1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Kayıt dışı işçiler insani olmayan şartlarda yaşıyor”
“Kayıt dışı işçiler insani olmayan şartlarda yaşıyor”

“Kayıt dışı işçiler insani olmayan şartlarda yaşıyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, göreve geldiklerinde KKTC tarihindeki en yüksek kayıt dışılıkla karşılaştıklarını, “Muhaceret Affı” olarak tanımlanan “Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ile bu kayıt dışılığı azaltmayı he

A+A-

Sucuoğlu,  geçen hafta Cumhuriyet Meclisi’nde oybirliği ile kabul edilen Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) sorularını yanıtladı.

KKTC tarihinde ilk defa yüzde 20.44’lik bir kayıt dışılıkla karşılaştıklarını dile getiren Sucuoğlu, kayıt dışılığa düşen işçilerin büyük bir kısmının da 3.ülkelerden gelen kişilerin olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, Muahceret Affı ve alınan tedbirler ile kayıt dışı çalışmanın ortadan kaldırılacağını belirtti.

“Son 8 yılda Türkiye’den değil üçüncü ülkelerden artış var”

Sucuoğlu, son 8 yılda 3’üncü ülkelerden gelen işçi sayısında 5.5 kat artış olduğunu, Türkiye’den gelen işçilerde ise çok az bir artış olduğunu, ihtiyacın artık Türkiye’den 3’üncü ülke vatandaşlarına kaydığının görüldüğünü ifade etti.

KKTC’ye iş gücü olarak genellikle Pakistan, Bangladeş, Türkmenistan, Vietnam ve Hindistan gibi ülkelerden gelindiğini dile getiren Sucuoğlu, dünyadaki genel dağılıma bakıldığında da iş gücünün bu ülkelerin vatandaşları tarafından beslendiğinin görüldüğünü belirtti.

Bu ülkelerden Türkmenistan’ın, ülkedeki nüfus kaybının önlenmesi için çıkışları durdurduğunu anlatan Sucuoğlu, KKTC’ye özellikle Türkmenistan vatandaşlarının bakıcılık yapmak için geldiklerini tespit ettiklerini söyledi.

“Kayıt dışı işçiler insani olmayan şartlarda yaşıyor”

KKTC’de kayıt dışı çalışmak için gelen 3’üncü ülke vatandaşlarının birer canlı bomba olduğunu dile getiren Sucuoğlu, bu kişilerin kayıt dışı olmalarından dolayı hergün farklı yerlerde konakladıklarını ve insanı olmayan şartlarda yaşadıklarını söyleyerek, bunun ciddi bir huzursuzluğa ve güvensizliğe yol açtığını ifade etti.

Kayıt dışı çalışan kişilerin günlük çalışma ödeneklerinin de çok altında çalıştırıldığını anlatan Sucuoğlu, bu uygulamaların insanlık ayıbı olduğunu da vurgulayarak, “bu insanlar KKTC’de yaşar ama yaşamaz. KKTC’deki sağlık ve eğitim gibi kurumların hiçbirinden yararlanamıyorlar” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.