1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “10 yıldır terfi yapılmadı”
“10 yıldır terfi yapılmadı”

“10 yıldır terfi yapılmadı”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamuda en çok üyeye sahip olmalarına rağmen İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda, temsiliyet hakkı verilmediği için İhtiyat Sandığında bir günlük greve gitti.

A+A-

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kamuda en çok üyeye sahip olmalarına rağmen İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda, temsiliyet hakkı verilmediği için İhtiyat Sandığında bir günlük greve gitti.

Eyleme, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) da destek verdi.

Sendika temsilcileri İhtiyat Sandığı Fonunun iyi yönetilmediğini  iddia ederek, tüm kamu çalışanlarının yatırımlarının İhtiyat Sandığına yapılması nedeniyle  kendilerinin de İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda temsiliyetlerinin olması gerektiğini belirtti.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan İhtiyat Sandığı önünde basına yaptığı açıklamada İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda en çok kamu görevlisi üyeye sahip sendikanın temsiliyetinin bulunmadığını, dolayısıyla İhtiyat Sandığı Fonunda da söz hakkının bulunmadığını, grevi temsiliyet hakkını vurgulamak için düzenlediklerini söyledi.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda temsiliyet hakkı için pek çok girişim yaptıklarını kaydeden Bengihan, temsiliyet ısrarlarını “demokratik katılımcılık ilkesi”  temelinde yaptıklarını ifade etti.

2008’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar Yasası’yla tüm kamu çalışanlarının yatırımlarının İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalara yapılmaya başladığını kaydeden Bengihan, bunun üzerine İhtiyat Sandığı Yasası’nın güncellenmesi gerektiğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmelerine rağmen Yasa’nın güncellenmesi için adım atılmadığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İhtiyat Sandığı Yasası’nda değişiklik istemediğini, sendikaların temsiliyetinden  rahatsızlık duyduğunu ileri süren Bengihan, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda çoğunluğun hükümeti temsil edenlerden olduğunu belirtti. Bengihan, Fon’un keyfi ve siyasi maksatlarla kullanılmasına cevaz verecek durumda olunduğunu ifade etti.

Bengihan, Sendikanın yasa değişiklik önerilerini de sunduklarını ancak dikkate alınmadığını ifade etti.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda İşçi Sendikası Federasyonu’nun iki üyelik yeri bulunduğuna işaret eden Bengihan, Yasa’da düzenleme yapılmadığı takdirde, kamuda örgütlü diğer sendikalarla birlikte, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulunda yer almak maksadıyla federasyon kurma noktasında adım atacaklarını belirtti.

Bengihan, öğretmen, asker, memur ve polisin haklarını savunmak için temsiliyet istediklerini belirtti.

İhtiyat Sandığına 8 bin euro hizmet alımı “danışmanlık” konusuna da değinen Bengihan, alınan kararın iptal edilip edilmediği ve  başta böyle bir sözleşmeye niye imza atıldığı konusunda açıklama yapılmasını talep etti.

“10 yıldır terfi yapılmadı”

Bengihan, tayin, terfi ve yükselmelerin İhtiyat Sandığında 10 yıldır yapılmadığını, bunun çalışanın motivasyonu aşısından önemli bir etken olduğunu belirtti ve bunun  neden yapılmadığının açıklanmasını istedi.

“İstihdam için adım atılmadı”

Devletin kalbinin 2008’den sonra İhtiyat Sandığında attığını, 2008’den sonra iş yükünün artması hasebiyle istihdamın da kaçınılmaz hale geldiğini anlatan Bengihan, ancak istihdam konusunda da adım atılmadığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.