1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "15 bin TL ile 55 bin TL arasında maaş alanlardan bir aylığına yüzde 2 oranında kesinti yapılacak"
"15 bin TL ile 55 bin TL arasında maaş alanlardan bir aylığına yüzde 2 oranında kesinti yapılacak"

"15 bin TL ile 55 bin TL arasında maaş alanlardan bir aylığına yüzde 2 oranında kesinti yapılacak"

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

A+A-

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, deprem kaynaklı kesinti yapılması planlanan maaşlar hakkında bilgi verdi.

"55 BİN TL VE 75 BİN TL ARASI MAAŞ ALANLARDAN 9 AY BOYUNCA YÜZDE 2 ORANINDA KESİNTİ YAPILACAK”

Ahmet Serdaroğlu, 9 ay boyunca 55 bin TL ve 75 bin TL arası maaş alanlardan yüzde 2 oranında kesinti olacağını dile getirdi. Serdaroğlu, 9 ay boyunca maaşından kesinti yapılacak kişilerin kesintiyi istemediğine dair müracaat ettikleri ve dilekçe yazdıkları takdirde, maaşlarından kesinti yapılmayacağını da kaydetti.

“15 BİN TL VE 55 BİN TL ARASI MAAŞ ALANLARDAN 1 AYLIĞINA YÜZDE 2 ORANINDA KESİNTİ YAPILACAK”

15 bin TL ve 55 bin TL arası maaş alanlardan ise sadece 1 aylığına yüzde 2 oranında kesinti yapılcağını ifade eden Serdaroğlu, “Ancak istemeyenler 15 gün içerisinde yine müracaat ederek kesinti yapılmamasını talep edebilirler” dedi. Serdaroğlu, 15 bin TL ve 55 bin TL maaş alanlardan sadece Nisan ayında kesinti yapılacağını da belirtti.

“75 BİN TL VE ÜZERİ MAAŞ ALANLARDAN 9 AY BOYUNCA YÜZDE 5 KESİNTİ YAPILACAK”

75 bin TL ve üzeri maaş alanlardan ise yine 9 ay ama yüzde 5 kesinti yapılacağını kaydeden Serdaroğlu, “Onlarda kesilmesini istemezse gidip müracaat edebilecekler” şeklinde konuştu.

Serdaroğlu, “Bazı tasarruf önlemleri var bazı kesintiler olacak, dolaylı yoldan da vergiler olacak” dedi.

Örneklemeler ile konuyu açıklayan Serdaroğlu şu şekilde konuştu:

"Örneğin yeni araba alıyorsan bu araba 700 bin TL ve üzerinde ise yüzde 1, 2 veya 3 gibi oranlarda ek vergi alınacak... Birde mevduatlardaki stopaj vergilerine TL’de yüzde 1 eklendi, dövize ise yüzde iki eklendi”

“Keşke bugüne kadar her şey doğru yapılsaydı da bugün okullarımızı yıkmak durumunda olmasaydık...” ifadelerini kullanan Serdaroğlu, sadece bu hükümet tarafından değil gelmiş geçmiş bütün hükümetler tarafından gerekli çalışmaların yapılmadığını ve yapılması gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar yapılmamış olmasının ise şimdiden sonra yapılmayacağı anlamına gelmediğini dile getiren Serdaroğlu, “Ciddi bir önlem alınması lazım” dedi.

Serdaroğlu, “Keşke en başında zoraki maaş kesintisi olmasaydı gönüllülüğe bırakılsaydı belki çok daha fazla para toplanırdı” diyerek, miktara kimsenin bakmadığını ifade etti.

“BİZİM TOPLUMUMUZ DAYATMALARI KABUL ETMİYOR”

“Bizim toplumumuz dayatmaları kabul etmiyor” diyen Serdaroğlu, yasanın düzenlenmemiş halinden önce insanların ‘ben yardım yapmaktan aciz miyim?’ şeklinde konuştuğunu söyledi.

Son olarak ise, en başından yapılması gereken şeylerin en sonunda yapıldığını ifade eden Serdaroğlu, “Ortam şu an biraz daha yumuşadı” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.