1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinde “Alashia Yeniden Doğuyor” filmi ile Ayhatun Ateşin ödül aldı
18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinde “Alashia Yeniden Doğuyor” filmi ile Ayhatun Ateşin ödül aldı

18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinde “Alashia Yeniden Doğuyor” filmi ile Ayhatun Ateşin ödül aldı

"Kültürel Miras ve Korumacılık" temasıyla Safranbolu’da düzenlenen 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamındaki yarışmada, sanatçı Ayhatun Ateşin ödül aldı.

A+A-

Ateşin’in “Alashia Yeniden Doğuyor” filmiyle ödül aldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende verildi. 

Sanatçının verdiği bilgiye göre, törene, Karabük Vali Yardımcısı Osman Yenidoğan, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Enver Arslan, Yeşilçam sanatçıları, ödül alan yönetmen ve davetliler katıldı. 

18.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film festivalinde, TÜRKSOY özel ödülünü alan Alashia Yeniden Doğuyor filmi, “12 bin yıllık insanlık tarihinde üretilen eserlerin adadan yurt dışına götürülerek dünyanın en ünlü müzelerinde sergilendiğini ve  bu eserlerin kopyalarını üreterek Akdeniz’de  başlayan hikayenin  yolculuğunu ve bir ülkenin kültürel mirasının ait olduğu topraklarda kalması gerektiğini” anlatıyor.

ATEŞİN

Ayhatun Ateşin ödülü alırken yaptığı konuşmada,  Kıbrıs’ın birçok uygarlığa ev sahipliği yapan  bir ada olduğunu belirterek,  “Alashia Yeniden Doğuyor bir varoluş ve yol hikayesi aslında...geçmişten geleceğe uzanan bir yol... Yolumuz henüz tamamlanmadı...14 Türk Coğrafyasının bağlı olduğu TÜRKSOY ödülü almak bir anlamda AVRASYA Topluluklarının ödülünü almak gibi” dedi.

Ayhatun Ateşin ve Muhammed Köse’nin  “Alahia Reborn”  isimli belgesel film ileTürksoy Özel Ödül aldığı profesyonel dalda, Asuman Fırtına'nın yönettiği "Üç eşik, doğum/düğün/ölüm" isimli belgesel birinci, Elif Ertürk'ün yönettiği "Ağaçeriler" isimli belgesel ikinci ve Fikret Fırat'ın yönettiği "Kollarımdaki Yaşam" isimli belgesel üçüncü seçildi. 

Kazakistan'lı yapımcı, yönetmen Prof. Dr. SergeyAzimov'a Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.