1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5.8 milyon TL kayıp
5.8 milyon TL kayıp

5.8 milyon TL kayıp

Yap- İşlet- Devret Modeli ile Güney Kampusu’nda tamamlanan yurtlar, öğrenci alımına başlasa da alt yapı çalışmaları yarım- yamalak. Okul yönetimi, parayı aldı, alt yapıyla ilgilenmedi

A+A-


30 MİLYON DOLAR YATIRIM: Doğu Akdeniz Üniversitesi Güney Kampusu bölgesinde yer alan üçü tamamlanmış, yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımın altı adet yurt binası için okul yönetimine 5.8 milyon TL alt yapı parası ödendi. Okul yönetimi alt yapıyı yapmadı, paranın akıbeti meçhul

NE KALDIRIM NE ELEKTRİK: Tamamlanan yurtlar öğrenci alımına başlasa da, ciddi sorunlar yaşanıyor. Su, elektrik yok. Drenaj ve kaldırım çalışmaları yapılmadı. Su tankerlerle, elektrik ise jeneratörle sağlanıyor. Okul yönetiminin ilgisizliği, öğrenciler için azaba dönüştü

DAVA YOLUNA GİDİLECEK: İhale sürecinden itibaren, alt yapı için okul yönetimine 5.8 Milyon TL veren yatırımcılar, ödedikleri paranın alt yapı dönüşmemesinden şikayetçi. Yap- işlet- devret için süre başladı, ilk yıl ciddi zararlar var. Yatırımcılar dava yoluna gidiyor

Havadis- ÖZEL

DAÜ Güney Kampusu bölgesinde verilen yurt izinleri yatırıma dönüştü, ancak okul yönetiminin yatırımcılardan tahsil ettiği 5.8 milyon TL ile yapılması planlanan alt yapı için çivi çakılmadı.

Yap- İşlet- devret modeli ile, 25 yıllığına kullanıp hakkına sahip yatırımcıların, ilk yıl başlamadan zararları 1 milyon dolar civarında.

Yurtkarda, su- elektrik alt yapısı yok. Su tankerlerle, elektrik ise jeneratörlerle sağlanıyor. Maliyeti artan yatırımcılar, odaları kiralayan öğrencilerin alt yapı bahanesi ile iptal yoluna gittiklerini söyledi.

Bazı yönetsel personel ve rektörlük görevlilerinin de, Güney kampusu içerisinde yer alan yurtları değil, diğer bölgelerdeki yurtlar için aracı oılduğu iddiası, büyükj ir kaosu da beraberinde getirdi.

dau.jpg

Yurt bölgesinden geçen dere yatağı pislik yuvası. Dere ıslahı yapılmadığı için bölgede sinek ve fare gibi canlıların sayısında artış var

Bin 500 yatak bekliyor

Biten yurtlarda yaklaşık 1500 yatak hazır. Ancak kaldırım, su, drenaj, elektrik, telefon, internet ve asfalt yatırımları tamamlanamadı. Dere yatağında yer alan yurtların en büyük sorunu ise sivrisinek.

Yurt sahiplerinden toplamda 5.8 milyon TL para alınırken, alt yapılar tamamlanmadı. Bölgede tam bir keşmekeş hakim. Yurtlarda kalmayı sürdüren öğrenciler ise ciddi sorunlar yaşıyor.

Kavga büyüdü

Okul içerisinde siyasetin atadığı Vakıf Yöneticiler Kurulu ve seçimle gelen rektör ve ekibi “Mehmet Şemi” üzerinden kavgaya tutuşurken, yatırımcılara verilen sözler tutulmadı.

Faaliyette üç yurt varken, üç yatırım da kısa süre içerisinde öğrenci alımına hazır hale gelecek.

Süre başladı

Yap- İşlet- Devret Modeli ile yapılan yurtlarla ilgili süre başladı. 25 yıl sonra yurtları okul yönetimine devredecek yatırımcılar, ilk yılı zararla açmanın stresini yaşıyor. Yurt başına yatak kapasitesine göre 1 milyon TL ile 1 milyon dolar arasında kyıflar söz konusu.

Yurt içinde köpek barınağı

Çevre düzeninin olmadığı alan içerisinde, bir de köpek barınağı bulunuyor. Sadece yurtlarda kalan öğrenciler değil ,güney kampusu içerisindeki öğrenciler de köpek barınağından şikayetçi.

Zaman zaman aç kalan köpekler, öğrencilerin arsında dolaşıyor, bazı anlarda da öğrencilerin köpeklerin saldırısına uğradığına rastlanıyor.

Dere büyük sorun

Yurtların arkasında yer alan dere, akışkan olmadığı için ciddi şekilde pislik üretiyor. Özellikle sinek öğrenciler açısından dert oldu.

Dere ıslahı nedeniyle yatırımcılardan inşaat başlamadan alt yapı ücreti alınsa da, hiçbir ıslah çalışması yapılmadı.

Dereyi ıslah sözü veren okul yönetimi, alt yapı için söz verdi. Yatırımcıdan 2015 yılından itibaren para toplamaya başlayan okul yönetimi, verdiği sözü tutmadı.

Öğrencilere ayıp 

DAÜ’de okuyan ve yurtlarda kalmaya başlayan öğrenciler de ciddi sıkıntı yaşıyor.

Elektrik gelmediği için Yurtlar jeneratörle elektrik sağlıyor. Zaman zaman su sıkıntısı baş gösteriyor.

Öğrencilerin yurtlara ulaşımı ise, tamamen toprak yoldan sağlanıyor. Yaklaşık 30 milyon dolar yatırımın bulunduğu alana, öğrenciler toprak yolu kullanarak, yaya olarak geliyor.

Taksiciler, araçlarının yıpranması ve kirlenmesini gerekçe göstererek, yurt bölgesine girmeyi reddediyor.

Öğrencileri, toz- toprak içerisinde odalarına ulaşma çabası gösterirken, mimar- mühendis anlamında ülkenin en iyilerini yetiştiren DAÜ için bu ciddi bir olumsuz algı yaratıyor.

Belli ki çalışması istenmedi

Bir başka iddia ise, Güney Kampusu’nda yer alan yurtların 2017-2018 döneminde çalışması istenmiyor.

Rektör yardımcıları ile ilgili ciddi rahatsızlıklar gündeme gelirken, DAÜ personelinin de yurt sahipleri arasında ayrım yapılmasından rahatsız olduğu öğrenildi.

Ortalama 30 milyon dolar civarında yatırımla tamamlanan yurtlar, alt yapı eksikliği nedeniyle işleyemez hale geldi.

Para nerde?

Güney Kampusu yurt bölgesinden toplanan 5.8 milyon TL’nin akıbeti ise belli değil. Dere ıslahı, kaldırım, drenaj- su alt yapısı, elektrik ve telefon gibi temel ihtiyaçlar için DAÜ tek kuruş harcamadı.

Halen internetin de olmadığı bölgede, yurt sahipleri büyük masraflarla tamamladıkları yatırımlarının geleceğinden endişe duyuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.