1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 7 Ocak mucize olur
7 Ocak mucize olur

7 Ocak mucize olur

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın önerdiği, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de ‘hayırlısı olsun’ dediği 7 Ocak erken seçim tarihinin gerçekleşmesi için mucizelerin oluşması gerek

A+A-

SÜRECE IŞIK HIZI GEREK: 7 Ocak tarihinde genel seçime gidilmesi için 21 gün içerisinde Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın komiteden ardından da Meclis Genel Kurulu’ndan geçip Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunması gerek. Bu süreçlerin ardından ise yasanın Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de basıma gitmesi gerek. Tüm bu işlemler için ise ışık hızı gerekli

PUSULA SIKINTISI: Sürecin yetiştirilmesinin ardından ise seçimin önüne seçim pusulası basım sıkıntı geliyor. Eğer seçim çarşaf liste tarzında tek kağıt üzerinde yapılacaksa Devlet Basım Evi’nin teknik alt yapısı sadece 8 partinin seçime girmesi ile oluşacak kağıt boyutunu basmaya elverişli. Kitapçık şeklinde basılması halinde ise 10 günlük basım süresi yeterli değil

‘BÜTÇE İÇİN VEKİL BULUNMAZ’: Tüm bu zorlukların yanı sıra seçim hazırlıkları döneminin 2018 bütçesinin Meclis’te görüşülme dönemine denk gelmesi nedeniyle milletvekillerinin Meclis’te kalmak istememesine neden olabilir. Bu nedenle ya seçim ya da bütçenin ertelenmesi gerekli. Siyasiler hiç kimsenin seçim hazırlıkları dururken Meclis’te bütçeye zaman ayırmayacağını ifade ediyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün bu hafta içerisinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’a seçim tarihi için hodri meydan çekmesi önceki gün de Erhürman’ın Özgürgün’e cevap ve seçim tarihi olarak 7 Ocak’ı işaret etmesi ülkeyi bir anda erken genel seçimin arifesinde bıraktı.

Tüm partiler neredeyse 7 Ocak’ta yapılması tasarlanan erken genel seçime hazır oldukları mesajını verirken altyapı ve seçim hazırlıkları ise 7 Ocak tarihine yetişecek gibi durmuyor.

Her ne kadar Başbakan Hüseyin Özgürgün, 7 Ocak tarihine gerekli yasal düzenleme ve alt yapı eksikliklerini tamamlamak için çaba harcanacağını söylese de hükümetin bu noktada önünde ciddi engeller var.

7 Ocak tarihinde bir erken seçime gidilebilmesi için seçim sürecinin 5 Ocak tarihinde başlaması gerekiyor. Bu da hali hazırda Cumhuriyet Meclisi Komitesi’nde üzerinde çalışılan Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın o tarihe kadar Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayınlanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu durumun ise başarılabilmesi için hem komitenin hem de Meclis Genel Kurulu’nun adeta ışık hızında çalışması gerek.

Erken genel seçimin önündeki bir diğer engel ise oy pusulalarının nasıl olacağının halen daha belirlenememiş olması.

Tüm bu sorunların 21 gün içerisinde halledilmesi ve seçime gidilmesi ise çok da kolay gözükmüyor.

Komitede hemen tamamlanması gerekiyor

7 Ocak tarihinde genel seçime gidilmesi için 21 günlük bir süre içerisinde Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın meclis komitesinden hızlı bir şekilde tamamlanıp Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilmesi gerekiyor.

Ancak komitede tasarının tamamlanması noktasında yapılması gereken birtakım işler daha var. Lefke’nin ilçe olarak tasarıya eklenmesi ve oy pusulası konusuna çözüm bulunması gerekiyor.

Son tarih 5 Kasım

Tasarının komiteden ardından da Meclis Genel Kurulu’ndan geçip Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulması süreci var. Bu süreçlerin ardından ise yasanın Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de basıma gitmesi gerek. Tüm bu işlemler için ise son tarih 5 Kasım.

Tek kağıtta basılacaksa 8 parti sığıyor

Sürecin yetiştirildiği varsayıldığında ortaya pusula sıkıntısı çıkıyor. Eğer seçim çarşaf liste tarzında tek kağıt üzerinde yapılacaksa Devlet Basım Evi’nin teknik alt yapısı sadece 8 partinin seçime girmesi ile oluşacak kağıt boyutunu basmaya elverişli.

Kitapçığa zaman yetişmiyor

Oy pusulasının kitapçık şeklinde basılması halinde ise yasal olarak oy pusulalarının basımına ayrılan 10 günlük süre kesinlikle yetmiyor. Kitapçıkların basımı için 1 ay gibi bir zamana ihtiyaç var. Öte yandan bundan sonraki süreçte böyle sıkıntılar yaşanmaması için ise devletin Devlet Basım Evi’ne yaklaşık 5 milyon TL civarında yeni bir baskı makinası yatırımı yapması şart.

‘Bütçe geçmez’

Tüm bu zorlukların yanı sıra seçim hazırlıkları döneminin 2018 bütçesinin Meclis’te görüşülme dönemine denk gelmesi nedeniyle milletvekillerinin Meclis’te kalmak istememesine neden olabilir. Bu nedenle ya seçim ya da bütçenin ertelenmesi gerekli. Siyasiler hiç kimsenin seçim hazırlıkları dururken Meclis’te bütçeye zaman ayırmayacağını ifade ediyor.

YSK da sıkıntılı

Yüksek Seçim Kurulu da yeni sistemde sıkıntılı noktalardan biri. Gerek yeni sistem için gerekli yazılımın daha hazır olmaması gerekse paravan sayısı ve boyutlarının yeni sistemdeki pusulaları sığmaması YSK’yı da ciddi sıkıntı içerisine sokuyor.

Akansoy: Normal şartlarda 15 gün alır

Cumhuriyetçi Türk Partisi Mağusa Milletvekili ve Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi üyesi Asım Akansoy, yasanın 7 Ocak’a yetiştirilip yetiştirilemeyeceğinin ortaya konacak siyasi iradeye bağlı olduğunu ifade etti.

Akansoy, Komitenin 2016’da oybirliği ile geçmiş olan yasayı YSK’dan gelen öneriler çerçevesinde yeniden düzenlediğini ifade ederek bazı teknik konuların yeniden gözden geçirildiğini belirtti.

Gelinen aşamada çalışmanın taslak olarak tamamlandığını kaydeden Akansoy, “bu noktada bizim normal şartlardaki yol haritamız bu tasarıyı Yüksek Seçim Kurulu’na göndermekti. Onlar da inceleyecek ve bunun ardından komitede oylanıp Meclis Genel Kurulu’na havale edilecekti. Yeni tarihin dışında normal şartlarda 10-15 gün içerisinde genel kurula gönderilebilir” ifadelerini kullandı.

“2016 ruhu gerekli”

Tasarının daha da hızlı şeki,lde komiteden geçirilebileceğini de ifade eden Akansoy, çok aşırı şekilde bir çalışma gerektiğini belirtti.

Yapılacak işlerin zamanında yapılabilmesi için 2016’da partiler arası yakalanan işbirliği ruhunun yeniden yakalanması gerektiğine vurgu yapan Akansoy, Şu an için bazı milletvekillerinin farklılıkları vardır. Bazı milletvekillerinin alternatif öneriler sunma hazırlığında olduğu biliniyor” ifadelerini kullandı.

Özgür: Bütçeyi gelen hükümet yapmalı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür ise, bütçelerin yıllık hazırlandığını ve halk onayına tabi olduğunu ifade ederek “eğer Ocak ayının ilk haftasında bir seçime gidilecekse doğru olan yenilenmiş halk iradesi doğrultusunda mali yıl bütçesinin onaylanmasıdır” dedi.

Bütçenin mevcut hükümet tarafından geçirilmesi noktasında siyaseten ciddi sıkıntılar doğacaını ifade eden Özgür, “bir buçuk yıldır seçim ekonomisi uygulamaları ile zaten sağlıklı olmayan sistemi iyiden zora koşan bu hükümetin hazırlayacağı bir bütçe halka hiçbir faydası olmayacaktır. Yaşanan döviz krizi ile birlikte yapısal olarak sistemi güçlendirmek için adım atmayan hükümetin foyası ortaya çıkmış ve erken seçim kaçınılmaz olmuştur” dedi.

“Seçim borusu çalmışken UBP ve DP’lileri 2 ay Meclis’te tutamazsınız”

UBP-DP hükümetinin geçireceği bütçe ile yol alınamayacağını kaydeden Özgür, “Kaldı ki seçim borusu çalmışken acaba kaç UBP veya DP milletvekili var 2 ay boyunca bir salona kapanıp bütçeyi çalışacak olan? Mümkün değil. “Herkes gezerken ben niye bir salona kapanıp çalışayım” diyeceklerdir. Zaten seçim stresi içerisinde konsantre olmaları da çok kolay olmayacaktır. Dolayısı ile eğer seçim yılın ilk ayı içerisinde olacaksa bütçeyi yenilenen halk iradesi doğrultusunda yeni meclisin onaylaması bana göre en doğrusudur” dedi.

Tatar: Seçim olacaksa bütçe geçmemeli

Ulusal Birlik Partisi Ersin Tatar ise bütçe konusunda 7 Ocak’ta seçim olması halinde 2018 bütçesinin seçimlerden sonra geçirilmesinin daha doğru olacağını söyledi. Aksi takdirde ciddi bir sıkıntı olacağını kaydeden Tatar, “Neticede seçimden önce gece yarılarına kadar konuşmalar ve vekillerin burada yorgun bir şekilde oturması olmaz. Böyle durumlarda bütçeyi erteleme durumu olabilir. Bütçenin görüşülmesi seçimden sonraya kalabilir. Şu anki bütçe 12’de 1 oranında 2 ay uygulanabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.