1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 7 yıl hapis yatacak
7 yıl hapis yatacak

7 yıl hapis yatacak

Richard Steward Cadd’ı bıçaklayarak ağır yaralamaktan yargılanan Ramazan Acar’ın davası, ibret verici bir cezayla sonuçlandı.

A+A-

Girne’ye bağlı Karşıyaka’da Haziran ayında, 50 yaşındaki Richard Steward Cadd’ı sürekli eşine kendisini kötüleyen mesaj attığı iddiasıyla tasarrufundaki bıçakla, 3 kez hayati organlarının olduğu bölgeye olmak üzere toplam 5 yerinden bıçaklayarak ağır yaralayan 26 yaşındaki Ramazan Acar aleyhindeki dava dün sonuçlandı.

Devrim DEMİR

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Acar, 7 yıl hapse mahkûm edildi.

Heyet adına kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu yüzden kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı olmadığına vurgu yaptı.

Aksun: Öç almak için gitti

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

Kararı okuyan Heyet Başkanı Fadıl Haksun, sanık Ramazan Acar’ın konu suçu, öç almak için ve bilinçli bir şekilde işlediğine bulgu yaptıklarını söyledi.

Sanığın Esentepe’de oturduğunu, müşteki olan Richard Steward Cadd’ın ise Karşıyaka’da oturduğunu kaydeden Haksun, sanığın, sabaha kaşı saat 02.30’da, nerdeyse Girne Kaza Sınırı’nı boydan boya giderek, sadece tahrik sonucu bu suçu işlediğine inanmadıklarını kaydetti.

Aksun, sanığın eşine Facebook üzerinden mesaj atmasına öfkelenen bir kişinin, Esentepe’den, Karşıyaka’ya ağız uzunluğu 14 santimetre olan bir bıçakla tahrik için değil öç almak için geldiğine bulgu yaptıklarını kaydetti.

Eşinin önünde bıçakladı

Sanığın Richard Steward Cadd’ı, Karşıyakada’ki evine zorla girerek eşinin gözü önünde bıçaklamasının ağırlaştırıcı bir sebep olduğuna dikkat çeken Fadıl Aksun, bu fiili sanık aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak kullandıklarını kaydetti.

Benzer sabıkası kararda etkili oldu

Aksun, sanığın, müştekiyi 5 yerinden bıçaklamasını, 3’ünün hayati bölgesinden olmasını, öç almak için bu suçu işlemesini ve daha önceden bezeri sabıkasının olmasının diğer ağırlaştırıcı sebepler olarak dikkate aldıklarını söyledi.

Sanık kendi kanunlarını uyguladı

Sanığın işlediği “Ağır yaralama suçlarının” ömür boyu hapislik cezası öngören çok ciddi ve vahim suçlar olduğuna dikkat çeken Aksun, bir kimsenin vücut bütünlüğüne yönelik saldırıda bulunmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu yüzden kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı olmadığını anımsatan Aksun, kanun yoluyla çözüme gidilmesi gerekirken, sanığın kendi kanununu seçerek, müştekiyi ağır bir şekilde yaraladığına dikkat çekti.

“Herhalde ölmüştür” itirafı kararda anımsatıldı

Sanık Ramazan Acar’ın, 50 yaşındaki Richard Steward Cadd’ı bıçakladıktan sonra, polise giderek teslim olduğunu ve soruşturmanın erken zamanda bitmesi için polis yardımcı olduğunu kaydeden Aksun, bu durumun sanık lehine hafifletici bir sebep olarak dikkate aldıklarını ifade etti.

Mahkeme başkanı sanığın polis karakoluna teslim olduğu gece, “bıçakladım herhalde ölmüştür” şeklinde itirafı olduğunu bunun karar aşamasında etkili olduğunu belirtti.

Aaksun son olarak, sanık Ramazan Acar’la ilgili lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ve aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.