1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor
8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri Cuma günü başlıyor

Çatalköy Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri, “Kültür Sanat Günlerini Tutuşturduk” sloganıyla 13-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

A+A-

Etkinliklerin açılışı, 13 Ekim Cuma günü saat 18.30’da, Sevgi Mağarası’ndan başlayacak kortej yürüyüşüyle yapılacak.  Ardından  Çatalköy’deki etkinlik alanında, sırasıyla Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve Başbakan Hüseyin Özgürgün açılış konuşmalarını gerçekleştirecek.

HULUSİOĞLU

Belediye’den verilen bilgiye göre, Çatalköy Belediye Başkanı  Mehmet Hulusioğlu, konuyla ilgili açıklamasında, her yıl kendi öz kültürlerine sahip çıkarak festivali gerçekleştirdiklerini kaydetti ve bu yıl da sanatın ve kültürün her dalı  ile buluşulacağını söyledi.

Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri ile birçok mesaj verildiğine dikkat çeken Hulusioğlu, bu yılki festivalin “Vounous” konusunda olacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk kültürünü tanıtma ve burayı vatan bilenlerin bu kültürle yaşamasını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Hulusioğlu, “Bu küçük coğrafyada kendi kültürümüzü hem yeni nesillere aktarmak hem de burada yaşayanlara bu kültürü öğretmeyi hedefliyoruz” dedi. 

ATİK

Çatalköy Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Derman Atik ise, Çatalköy’de kültür sanatın adım adım ilerlediğini belirtti.

Festivalin gerçekleşmesine dışarıdan çok büyük destekler olduğunu ifade eden Atik, bunun ülke adına çok önemli olduğunu kaydetti. 

Atik, bu yıl ilk kez Anamur Türk Halk Müziği Korosu’nun da Çatalköy’de sahne alacağını belirtti.

Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri etkinlikleriyle amaçlarının Kıbrıs Türk kültürünü, sanatını yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Atik, program hakkında da bilgi aktardı. 

ÖZTOPRAK 

Modacı Abdullah Öztoprak ise, bir yıl boyunca yaptıkları gösterilerden en heyecan duydukları gösterinin Çatalköy’de yapılan gösteri olduğunu ifade etti. Bir yıl boyunca bu festivali heyecanla beklediklerini dile getiren Öztoprak, Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri’ne başladıkları günden bu yana “Z” harfi ile gösteriler yaptığını bu yıl da “Zade” adlı bir şov hazırladıklarını belirtti. 

Bu küçük coğrafyada yetişen kişilerle büyük enerji ile büyük işler yapıldığını ifade eden Öztoprak, “Zade” adlı gösterinin de çok önemli mesajlar içerdiğini kaydetti. 

PROGRAM

8. Beşparmaklar Kültür Sanat Günleri’nin açılış dışındaki programı şöyle:

Cuma

Saat: 19:00 / Yer: Sahne Önü ve Sokaklar.  Konu: Halk Dansları gösterisi “Sünnet”. Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve Girne Gençlik

Saat: 10:15 / Yer: Sahne. Konu: Vounous Kültürü. Çatalköy Belediye Tiyatro SU

Saat: 20:00 / Yer: Etkinlik alanı. Sergilerin açılması ve stantların gezilmesi, sokaklarda canlı müzik


Cumartesi

Saat: 10:30-12:30 / Yer: Çatalköy İlkokulu. Konu: Resim Yarışması (İlkokul öğrencileri arasında)

Saat: 14:30-16:30 / Yer: Çatalköy İlkokulu. Konu: Çocuk etkinlikleri

Saat: 18:30-20:00 / Yer: Çatalköy Köy Meyhanesi. Konu: Otantik Halk Dansları 

Saat: 20:00-21:00 / Yer: Sahne. Konu: Türk Halk Müziği Konseri (Anamur Belediyesi Konservatuaru Türk Halk Müziği Korosu)

Saat: 21:00 / Yer: Tüm Etkinlik Alanı. Konu: Show. (Abdullah Öztoprak “ZADE”). Ardından sponsorlara plaket takdimi ve kapanış konuşmaları.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.