1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de güvencesiz hastalar saatlerce "mobil klinik" sırasında bekliyor
ABD'de güvencesiz hastalar saatlerce "mobil klinik" sırasında bekliyor

ABD'de güvencesiz hastalar saatlerce "mobil klinik" sırasında bekliyor

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de sigortası ve yeterli parası olmayan milyonlarca hasta, farklı kentlerde kurulan ücretsiz mobil sağlık kliniklerinde tedavi oluyor ve bu hizmeti alabilmek için saatlerce sıra bekliyor.

A+A-

ABD'nin Virginia eyaletinin Charleston kentinde kurulan mobil bir kliniği AA muhabiri yerinde gözlemledi.      

Sağlık hizmeti alabilmek için geceden sıraya giren yüzlerce kişi, RAM (Remote AreaMedical) adı verilen ücretsiz mobil kliniklerde sağlık sorunlarına çare bulmaya çalışıyor. Charleston'daki mobil klinikte sıra bekleyen Amerikalılara mikrofon uzatan AA muhabirine, özellikle göz ve diş rahatsızlıklarının en fazla şikayet edilen konular olduğu belirtildi. 

Sigorta ücretlerinin oldukça yüksek olduğu ABD'de sigortası ve yeterli parası olmayan binlerce hastanın bu tür mobil kliniklerde tedavi hizmeti aldığını dile getiren hastalar, "sağlık sisteminin çok pahalı olmasından" ve "sigortalarını ödeyememekten" şikayet ettiler.      

Kuzey Carolina eyaletinden yaklaşık 650 kilometre yol kat ederek Charleston'a gelen Virginia Brooks, AA muhabirine, "ABD Başkanı Donald Trump'a ve onun Amerika'yı yeniden büyük yapacağına inanıyorum. Ancak oğlumda yüksek tansiyon var ve bununla ilgili bir şey yapmak için sağlık sigortamız yok." değerlendirmesini yaptı.      

Benzer şekilde Trump'a oy verdiklerine dikkati çeken birçok kişi, sağlık sigortası konusunda Cumhuriyetçi Başkan'ın kendilerini memnun edecek düzenlemeler yapmasını beklediklerini ifade ettiler.      

1985'TE KURULDU, 900 MOBİL KLİNİĞİ VAR      

Eski televizyoncu İngiliz StanBrock tarafından 1985’te kurulan RAM kliniklerinin temel amacı mülteci kamplarına ve ücra bölgelerde yaşayanlara sağlık hizmeti götürmek iken, ABD'nin birçok kentinde sağlık hizmetine ulaşamayan fakirler de zamanla bu hizmetten yararlanmaya başladı.      

ABD genelinde 900 mobil kliniği bulunan RAM’ın kurucusu Brock, yaptığı açıklamada, bir hafta sonu düzenledikleri klinik hizmetinin bedelinin normalde221 bin dolar değerinde olduğunu söyledi.      

Genelde hafta sonu cumartesi ve pazar iki gün olmak üzere mobil kliniklerde hizmet veren Brock, ABD Başkanı Donald Trump’ı da bu merkezlerden birini görmeye çağırdı.      

ÇOĞUNLUKLA GÖNÜLLÜLER HİZMET VERİYOR      

Söz konusu mobil kliniklerdeki hizmetlerin önemli bir bölümünün gönüllüler tarafından verildiğini dile getiren Brock, normal şartlarda yüz binlerce dolarlık maaş ödemeleri gerektiğini ve böyle bir durumda şu anki hizmeti sunmalarının zor olduğunu vurguladı.      

Brock, "Dünyanın en zengin ülkesinde değil de SahraaltıAfrikası, Yemen ve Güney Sudan gibi bölgelerdeki çalışmalarımıza odaklanacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum." dedi.      

Brock ayrıca bu yıl sonuna kadar beş yeni mobil klinik daha temin etmeyi planladıklarını kaydetti.      

28 MİLYON KİŞİNİN SAĞLIK SİGORTASI YOK      

ABD'deki sağlık sigorta firmalarından KaiserPermanente'nin tahminlerine göre, geçen yıl ABD'de en az 28 milyon kişi herhangi bir sağlık sigortası alamıyor. Bu kişilerin bir kısmı RAM mobil klinikleri gibi ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle temel sağlık hizmetlerinin alınabildiği kliniklere gidiyor.      

CommonwealthFund adlı ABD merkezli vakfın araştırmasına göre, ABD, gelişmiş 11 ülke arasında "en kötü sağlık hizmeti" sunulan ülke olarak tespit edilmişti. Benzer şekilde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de geçen yıl ABD'yi 191 ülke arasında "sağlık hizmetleri verimliliği" sıralamasında 37. sırada göstermişti. Umman, Malta, Kosta Rika ve Andorra gibi ülkeler aynı listede ABD'nin üstünde yer almıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.