1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "ABD'nin S-400 kaygısı politik"
"ABD'nin S-400 kaygısı politik"

"ABD'nin S-400 kaygısı politik"

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ABD tarafından Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması konusunda belirtilen kaygılarının politik argümanlar olduğunu söyledi.

A+A-

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisinin (SETA DC) düzenlediği "ABD-Türkiye Savunma ve Stratejik Ortaklık" başlıklı panele Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Tüfekçi, Heritage Vakfı Douglas ve Sarah Allison Dış Politika Merkezi Direktörü Luke Coffey ve SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş konuşmacı olarak katıldı. SETA DC Direktörü Kadir Üstün de panelin moderatörlüğünü yaptı.

Panel sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tüfekçi, Türkiye'nin savunma sanayii alanında yaptığı atılımlara ve S-400 savunma sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu

SAVUNMA SANAYİİNDE DIŞA BAĞIMLILIK AZALIYOR
Tüfekçi, savunma sanayinde dışa bağımlılığın son 15 yılda yüzde 70'lerden yüzde 20'lere kadar düştüğünü vurgulayarak, bu oranların ilerleyen zamanlarda daha da azalacağını kaydetti

Özellikle kara ve hava araçları için motor geliştirme programlarında ciddi mesafe alındığını belirten Tüfekçi, malzeme sistemleri, algılayıcı cihazlar, patlayıcı veya bilgi teknolojileri gibi çok geniş alanlarda da derin Ar-Ge çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Tüfekçi, 2018 itibarıyla yılda 2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını belirterek, farklı ülkelerden ilgi gören Atak helikopteri ve Milgem milli gemi ihracatıyla bu rakamları daha da artıracaklarını ifade etti

"ABD'NİN KAYGILARI POLİTİK"
Öte yandan, ABD tarafından Türkiye'nin S-400 alınıma ilişkin dile getirilen kaygılara da değinen Tüfekçi, bu kaygıları daha çok politik olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Amerika'dan yakın bir zamanda (Patriot) teklifi geldi ama S-400 ile ilgili çalışmalarımız çok daha öncesine dayanıyor. Bu konuda sadece Rusya ve Amerika ile değil, birçok Avrupa ülkesiyle de görüştük. Ben (ABD'nin) daha çok politik anlamda kaygılarını dile getirdiğine inanıyorum. Türkiye'nin hava savunma sistemi üzerinden kurduğu ilişkilere karşı oluşturulmuş argümanlar olduklarını düşünüyorum."

 

ABD'nin ana kaygılarından olan F-35 savaş uçaklarına ait yazılımsal bilgilerinin S-400 hava savunma sistemi tarafından ele geçirileceği iddiasına da değinen Tüfekçi, İsrail ve ABD'ye ait F-35'lerin Rus radarlarının aktif olduğu Suriye üzerinde rahatlıkla uçmasına dikkati çekti.

Tüfekçi, "Teknik açıdan herşey mümkün olabilir ama Türkiye bu sistemleri kendi yazılımını yükleyerek, dost-düşman tanıma programlarını bu sistemlere entegre ederek kullanacaktır. ABD ile de dost bir ülkeyiz. Elde edeceğimiz bilginin başka yere gitmesi mümkün değil. Böyle bir şeye müsade etmeyiz zaten." ifadelerini kullandı.

"ASKERİ İŞ BİRLİĞİ, İLİŞKİLERİN DÜZELMESİNDE ÖNEMLİ"
Panelde konuşan Luke Coffey ise ABD-Türkiye ilişkisinin son 7 yıldır zorlu bir süreçten geçtiğini fakat bu sürecin eskiye dayanan 70 yıllık güçlü ve stratejik ortaklık kapsamında atlatılacağına inandığını belirtti

Coffey, iki ülke arasındaki askeri iş birliğinin Ankara ve Washington arasındaki ilişkilerin düzeltmesinde önemli bir rol oynayabileceğini ifade ederek, "ABD Kongresinin, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye gönderilmemesi durumunda ortaya çıkacak finansal, stratejik ve yasal sonuçları anlaması gerekiyor."değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE KENDİNİ KORUMAK İSTİYOR"
SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş da Türkiye'nin son zamanlarda daha farklı bir savunma stratejisi uyguladığını belirterek, bölgedeki güvenlik sorunlarının Türkiye'yi terörle mücadele stratejisini değiştirmek ve daha güçlü bir savunma ve güvenlik politikası oluşturmak zorunda bıraktığını belirtti.

Türkiye'nin S-400 alımına da değinen Yeşiltaş, bölgede bulunan 8 ülkenin elindeki füze menzillerinin Türkiye'yi kapsadığını bu sebeple Türkiye'nin kendi güvenliği için S-400 sistemlerini temin etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Yeşiltaş, "Bölgede silahlanma yarışı var ve Türkiye kendini hava savunma sistemi üzerinden korumak istiyor." ifadelerini kullandı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.