1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. “Adanın ilk konsept projesi”
“Adanın ilk konsept projesi”

“Adanın ilk konsept projesi”

Kavanlar Yapı Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Kavan Girne bölgesindeki yepyeni projeleri anlattı:

A+A-

GÖL EVLERİ FARK YARATACAK:
Birbirinden cazip site, villa ve apartman seçeneklerine “Göl Evleri” adını taşıyan ayrıcalıklı bir proje ekleyen Fahri Kavan site anlayışına yeni bir soluk getirecek olan proje için “Adada eşi benzeri olmayan konsept bir proje. Göl Evleri çok beğenilecek ve fark yaratacak.” dedi

İlke ERGİN

KKTC’de, Girne bölgesine 2003’ten beri kazandırdığı 2500 konutla ve halihazırda yapım aşaması devam eden 800 civarında konutla kısa sürede ülkemizdeki en büyük Türkiye kökenli şirket olma özelliği kazanan Kavanlar Yapı Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Kavan ile bu başarısı ve yeni projeleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fahri Kavan 40 yıldan beri kardeşi Şemsettin Kavan ve diğer aile fertleriyle inşaat sektöründe harikalar yaratıyor. Öyle ki Kocaeli İzmit, İstanbul ve KKTC’deki projeleriyle kısa sürede  Türkiye ve Kıbrıs‘ın en çağdaş, en güvenilir inşaat şirketleri arasına girerek sektördeki yerini garantiledi.

Gerek site projeleri, gerek AVM’leri, gerekse İstanbul’daki kentsel dönüşüm apartmanları ve saymakla bitmeyecek icraatlarıyla alkışı hak eden Fahri Kavan ayın yarısında Türkiye’deki, diğer yarısında ise KKTC’deki işlerin başında duruyor.

Bütün projelerini ise bir aile gibi görüp “Genç ve dinamik ekip arkadaşlarım!” olarak tanıttığı personeliyle yapıcı bir ortamda, iş bilir, çağdaş ve güncel niteliklerle yürütüyor.

Bizi Beylerbeyi’ndeki şirket binasında ağırlayan Fahri Kavan daha ilk bakıştan hissedilen mütevaziliğiyle oldukça sempatimizi kazandı doğrusu. Ekip arkadaşı olarak takdim ettiği Proje Müdürü Bayram Paşaoğulları, Proje Müdür Yardımcısı Utku Ergin, Satış Sorumlusu Jennet Nurmetova, Muhasebe Sorumlusu Elif Çiçekel Güvenç’e de yansıyan bir mütevazilikti bu.

Son derece keyifli geçen sohbetimizden renkli sayfalarımıza yansıyanlar ise şu güzel projeler oldu:

Kavanlar Yapı Ltd. olarak 40 yıldır çıtanızı istikrarlı bir şekilde yükseltiyorsunuz. Bu başarınızın temelinde ne yatıyor?

İnşaat sektöründe güvenilirlik çok önemli. Bu yüzden dürüst olmak her şeyin başında geliyor. Gerek ben, gerek şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan kardeşim Şemsettin Kavan, gerekse bizlerle çalışan diğer aile bireyleri ve personelimiz; işlerinde uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor. Hep birlikte dürüstçe çalışıp günümüzün koşullarına göre en kaliteli malzemeyle, en iyiyi yapmaya gayret ediyoruz. Dünyadaki gelişmeleri takip ediyor, müşterinin beklentilerini dikkate alıyoruz. Dahası mütevaziliği elden hiçbir zaman bırakmıyoruz. Gerek müşterilerimiz gerekse personelimizle oldukça güzel ilişkiler geliştirdik kırk yıldan beri. Ev yapmak kolay iş aslında ama yuva yaratmak hem zor hem de kutsal bir iştir. İşte biz dürüstlüğümüz, mütevaziliğimiz ve kaliteli ürünle çıkardığımız kaliteli işler sayesinde bu zorluğun üstesinden başarıyla gelen bir ekibiz.

Kocaeli İzmit, İstanbul derken Kıbrıs… 2003’den buyana adamızda 2500 konut yapıp KKTC’deki Türkiye kökenli en büyük inşaat şirketi oldunuz. Peki, Kıbrıs’ı nasıl buluyorsunuz?

Kıbrıs dünyanın en güzel yeri bence. Ancak adada çevre bilincinin olmaması, yaşanan alt yapı sıkıntıları, uzun vadeli planlamaların yapılmaması çok üzücü. Devlet yetkilileri sadece günü kurtarma derdinde. Oysa bu ülkenin ciddi bir master plana ihtiyacı var. 1974’ten kalma yasalarla bu işler yürümez. Sürdürülebilir ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek için imar yasaları yapılmalı. Yoksa gün geçtikçe yeşil alanlar daha da yok olarak ardında beton yığınları bırakacak.

Girne bölgesinde alıcı bekleyen, merkezdeki Diamond Park, Kervansaray’daki Göl Evleri ve Edremit’teki villalar da dahil 800 civarında konutun yer aldığı altı projeniz olduğunu biliyoruz. Bize bu projelerden biraz bahseder misiniz?

Alsancak, Girne Merkez, Doğanköy, Edremit ve Kervansaray bölgelerinde sizin de dediğiniz gibi altı ayrı projeyle ailelere yuva ve yatırımcılara iyi kar getirecek konut seçenekleri sunuyoruz. Bunların bir kısmı villa, bir kısmı apartman, bir kısmı da site tarzı projelerden oluşuyor.

Edremit’teki villalar 300 m2 ve geniş bahçeli müstakil konutlardan oluşuyor. Toplamı 21 adet olan villaların çoğu şimdiden satılmış durumda. Proje geniş ve güzel peyzaj alanları, çocuk oyun parkı, güvenlik servisi ve opsiyonel havuzlarıyla dikkat çekiyor.

Girne merkezinde bulunan Diamond Park Sitesinde ise 2+1 ve 3+1’den oluşan toplam 80 konut bulunuyor. Yüzme havuzları, 24 saat güvenlik hizmeti, 140 araç kapasiteli otoparkı, çocuk oyun alanları, apartmanlarda asansör sistemiyle gerek tatilciler, gerek yuva arayanlar, gerekse yatırım yapmak isteyenler için oldukça ideal bir alternatif. Zaten konutların büyük çoğunluğu satılmış durumda.

Projelerimiz saymakla bitmez. Çok yakında şu an bahsettiğim ve bahsetmediğim  bu altı projeye üç proje daha eklenecek.

Namını satışa çıkmadan duyduğumuz Kervansaray’daki Göl Evleri’ni de bize anlatır mısınız?

Adada eşi benzeri olmayan konsept bir proje Göl Evleri… 1+1, 2+1, 3+1 toplam 88 konut ve “lost house” tipi planıyla dikkat çekiyor. Adını ise iki katlı daireleri göl gibi sarmalayan havuzlardan alıyor. Yine diğer site tipi projelerimizde olduğu gibi otoparkı, özel güvenliği, çocuk oyun alanları ve daha nice ayrıcalıklı özelliğiyle tatil için, devamlı konaklamak için, yatırım yapmak için kaçırılmaz bir alternatif. Kervansaray’ın muhteşem plajına 1 dakikalık yürüyüş mesafesinde olması da cabası. Çok yakında daireleri satışa çıkaracağız. Ada yerlisine ilk satış fırsatını kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

Site yaşamı bizim adamız için çok yeni. Bu nedenle birçok site sakini sistemsizlikten ve hoşgörüsüz komşuluk ilişkilerinden yakınıyor. Bu konuda ne önerebilirsiniz? Siz adadaki bu sorunu çözecek bir önlem ürettiniz mi?

Elbette ürettik. Mesela Alsancak’taki Kavan Köyleri sitesini size örnek vereyim. Kavan Köyleri’nin yönetimini tamamıyla işinde profesyonel kurumsal yöneticilere verdik. Disiplinli hizmet anlayışı ve tıkır tıkır işleyen sistemleriyle siteyi cennete çevirdiler. Biz inşa ettiğimiz sitelerin sürdürülebilirliği için yönetimi profesyonel kurumlara bağlamayı prensip haline getirdik. Bu uygulamayı diğer sitelere de öneriyorum.

Ayrıca konuyla ilgili önemli bir ayrıntının da altını çizmem gerekiyor. Ne yazık ki KKTC’de “Site Yönetim Yasası” bulunmuyor. Bu da yöneticilerin aidat toplamada sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. Konuyla ilgili yargıya yansıyan davalar uzadıkça uzuyor. Site kültürü adada yeni gelişmiş olabilir ama bu kültürün artarak devam edeceği aşikardır. Çünkü insanlar çağdaş ve nitelikli bir konut sahibi olmak amacıyla günümüzde site yaşamını tercih ediyor. Bu nedenle ülke yöneticileri sitelerin sağlığı için tez zamanda ilgili yasal düzenlemeleri yapmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.