1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemez”
Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemez”

Akıncı: “Eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemez”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı eşitlik, özgürlük ve güvenlikten feragat edilemeyeceğini belirtti.

A+A-

Akıncı, “Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır. Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez.” ifadelerini kullandı.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 24. Geleneksel Alevkayası Yayla Şenliği’ne katılan Akıncı, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıslı Rumlarla eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Akıncı şenlikte yaptığı konuşmada, kültürel farklılıkların zenginlik olduğunu ifade ederek, “Burada Karadeniz yöresinden insanlarımızın gelip yerleştiği 1975’ten günümüze, onların çocukları hatta çocuklarının çocukları yetişmeye başlamıştır. Bir yandan hamsiyi sevmeye devam etmişlerdir, ama kolokası, molohiyayı da sevmişlerdir” dedi.

Bunun kültürler arası bir etkileşim olduğuna vurgu yapan Akıncı, Adada barış ve huzur içinde hep birlikte var olabilmek gerektiğini söyledi.

“HUZUR İÇİNDE BİR GELECEĞİ İNŞA ETMENİN YOLUNU BULMALIYIZ”

“Bunun yolunu, yordamını bulmalıyız ve bunu barışçı bir çerçevede yapmalıyız.” diyen Akıncı şöyle devam etti:

“Geçmişimizde savaşlar yaşadık, acılar yaşadık, kanlar döküldü, şehitlerimiz oldu, gazilerimiz oldu, kayıplarımız oldu, evinden yurdundan olan insanlarımız oldu. Ama bu coğrafyada artık barış ve huzur içinde bir geleceği inşa edebilmenin yolunu yordamını bulmalıyız. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin de çok çok daha iyiye gitmesini canı gönülden arzu ediyorum. Bölgemizde, Ortadoğu’da savaşların, acıların artık dinmesini istiyorum. Suriye’nin artık huzura kavuşmasını canı gönülden arzu ediyorum. Irak’ın ve diğer bütün bu bölgede yaşayan acılı insanların, acılarının ve dertlerinin artık son bulmasını temenni ediyorum. Bu bölgenin bir işbirliği havzası haline gelmesini istiyorum. Bunun altyapısı var. Bunu yapmamız mümkün. O zaman halklar, değişik toplumlar bu coğrafyada çok daha müreffeh bir geleceğe hep birlikte adım atabilirler.”

“BAZI ŞEYLERDEN FERAGAT EDEMEZSİNİZ”

Bunun için de emek vermek gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin bu emeği verdiğini söyledi.

“Benden önceki liderler de verdi, iki yılı aşkın bir zamandır ben de verdim” diyen Akıncı, elden gelenin fazlasıyla yapıldığını söyledi.

Akıncı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ama bazı şeyler vardır ki feragat edemezsiniz. Birincisi eşitliğinizdir. İkincisi özgürlüğünüzdür. Üçüncüsü güvenliğinizdir. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir geleceği birlikte paylaşmaya hazırız. Bundan böyle de hazır olacağız. Güney Kıbrıs’ta bir seçim dönemi yaşanıyor. Onlar için bir yüzleşme dönemi olsun diyorum ben. Ne istiyorlar? Bu topraklarda barış içinde, aynı çatı altında iki eşit kurucu varlığın tek çatı altına geleceği bir yapılanmayı içlerine sindirebiliyorlar mı? Bir Kıbrıslı Türk’ün de bu adanın tümünün Cumhurbaşkanı olmasını da içlerine sindirebiliyorlar mı?

Eğer sindirebiliyorlarsa bunu açık yüreklilikle ortaya koysunlar. Sindiremiyorlarsa, bu coğrafyada yapılacak bellidir. Tek çatı altına gelemiyorsak, yan yana iki çatı altında barış ve huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız. O çatı zaten bizde var. KKTC bunun adıdır.

“KKTC BİR GERÇEKLİKTİR… GÖRMEZDEN GELİNEMEZ”

Tanınmamış olabilir. Ama bu bir vakadır, bir gerçekliktir. Gözlerden uzak tutulamaz, görmezden gelinemez. Biz KKTC’yi onlarınkine eşdeğer bir kurucu devlet yapmaya hazır olduk. Bu yönde çalıştık, çabaladık; ama olmadı.

Önümüzdeki Salı günü New York’a gideceğim. Hafta sonu Genel Sekreter ile görüşmem var. Onunla da açık yüreklilikle konuşacağız. Crans Montana’da ne olup bittiğini kendisi gözleriyle gördü. Gerek Kıbrıs Türk tarafı olarak gerekse Türkiye’nin ne kadar yapıcı davrandığımıza bütün dünya şahit oldu. Dolayısıyla New York’a bu uğurda çözüm için, barış için elinden geleni yapmanın gönül huzuru içinde gideceğiz.

Kendimizden emin olarak, ne istediğimizi bilerek gideceğiz. Ama Rumların da artık bir karar vermesinin zamanı çoktan geldi ve geçti. Önümüzdeki aylarda bunun sonuçlarını bizler de göreceğiz. Hiç ihmal etmememiz gereken bir şey var. Bu topraklarda KKTC’yi demokrasini ve ekonomisiyle her geçen gün geliştirmeliyiz. Daha iyiye, daha güzele götürecek adımları atmalıyız. Bu yöndeki gayretleri bir gün dahi ihmal etmemek gerekiyor. Bunun ötesinde diplomatik alanda da elden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.