1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Almanlar Berat Albayrak’tan neden şikayetçi
Almanlar Berat Albayrak’tan neden şikayetçi

Almanlar Berat Albayrak’tan neden şikayetçi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Almanya'dan vergi kaçakçılarını koruma suçlaması...

A+A-

OECD anlaşması uyarınca kişi ve kurumların mali hesap bilgilerini paylaşmakla yükümlü olan Türkiye’nin taahhüdünü yerine getirmediği öne sürüldü. Alman Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut'un soru önergesine Almanya Maliye Bakanlığı tarafından verilen yanıta göre, Almanya, vergi kaçakçılığıyla mücadele için bir çok ülke ile otomatik olarak mali hesap bilgilerini değişmesine rağmen, Türkiye'den bilgi aktarımı yapılmadığı ileri sürülüyor. Almanya Maliye Bakanlığı soru önergesine verdiği yanıtla, OECD anlaşması üzerinden Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı da eleştirdi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) girişimi ile hayata geçirilen mekanizmaya göre, yaklaşık 100 ülke banka kişi ve kurumlara ait mali hesap bilgilerinin karşılıklı olarak paylaşılmasını taahhüt etmişti. Ancak aralarında Türkiye'nin de bulunduğu dört ülke bilgi değişimini taahhüt etmesine rağmen gereken koşulları yerine getirmediği iddia ediliyor.

Alman Maliye Bakanlığı’nın, Alman Sol Parti vekili Akbulut’un soru önergesine verdiği yanıta göre, Türkiye'nin yanı sıra Afrika ülkelerinden Gana, Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan Niue adası ile Karayiplerdeki Sint Maarten koşulları yerine getirmedi.

Maliye Bakanlığı soru önergesinde, bu dört ülkenin de "Otomatik mali hesap bilgileri değişimi için gereken bilgi ve onayları OECD bünyesindeki koordinasyon kurulu sekreterliğine ulaştırmadığını” aktardı.

SİYASİ HESAP İDDİASI

Almanya'da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk’ün, aile bağları ve iş ilişkileri nedeniyle Türkiye ile sıkı bağlantıları bulunuyor. Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye'nin bu bilgileri paylaşmamasının arkasında siyasi bir hesap bulunduğunu öne sürdü. Kamu yayıncılık kuruluşu Hessische Rundfunk'a (HR) konuşan Akbulut, "AKP böylelikle Almanya'da vergi kaçakçılığı yapan Türk vatandaşlarını korumuş oluyor. Bunun karşılığında da seçimlerde AKP'ye destek bekliyor” dedi. Akbulut, Erdoğan'ın seçim vaadi olarak vatandaşlarını dış ülkelerin mali kurumlarından koruma sözü verdiğini iddia ediyor.

 

HR'nin konuyla ilgili haberinde Türk hükümetinin gereken koşulları sağlamak için çalışmaları sürdüğü de kaydedildi.

"KARA PARA AKLAMA FAALİYETLERİ AYDINLATILABİLİR”

Alman Vergi Sendikası Başkanı Thomas Eigenthaler ise Türkiye'nin bilgi değimi yapmamasının vergi gelirlerinde büyük bir açığa yol açmayacağını belirtti. Buna rağmen Türkiye'den gelecek bilgilerin önem taşıdığını kaydeden Eigenthaler, "Maliye memurları, Türkiye'den gelecek bilgilerle Almanya'daki kara para aklama faaliyetlerini aydınlatabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.