1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Amaçlanan yıpranan bazı vekillerin ‘ülke genelinde tanınmışlık’ avantajıyla tekrar seçilebilmelerini sağlamak”
“Amaçlanan yıpranan bazı vekillerin ‘ülke genelinde tanınmışlık’ avantajıyla tekrar seçilebilmelerini sağlamak”

“Amaçlanan yıpranan bazı vekillerin ‘ülke genelinde tanınmışlık’ avantajıyla tekrar seçilebilmelerini sağlamak”

KKTC Karadeniz Kültür Derneği, komiteden geçen “Seçim ve HalkoylamasıYasa Tasarısı”ile herkesin daha kolay oy verebileceği daha basit bir sistem yerine daha karmaşık bir sistem getirildiğini ileri sürdü.

A+A-

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Baki Aygün yazılı açıklamasında, “Burada amaçlanan başta Başbakan Hüseyin Özgürgün olmak üzere, siyaseti meslek edinen ve kendi seçim bölgelerinde yıpranan bazı vekillerin ‘ülke genelinde tanınmışlık’ avantajıyla diğer bölgelerden alacakları oylarla tekrar seçilebilmeyi sağlamaktır” iddiasında bulundu.

 “Seçim ve HalkoylamasıYasa Tasarısı” nın görüşüldüğü Alt Komite’ye hiçbir sivil toplum örgütü çağrılmamasından dolayı komiteye başkanlık edenleri  ve son komite başkanı İzlem Gürçağ’ı kınayan Aygün,  bu konuyla ilgili olarak defalarca yazılı görüş ilettiklerini ve komite aşamasında görüşlerini sözlü anlatmak istediklerini  ifade etti.

Aygün, yeni sistemle “seçmeni seçemez hale getirmenin” ve  Meclis Araştırma Komitesi Raporlarına da yansıdığını savunduğu yolsuzluk, beceriksizlik ve partizanlıklarla halkın son yıllarda doruğa ulaşan “eski siyasetçileri tasfiye etme” iradesinin engellenmek istendiğini iddia etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.