1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Amatem’in bir yıl içinde bitirilmesini hedefliyoruz “
“Amatem’in bir yıl içinde bitirilmesini hedefliyoruz “

“Amatem’in bir yıl içinde bitirilmesini hedefliyoruz “

Pilli , AMATEM projesinin önemine işaret etti

A+A-

Proje mimarı Direk’in tek bir kuruş para almadan, tamamen gönüllülük esasıyla projeyi yürüttüğüne işaret eden Bakan Pilli, Direk’in projeyi hayata geçirmek için verdiği çabanın takdire şayan olduğunu vurguladı.

“AMATEM’İN BİR YIL İÇİNDE BİTİRİLMESİNİ HEDEFLİYORUZ “

Görevi devralırken bir takım hedefler ortaya koyduğunu, AMATEM’in de bunlardan biri olduğunu ifade eden Bakan Pilli, görev süresinin yetmesi halinde AMATEM’i bir yıl içinde bitirmeyi  hedeflediklerini kaydetti. 

Bakan Pilli, Bakanlığın proje konusunda uzman kişilerin görüşlerine de başvurarak, gerekli onayları aldığına da işaret ederek, mimar Emircan Direk’in proje tamamlana kadar, takibini yapacağını da belirtti. 

Bakan Pilli, günümüzde madde bağımlılığının bireyleri ve toplumları derinden etkileyen ciddi bir sorun olduğuna değinerek, uyuşturucu ile mücadele konusunda bireysel mücadele değil, bir takım aktörlerin birlikte hareket etmesinin önemine işaret etti. 

Bakan Pilli, uyuşturucu ile mücadele konusunda dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini, sadece polisiye tedbirler değil, ailelere, gençlere ve topluma eğitim verilmesi, bilgilendirme çalışmaları yapılması gerektiğini de kaydetti. 

Yıllardır ülkede madde bağımlılığı tedavisi ve rehabilitasyonuna yönelik yaşanan eksiklikler bulunduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Ali Pilli, bu konuda halkın beklentisinin ise göreve geldikleri  günden bu yanan en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını söyledi. 

“AMATEM’İN KURULMASINI VİZYON OLARAK ORTAYA KOYDUK” 

Bakan Pilli, bakanlıklarına bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde madde bağımlısı tedavisi olan bireylerin diğer kronik hastalarla aynI ortamda bulunması yanında, mevut fiziki yapısı nedeniyle de arzulandığı şekilde tedavi ve rehabilitasyon hizmetinin verilmemesinden kaynaklanan sorunların  giderilerek, tüm dünyada olduğu gibi çağdaş düzeyde bir Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) kurulmasını vizyon olarak ortaya koyduklarını anlattı. 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ile yapılan toplantılarda da, mevcut araştırma sonuçları ve yardım için başvuran sayılar da dikkate alınarak hiç zaman kaybedilmeden bu konuda bir adım atılmasına karar verdiklerini söyleyen Bakan Pilli, daha önceden hazırlanan ve Mimar Mühendisler Odası tarafından onaylanan, ancak bir türlü hayata geçirilmeyen AMATEM  projesini yeniden masaya yatırdıklarını kaydetti. 

İHALE SÜRECİ BAŞLATILDI

İlgili birimlerle yapılan toplantılar sonucunda söz konusu projenin hayata geçirilmesi için gerekli  maddi imkan konusunda fizibilite çalışmaları yürütüldüğünü de belirten Sağlık Bakanı Ali Pilli, Bakanlık olarak gerekli inisiyatifi ortaya koyarak,  projenin birinci etabının yapılmasına ilişkin ihale sürecini başlattıklarını anlattı. 

Bakanlık olarak ayrıca tedavi bekleyen çocuk ve gençleri kaybetmemek, ya da düştükleri uyuşturucu batağından çıkarmak adına Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi ile protokol imzaladıklarını anımsatan Bakan Pilli, Ağustos ayından bu yana, Barış Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi Kurulu’nun onayladığı  madde bağımlısı bireylerin, sevk edildikleri Pembe Köşk  Psikiyatri Hastanesi’nden tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alabildiğine dikkat çekti. 

“Bunun, bakanlığımızın ve hükümetimizin madde bağımlısı bireylerin tedavi ve rehabilite edilip yeniden topluma kazandırılması adına atılmış en önemli adım olduğunu düşünüyorum” diyen Sağlık Bakanı Pilli, AMATEM projesinin tamamlanması ile madde bağımlılığı, tedavi ve rehabilitasyon kapasitesi konusunda çok daha güçlü bir duruma gelineceğini söyledi. 

Bakan Pilli, AMATEM  projesi tamamlanana kadar AMATEM’de hizmet verecek donanımlı uzman kadroların  oluşumu konusunda da Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele  Komisyonu ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gerekli adımların atılacağını kaydetti. 

AMATEM’in hastane içinde yapılacak olmasının önemine de değinen Bakan Pilli, yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk veya acil durum karşısında, doktorların anında müdahalesinin mümkün olabilmesinin faydalarına değindi. 

AMATEM’in parasının hazır olduğunu, ilk etabın tamamlanması ardından hemen ikinci etabının tamamlanabileceğini ve bir yıl içinde Merkezi tamamlamak hedefinde olduklarını söyleyen Bakan Pilli, göreve geldikleri günden bu yana söyledikleri diğer hastane projelerinin de 1 yıl içinde tamamlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.  

Sağlığın önemine değinerek, sağlığa yapılacak her türlü yardımın insanlığa yapılacağını belirten Bakan Pilli, sağlık konusunda eleştiri yapılırken 2 kere düşünülmesini, her zaman kötülerin değil, yapılan iyi şeylerin de kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.