1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ARAKAN'da Tecavüze Uğrayanların Çoğu Çocuk Yaşta
ARAKAN'da Tecavüze Uğrayanların Çoğu Çocuk Yaşta

ARAKAN'da Tecavüze Uğrayanların Çoğu Çocuk Yaşta

Sınır tanımayan doktorlar çalışanı pfeil: "Arakan'da tecavüze uğrayan ve kliniğimize başvuran Arakan’lı müslüman kadınların yüzde 50'si 18 yaşında ya da daha küçük"

A+A-

Myanmar'ın Arakan eyaletinde zulme ve tecavüze uğrayan Müslüman kadınların yüzde 50'si, 18 yaşında ya da daha küçük.

TheGuardian gazetesinin haberine göre, Bangladeş'in Cox'sBazar kentinde Arakanlı Müslüman sığınmacıların kaldığı kamplarda görev yapan sağlık yetkilileri, Myanmar'da tecavüze uğrayan kadınları kamplarda tedavi etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütüne (MSF) bağlı olarak Cox'sBazar'da cinsel şiddet görmüş kadınlar için kurulan sağlık merkezinde ebelik yapan AerlynPfeil, "Arakan eyaletinde tecavüze uğrayan ve kliniğimize başvuran Arakanlı Müslüman kadınların yüzde 50'si 18 yaşında ya da daha küçük. Tecavüze uğrayanlardan birkaçı 10, biri de 9 yaşındaydı." dedi.

Tecavüze uğrayan kadınlardan bir bölümünün yaşadıkları nedeniyle etiketlenme ve suçlanma korkusuyla ya da utandıkları için kliniğe başvurmadığını belirten Pfeil, şöyle konuştu:

"Tecavüz mağdurlarıyla yaptığım görüşmelerde bu kadınların en iç acıtıcı ve yaygın isteği, yeni bir kıyafet oluyor çünkü aradan haftalar geçmesine rağmen üstlerinde hala tecavüze ve zulme uğradıkları kıyafetler var."

Pfeil ile aynı sağlık merkezinde çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir başka sağlık uzmanı da tedavi ettiği Arakanlı Müslüman kadınların ordunun köylerdeki tüm kadın ve kızları bir yere topladığını, aralarından "en güzellerini" seçerek bir yere götürdüklerini anlattıklarını ifade etti.

Askerlerin bu kadın ve kızlara götürdükleri yerde tecavüz ettiğini belirten uzman, "Bunlardan birçoğu 12-13 yaşındaki kız çocukları." dedi.

Arakan'ın Buthidaung kentinden kaçarak Bangladeş'e geçen 27 yaşındaki Arakanlı Müslüman kadın, askerlerin kocasıyla babasını katlettiğini, 14 yaşındaki kız kardeşine tecavüz ettiğini anlattı.

Ordunun kadınları ve erkekleri ayırdığını, tüm kadınları ormana götürerek aralarından bazılarını seçtiğini söyleyen genç kadın, şunları kaydetti:

"Küçük kız kardeşimi götürürlerken ağladım ama onları durduramadım. Birçok kadın ve kıza tecavüz ettiler. Köyden ayrıldıklarında kardeşimi aramaya gittim ve çok sayıda cesetle karşılaştım. Kardeşimi bulduğumda hayatta olup olmadığını dahi bilemeyecek vaziyetteydi."

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam tespit edilemiyor.

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edilirken, 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı. On binlercesi de Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor.

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken, sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu rakam 200 binin altına geriledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.