1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Artık on tane form doldurma dönemi bitti"
"Artık on tane form doldurma dönemi bitti"

"Artık on tane form doldurma dönemi bitti"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası üyelerinin çalışma yaşamı ile ilgili sorularını yanıtladı.

A+A-

Paydaş örgütlere yönelik olarak, Bakanlık tarafından başlatılan bilgilendirme toplantıları kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, çalışma hayatında yürürlüğe giren ve girmesi planlanan yeni uygulamalar ile çalışma affı ve sigorta affı açılımları konusunda, dün akşam Kıbrıs Türk Ticaret Odası üyelerine bilgi verdi.

Bakan Sucuoğlu’na bilgilendirme  toplantısında, Bakanlık bürokratları da eşlik etti.

 

Kayıt dışılığın önlenmesi için önemli açılımlar

Muhaceret Affı Yasası’nın büyük çabalar sonucunda ilgili taraflar eşliğinde hazırlandığını dile getiren Sucuoğlu, KKTC’de kayıt dışılığa düşen kişilerin bir işveren tarafından tekrardan işe alınarak bir asgari ücret ile çalışanı kayıt altına alma koşulu koyduklarını ve bu uygulamanın yapılması için de 90 günlük bir süre verdiklerini söyledi.

Çalışan ve işverenlerin sıkıntılarının had safhada olmasından dolayı Sigorta Affı konusunda  da kararlı olduklarını söyleyen Sucuoğlu, devletin ve hükümetin görevinin sıkıntıya düşen bir işletmeye elini uzatarak gerekli açılımı yapması gerektiğine dikkat çekti.

İlk kez 2000 yılından 2019 yılına kadar olan 19 yıllık  süreyi kapsayan bir Af Yasası hazırladıklarını söyleyen Bakan Sucuoğlu, Sigorta Affı’nın işveren ve işverenlerin yanında çalışıp sigortalarını yatırmayan kişilere uygulanacağını dile getirdi.

Primlerini düzenli ödeyenlere tatmin edici katkı

Yatırımlarını düzenli ödeyenlere de farklı bir açılım getireceklerini belirten  Sucuoğlu, düzenli primlerini yatıran işletmelere tatmin edici miktarda bir katkı verileceğini kaydetti.

İnşaatlarda yaşanan kazaları önlemek adına da iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmaları ve yürürlüğe geçirilen tüzükleri  anlatan Sucuoğlu, inşaatlardaki tüm yetkilerin kimlerde olduğu gibi konuların da tüzükler ile belirlendiğini kaydetti.

Ülkedeki en önemli sorunlardan birinin işsizlik olduğuna işaret  eden Bakan Sucuoğlu,  işverenlerin ve iş arayanların bir birinden habersiz olduğunu , her iki tarafı bir araya getirerek buluşturacak  online sistemin bakanlık tarafından hazırlandığını ve hayata geçirilmesi için sayılı günler kaldığını söyledi.

"Artık on tane form doldurma dönemi bitti" ifadelerini kullanan Sucuoğlu, işverenlerin online olarak sosyal güvenlik ödemelerini  de yapabildiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.