1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Baykar Makina'dan yeni açıklama
Baykar Makina'dan yeni açıklama

Baykar Makina'dan yeni açıklama

Baykar Makina’nın sahibi Özdemir Bayraktar, şirketleriyle ilgili çıkan dava haberine ilişkin bir açıklama yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünürü olan Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar’a “zorunlu arabuluculuk” sisteminden gelen bir dava dosyası kapsamında “davet mektubu” gönderen arabulucu avukat Seher Okşar Kadırgan'ın başına gelmeyen kalmadı.

Dava dosyasına göre her şey, arabulucu avukat Seher Okşar Kadırgan’a arabuluculuk sistemi üzerinden gelen bir dosya ile başladı. 2017-2018 yıllarında Baykar Makina adlı şirketin bir taşeronuna bağlı olarak çalıştığını iddia eden Harun İlkay Zengin adlı kişi, tazminat ile diğer haklarını almak için Baykar Makina’ya dava açtı. Mahkemeye gitmeden önce dosya, zorunlu olarak arabulucuya gönderildi.

4 Ekim 2018’de gelen dosya üzerine arabulucu Kadırgan, Baykar Makina ve alacaklı İlkay Zengin’e arabuluculuk görüşmesi için davet mektubu gönderdi. Baykar Makina’nın sahibi Bayraktar, bunun üzerine arabulucu Kadırgan’a önce ihtarname gönderdi.

SAVCILIK DAVA AÇTI

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Kadırgan hakkında görevi kötüye kullanma suçundan iddianame düzenledi. Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 15 Ekim’de görülen ilk duruşmada avukat Kadırgan, sanık olarak hâkim karşısına çıktı. Kadırgan, taraflara davet mektubu gönderdiğini belirterek bunun üzerine kendisini arayan Özdemir Bayraktar’ın “Senden bana bir şey geldi, sahtekâr. Ben seni biliyorum, senin amacın ne? Bu kişi bizde çalışmamış. Gör sana neler yapacağım” dediğini anlattı.

Daha sonra Bakırköy Emniyet Müdürü’nün aradığını anlatan Kadırgan, “Bakırköy Emniyet Müdürü, bana ‘sen benim babamı’ üzmüşsün, izahat ver dedi. Babanız kim diye sordum. Özdemir Bayraktar, dedi. Daha sonra Adalet Bakanlığı’ndan beni aradılar. Bir daha karşı tarafı sakın arama dediler. Adalet Bakanlığı’ndan hakkımda idari soruşturma açıldığı, savunma yapmam gerektiğine dair yazı geldi” ifadelerini kullandı.

 

BAYKAR’DAN AÇIKLAMA

Baykar Makina’nin sahibi Özdemir Bayraktar, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bayraktar, açıklamasında “Bazıları, algı yönetmenin kendi çıkarlarına olduğunu zannetse de; gerçekler değişmez, sonunda açığa çıkarak herkes tarafından muhakkak öğrenilir” dedi.

Bayraktar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Harun İlkay Sezgin, Baykar Makina San. Ve Tic. A.Ş. arasında

İşveren -çalışan ilişkisi varmış gibi göstermiştir. Gerçekte; şirketimiz Baykar Makina San. Ve Tic. A.Ş. ve firmamıza iş yapan müteahhit ve taşeronları ile de bir ilgisi yoktur. Av. Seher Okşar Kadırgan her iki tarafı olmayan bir ilişkide arabulucu vasfı ile Baykar Makina San. Ve Tic. A.Ş.’ye yazı göndermiştir.

Gönderilen yazı ile şirketimizden Harun İlkay Sezgin’e ait olduğu iddia edilen haklar talep edilmiş ve Av. Seher Okşar Kadırgan şirketimizi arabulucu vasfı ile yapacağı toplantıya çağırmıştır.

Şirketimiz ile ilgili talep edilmiş olan hususlarda Av. Seher Okşar Kadırgan’a yapılan müracaata ait bilgiler ve Harun İlkay Sezgin’e ait T.C. kimlik numarası bilgilerinin tarafımıza verilmesi istenmesine rağmen herhangi bir bilgi vermemekte direnilmesi üzerine; İhtarnamemizde belirtilen şüpheler oluşmuştur.”

“HAKKINIZDA BU ŞİKAYETİMİZİ İLGİLİ MAKAMLARA YAPMAK MECBURİYETİNDE KALDIK”

Açıklamada, Baykar tarafından avukat Kadırgan’a gönderilen ihtarnameye de yer verildi. İhtarnamenin "şüphe uyandıran konular ve hususlar" bölümünde şu ifadeler yer aldı:

"Taleplerinizi kişisel tercihlerinize göre bilerek yaptığınız,

Avukatlık ve arabuluculuk sıfatlarını uygunsuz kullanarak hukuk ve kanunları, korkutmak için kullandığınız,

Arabuluculuk ve avukatlık görevini kötüye kullanma hakkınız olduğunu varsaydığınız,

Arabuluculuk ve avukatlık haklarınızı hukuka katkı sağlamak amacıyla kullanmanız gerektiğini umursamadığınız; kanaatini oluşturduğunuz gibi yazının muhatabı olabilmemiz için, tarafınıza yapılan müracaatın bilgilerini vermediğiniz taktirde hakkınızda suç duyurusunda bulunulacağının ifade edilmesine rağmen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'mizde hukukun ve adaletin dışına çıkılamayacağının kanıtlanması adına hakkınızda bu şikayetimizi ilgili makamlara yapmak mecburiyetinde kaldık.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.