1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bilimin Eğlenceli Yüzü
Bilimin Eğlenceli Yüzü

Bilimin Eğlenceli Yüzü

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilim ve Teknoloji Merkezi öğrenci ve yetişkinleri bekliyor

A+A-

Hizmete girdiği 2008 yılından bu yana 11 akademik yılda 30 bin civarında kişi tarafından ziyaret edilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimin eğlenceli yüzüyle tanışmak isteyen öğrencileri ve yetişkinleri bekliyor.

Bilimsel yaklaşımın, bilimsel düşüncenin, kısaca bilim kültürünün toplumda benimsenip yaygınlaşmasına, toplumun çeşitli katmanlarında bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratılmasına katkıda bulunmak üzere kurulan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilim ve Teknoloji Merkezi, bireyleri, özellikle de yeni nesli, bilim insanı olmaya özendirmeyi, çocukların ve gençlerin ilgisini bilim ve araştırma alanlarına yönlendirmeyi hedefliyor.

“DOKUNARAK, YAPARAK-YAŞAYARAK EĞLENEREK” ÖĞRENME PRENSİBİ

Öğrencilerin ve halkın ziyaretine açık olan ve randevu alınarak hafta içi her gün 09:00-16:00 saatleri arasında Cumartesi ise 11:00-16:00 saatleri arasında gezilebilen Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki gezi programı, bilim ve teknolojinin gündelik yaşamdaki kullanım alanlarını eğlendirici düzenekler içerisinde gösteren çeşitli eğitim etkinliklerini içeriyor. Ziyaretçi öğrencilerin bizzat katıldıkları, “dokunarak, yaparak-yaşayarak, eğlenerek” öğrenme prensibini hayata geçiren deneyler, öğrencilerin bilimsel kavramları, fizik ilkelerini, doğa olaylarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bilim ve Teknoloji Merkezi gezileri, öğrencilerin yaratıcı düşünme alanlarının genişlemesi, analitik düşünme süreç ve becerilerinin gelişmesi konusunda özendirici bir etki yaratarak enerjilerini bilim ve teknoloji alanına yönlendiren bir heves uyandırıyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilimsel buluşları toplumla buluşturmak, gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek ve toplumun tüm kesimlerinde bilim ve teknoloji farkındalığını artırmak için adada türünün ilk örneği olan “ODTÜ Kıbrıs’la Bilim Eğlencelidir” etkinliğin ikincisini geçtiğimiz nisan ayında Bedesten de gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında ODTÜ Kıbrıs hocaları, araştırmalarını özetleyen posterler ile katılımcılara buluştu. Etkinliğe katılanlar posterleri incelerken doğrudan araştırmayı gerçekleştiren hocadan da bilgi alıp soru sorma olanağı yakaladı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı okullarında katıldığı şenlikte öğrenciler hazırlanan bilim koridorlarında temel bilim dallarında çeşitli deneyleri gözlemeyecek, bazı deneylere doğrudan katılma ve bilimi birebir deneyimleme şansı da elde etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.