1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir süt imalathanesinin faaliyetleri askıya alındı
Bir süt imalathanesinin faaliyetleri askıya alındı

Bir süt imalathanesinin faaliyetleri askıya alındı

Veteriner Dairesi Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi tarafından 10 Mayıs-25 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan dönemde de rutin denetimlere devam edildi.

A+A-

Halk sağlığı ve gıda güvenliği bakımından gerekli standartların yerine getirilmesi ve piyasaya arz edilen hayvansal orijinli gıdaların etkin kontrolünün sağlanması maksadıyla Veteriner Dairesi Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi tarafından 10 Mayıs-25 Haziran 2024 tarihlerini kapsayan dönemde de rutin denetimlere devam edildi.

Denetimler kapsamında, 20 adet süt imalathanesi, 34 adet kasap, 1 adet yumurta paketleme, 3 adet tavuk kesimhanesi, 5 adet bal paketleme tesisi, 2 adet et işleme tesisi denetlendi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, mevzuat gereği uygunsuzluklar tespit edilen bir et işleme tesisine gerekli uyarılar yapılarak 15 günlük süre verilmiş, 1 adet süt imalathanesinin ise uygunsuzlukları giderene kadar faaliyeti askıya alındı.

Çiğ tavuk, kangal sucuk ve hamburger piyasadan toplatıldı

Aynı dönem içerisinde hayvansal gıda ithalatlarından ve iç piyasa denetimlerden alınan toplam 73 numune Veteriner Dairesi Ulusal Gıda Referans Laboratuvarı’nda analiz edildi.

Analizler sonucunda 1 adet çiğ tavuk, 1 adet kangal sucuk ve 1 adet hamburger mikrobiyolojik olarak uygunsuz bulunarak piyasadan toplatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.