1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Bu icra düzeni insanın yaşam bağını koparır!
Bu icra düzeni insanın yaşam bağını koparır!

Bu icra düzeni insanın yaşam bağını koparır!

Bu icra düzeni insanın yaşam bağını koparır!

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nden oybirliği ile geçen, Genel Kurulda kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan icranın kolaylaştırılmasını öngören Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası çok ciddi sosyal sarsıntılara yol açabilecek içeriktedir.

Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası’nda icraları kolaylaştıran düzenleme yapılmadan önce Faiz Yasası, İcra ve İflas Yasası ile Tefeciliği önleyecek yasaların yapılması gerekirdi. Bunlara ilaveten Bankalar Yasası’nın da yeniden düzenlenmesi gerekirdi.

Bütün bu düzenlemeler yapılmadan sadece icraları kolaylaştıran düzenlemeye gidilmesi, yakın geçmişte yaşanan mazbata vakasından da büyük yeni sosyal çalkantıları toplumun gündemine taşıyabilecektir.

Yapılan yeni düzenlemede borçlu hükümlünün “hükümlü borçluya ait olmasa bile kullanımında ya da ikametgâhında yer alan taşınır ya da taşınmaz mallara haciz gelmesini” içeren maddenin yer alması akıl ve vicdanla bağdaşmamaktadır. Borcu hükümlünün banka hesaplarının, maaşının ve ödeneklerinin haczedilebilmesini içeren bu yeni düzenlemeyle haczedilen insanların yaşam bağları bütünüyle kesilebilecektir.

Anayasa KKTC’nin sosyal hukuk devleti olduğunu yazmaktadır. Meclisten geçen bu yeni düzenlemeyle KKTC’nin sosyal devlet olma özelliği yok edilmiş olmaktadır.

Bu yasanın Cumhuriyet Meclisinden geçmiş olması o çatı altında temsil edilen partilerin halkın hangi kesiminden yana taraf olduklarının da açık göstergesidir. Özellikle  Meclis'te bulunan iki sol parti CTP ve TDP'nin  büyük bankacıları koruyan, mağdur insanları korumaktan uzak bu yasaya onay vermiş olmaları eleştirilmesi gereken bir konudur. Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası hazırlanırken kimlerden görüş alındığı da halka açıklanmalıdır.

Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası yürürlüğe girmeden durdurulmalı, öncesinde başta faiz yasası olmak üzere diğer yasalar yapılıp yürürlüğe konmalı, en sonunda içerdiği insanlık onuruyla bağdaşmayan maddeler çıkarıldıktan sonra bu yasa da yürürlüğe konmalıdır.

UBP-HP hükümetinden fakir ve dara düşmüş yurttaşlar için adım atmasını beklemek hayal gibi görünüyor. Diğer yandan sözde muhalefette olan partilerin de bu yasa değişikliğine onay verdiği gerçeği ortadayken son beklenti makamı Cumhurbaşkanlığı kalmaktadır.

Bu vesileyle Cumhurbaşkanını Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasası’nı imzalamayıp yeniden görüşülmesini sağlamak üzere Cumhuriyet Meclisi’ne iade etmeye çağırırız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum