1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çakıcı:“ Hükümet eğitim sektörünü kalitesizleştirme ve batırma yolunda ilerliyor”
Çakıcı:“ Hükümet eğitim sektörünü kalitesizleştirme ve batırma yolunda ilerliyor”

Çakıcı:“ Hükümet eğitim sektörünü kalitesizleştirme ve batırma yolunda ilerliyor”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı yaptığı yazılı açıklama ile hükümetin eğitim politikasını sert bir dille eleştirdi.

A+A-

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı yaptığı yazılı açıklamada, ekonominin lokomotif sektörlerinden birisi olan eğitim sektörünün daha kaliteli ve daha fazla öğrenci akışının adamıza getirilmesi ile ilgili UBP-DP hükümetinin yeni çalışmalar yapması gerekirken hükümetin yeterli sayıda üniversite olmasına karşın yeni üniversitelerin açılması yönünde çalışmalar yaptığı hatta bazı siyasilerinde işin içinde olduğunu, hükümetin milletvekillerinin hükümetin imkânlarını da kullanarak üniversite açma girişimi için çaba sarf ettikleri ve iş takibi yaptıklarını belirtti.

Çakıcı,  halen daha Eğitim Bakanı üniversite açma ön izni için seçime doğru giderken bazı kişilere imkân sağlamaya çalışıldığının görüldüğünü dile getirdi. Çakıcı “En son Aydın Üniversitesi’ni duymuştuk. AKP Eski bakanları da buralarda üniversite açma izni için bakanları ziyaret ediyor ve ağırlık koymaya çalışıyorlar. Başka üniversitelerin de milletvekilleri tarafından gündeme getiriliyor. Ülke yolgeçen hanına döndü, her yoldan geçen bir üniversite açmaya çalışıyor. Ülkenin yükseköğrenimini batırmaya çalışıyorlar. Amaçların da siyasi ve ekonomik rant olduğunu görüyorum” dedi.

Çakıcı, KKTC hükümetlerinin esas önceliği üniversite sayılarının artırılması değil, mevcut üniversitelerin güçlendirilerek kalitelerinin artırılması yönünde çalışma yapmak olması gerektiğini, buna karşın üniversite ön açma izinlerinin birçoğunun son derece tecrübesiz ve bu alanda hiçbir deneyimi olmayan kişilere verilmeye çalışıldığını belirtti. Bu üniversite açma girişimlerinin de ciddi anlamda sorgulanması gerektiğini de bildiren Çakıcı, söz konusu üniversitelerin amaçlarından bir tanesinin de Türkiye’deki mali ve hukuki denetimden kaçmak olduğu da vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.