1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Çakıcı: “İlkokullarda uyuşturucu kullanımı son 4 yılda 2 kattan fazla arttı”
Çakıcı: “İlkokullarda uyuşturucu kullanımı son 4 yılda 2 kattan fazla arttı”

Çakıcı: “İlkokullarda uyuşturucu kullanımı son 4 yılda 2 kattan fazla arttı”

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Üyesi ve Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Deneme yaşı araştırmalarında ilkokullarda son sınıflarda uyuşturucu kullanımının son 4 yılda 2 kattan fazla arttığını söyledi.

A+A-

Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu’nun organize ettiği “Bağımlılıkla Mücadelede Medya ve İletişimin Rolü Çalıştayı” dün başladı. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu  Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çakıcı da, çalıştayı düzenleyen Karaokçu'ya teşekkür ederek, duyarlılığın arttığına işaret etti.  Çakıcı, çalıştayın açılışında "KKTC'de Madde Kullanımının Özellikleri ve Mücadelede Son Durum" konulu sunum yaptı. 

KKTC'nin yasadışı uyuşturucu geçişi olan Balkan Yolu ve Doğu Akdeniz rotası üzerinde olduğunu, ülkede Bonzai ile ilgili ciddi sorun bulunduğunu ifade eden Çakıcı, KKTC'de bilimsel çalışmaların önemli olduğunu, bu çalışmalar olmazsa mücadelenin neye göre verileceğinin bilinemeyeceğine işaret etti.  Deneme yaşı araştırmalarında ilkokullarda son sınıflarda uyuşturucu kullanımının son 4 yılda 2 kattan fazla arttığını, İlkokullarda Lefkoşa surlariçi ve Gazimağusa Maraş bölgelerinde uyuşturucu kullanımının 2015-2019 arasında ülke genel ortalamanın 3 kat üzerine çıktığını ifade etti.

Çakıcı, "Ortaokullarda yasadışı madde kullanımı yaklaşık 2 kat arttı, KKTC liselerinde yasadışı madde kullanımı 20 yılda 2 kat arttı, Üniversite öğrencisi madde kullanımı yüzde 10'larda. KKTC genelinde 18-65 yaş grubunda yasadışı madde kullanımı son 15 yılda 3 kat arttı.  Alkol ile ilgili ciddi problem var. Sigara kullanımı dünya ortalaması üzerinde. Esrar bonzai kullanımı arttı. Yatıştırıcı sakinleştirici ilaç kullanımı çok yüksek ve bağımlılık yaratır. Statikler uyuşturucu kullanımının giderek arttığını söylüyor." dedi.

Çakıcı, KKTC'nin uyuşturucu ile etkin bir mücadele programı hazırlaması gerektiğini, ülkede uzun süre uyuşturucu kullanımının reddedildiğini ve bunun yanlış sonuçlar getirdiğini söyledi.  Eğitimde bir an önce adımlar atılması, tedavide yeniliklerin takip edilmesi gerektiğini ifade eden Çakıcı, "Türkiye'de bu konuda çok ciddi ilerlemeler var. Güncel tedavide gerideyiz. Günceli yakalamak için çalışıyoruz" dedi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.