1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çakıcı: Skandala sürükleniyoruz
Çakıcı: Skandala sürükleniyoruz

Çakıcı: Skandala sürükleniyoruz

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler ) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis Komitesinde görüşülmekte olan Seçim ve Halkoylaması Yasa Tasarı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Çakıcı, Seçim ve Halk oylaması Yasa Tasarısı toplantılarının Komite Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığında haftada en az bir-iki kez toplanılıp gerçekleştiğini ve kendisinin de komite toplantılarına birçok kez katıldığı dile getirdi. Çakıcı, uzun bir zamandan beri Meclis Komitesinde görüşülen yasa tasarısında sadece bazı ifadeler ile ilgili oluşan hatalarda değişikliğinin yapıldığını vizyon ile ilgili bir değişiklik olmadığı ifade etti.

“ Bu karmaşıklık devam eder ve bu karmaşık seçim yasası ile seçime gidersek başta karma oylar olmak üzere çok büyük bir oy miktarı yanacak” açıklamasında bulunan Çakıcı, yüksek oranda insanımızın oyunun boşa gideceğinin altını çizdi. Böyle bir sonucun ülke demokrasimiz açısından bir skandal niteliği taşıyacağını ifade eden Çakıcı, “ Yasa Tasarısının ne gibi sonuçlar doğuracağının Halkın büyük bir çoğunluğu anlamayacak hatta şu andaki komite de görev alan milletvekilleri bile tam anlamamaktadır”  dedi.

Komite Başkanı Sayın İzlem Gürçağ ve Başkan Yardımcısı Teberrüken Uluçay’ın, yüksek seçim kurulunun uyarılarında yer alan bazı ifade hatalarının düzeltilmesi noktasında durduklarını, kendi partilerindeki Milletvekillerine bile de bunu tam anlatmadıklarını düşündüğünü söyleyen Çakıcı, “ UBP ve CTP içerisindeki milletvekilleri de bu karmaşadan habersizler ve eminim bu milletvekillerinin de tepkisiyle karşılaşacaklardır” açıklamasında bulundu.

Çakıcı şöyle devam etti;

“ Şu anda büyük bir yanlışa bir skandala doğru sürükleniyoruz. Bir an önce bu yanlıştan dönmemiz gerekiyor.  Şu anda en doğru olan şey tek seçim bölgesi ve bölgelerin kalktığı bir seçim yasasının gündeme gelmesidir. Biliyorsunuz daha önce en azından bu altı bölgeli yapıdan kurtulup üç bölgeye geçip en azından bir orta yol bulalım dedik. Bu seçim önerimiz kabul edilmedi ama doğru olan şey tek seçim bölgesi ile karma ve tercihli oyun da burada kullanılmasıdır. Böylelikle insanlar bir karmaşadan, bireysel ve bölgesel çıkarlardan kurtulmuş olacaklardı. Aynı zamanda da Milletvekillerinin kendi menfaati için yapacağı çalışmalar ve kulisler de son bulmuş olacaktı.

TKP Yeni Güçler olarak Seçim ve Halk Oylaması yasa tasarısının tek seçim bölgesi olacak şekilde yeni yasa önerisi teklifimizi hazırlayıp yakın bir zamanda meclis gündemine getireceğiz. Şimdiki yasa tasarısında özellikle karma oy kullanımda büyük bir karmaşa var. Bildiğiniz gibi Karma oy,  kendi partileri dışında farklı partilere oy kullanmaya olanak sağlıyor. Oy kullanacak olan kişi farklı bölgeler için en az iki ilçeden toplamda milletvekili sayısının yarısı kadar oy kullanması gerekecek.

Mesela,  Lefkoşa da 16, Mağusa’da 13, Girne’de 10, Lefke’de 2, Güzelyurt’ta 4, İskele’de ise en çok 5 karma oy kullanılabilir. Bu oranları bir kişinin hatırlaması mümkün değildir. En doğrusu 25 ile 50 arasında karma oy kullanılmasına olanak sağlayıp, oy kullanacak olan kişinin serbest bırakılmasıdır.  Oy kullanacaklar en az iki bölge ve iki parti olmak şartı ile veya bir parti, bir bağımsız milletvekili olmak şartı ile oylarını kullanılabilir ve oy kullanan kişiler istedikleri 25 kişiyi istediği bölgede seçebileceklerdir.  Şimdi ki yasa tasarısında her bölgede bir sınır ve kota getiriliyor. Bu kotaları bir kişinin hatırlaması mümkün değildir.

Meclis Komite toplantılarında bunun oy kullanacaklar için çok zor olduğunu ve hatalar yapacaklarını söyledim.  Bana çözüm olarak, “Bölgelerdeki karma oy oranlarını” oy kullanılacak olan kabinlerin içine yazacaklarını söylüyorlar. Biz kendilerini birçok kez uyardık. Oy verecek olan kişi kabin içerisinde kaç dakika da okuyacak ya da tam olarak anlayabilecek mi? bilmiyorum.

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen komite toplantısına katılan milletvekillerin bile bu karma oy kotalarının dağılımını bile zor anladıklarını fark ettim. Yasa tasarısının içerisinde birçok ifadelerde sıkıntı var fakat komite üyeleri tüm uyarılarımıza rağmen ısrarla bu düzenlemeleri yapmak istemiyor.

Katıldığım komite toplantılarında bu şekliyle yasa tasarısının büyük bir skandal dönüşeceğini ve oluşabilecek tüm hatalardan ve olumsuzluklardan tüm komite üyelerinin sorumlu olduğunu söyledim. Özellikle UBP ve CTP içerisindeki bazı milletvekillerinin kendi bölgelerindeki menfaat ve çıkarlarını düşündükleri için söz konusu yasa tasarısında yapılacak değişikliğe engel olmak istiyorlar. Fakat bazı milletvekillerinin ise yasa tasarında eksik noktaların bulunduğunu ve değişmesi gerektiğini söylüyorlar.

DP ve TDP’li Milletvekillerinin de önerimize sıcak baktığını görüyorum fakat sorunun UBP ve CTP içindeki bazı kendi menfaatini düşünen milletvekillerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Üzülerek görüyorum ki bu arkadaşlar toplumun menfaatlerini kendi menfaatlerinin önüne koyamıyorlar.”

Söz konusu yasa tasarısının bizleri büyük bir kaos içerisine sürükleyeceğini vurgulayan Çakıcı, “TKP Yeni Güçler olarak gerekli tüm çalışma ve uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz. Umarım bizi yönetenler uyarılarımızı dikkate alır ve bu yanlıştan bir an önce geri adım atarlar” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.