1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, “ekonomik gelişmeler” konusunda güncel konuşma yaptı.
CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, “ekonomik gelişmeler” konusunda güncel konuşma yaptı.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, “ekonomik gelişmeler” konusunda güncel konuşma yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında güncel konuşmalar yapılıyor.

A+A-

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, “ekonomik gelişmeler” konusunda güncel konuşma yaptı.

Soyer, denk bütçeden bahsedildiğini, Temmuz ayına kadar yüzde 4 hp öngörüsüne göre şekillendiğini, bunun “gerçekçi olmadığını” savundu.

Hayat pahalılığı rakamlarına değinen Soyer, ekim ayında hp oranın yüzde 0.92, Türkiye’de ise rakamın yüzde 2 olduğunu, hp’nin gerçekçi olmadığını ileri sürdü.

Soyer, “ Fiilen yüzde 16 enflasyon yaşıyoruz. Ama ekonomimizi enflasyonu yüzde 4 olarak şekillendiriyoruz. Halkımız fakirleşiyor, temel gıdalara bile erişim zorlaşıyor. Ekonomi daralıyor” diye konuştu. 

Soyer, ciddi ve gerçekçi veriler olmazsa ekonominin planlanamayacağını söyleyerek, “bu maskaralıkla devam edemezsiniz” dedi.

Türkiye’de Merkez Bankası’nın döviz krizi için tedbirler aldığını dile getiren Soyer, “Peki bizim hükümet ve Merkez Bankası ne yapıyor” diye sordu.

Soyer, ekonomik verilerde gerçekçi olmaya ve İstatistik Dairesi kurulmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

2018 yılının zor bir yıl olacağını söyleyen Soyer, KKTC Merkez Bankası yetkililerinin dövize karşı yapacak bir şey olmadığını söylemesini “doğru ve anlamlı bulmadığını”, Türkiye Merkez Bankası’nın tedbir alabildiği gibi KKTC Merkez Bankası’nın da tedbir alabileceğini savundu.

Soyer, DPÖ, Başbakan, Ekonomi Bakanı’na çağrı yaparak,  ağırlık ve tartıları ile HP rakamının Türkiye’den düşük çıkmasının nedenlerini kamuoyuna açıklamalarını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.