1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Cumhurbaşkanına Yapılan Tarihi Bir Yanlıştır”
“Cumhurbaşkanına Yapılan Tarihi Bir Yanlıştır”

“Cumhurbaşkanına Yapılan Tarihi Bir Yanlıştır”

İçsel’ in sorularını yanıtlayan Nami, TC ve KKTC arasında gerçekleşen Ekonomi Konferansını ve bu konferanstan doğan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve KTTO arasındaki krizi yorumladı

A+A-

Nami, eski bir KTTO başkanı olarak bu olaydan çok üzüntü duyduğunu belirterek başladığı konuşmasına şu ifadelerle devam etti;
“KTTO’ nun tarihinde böyle bir olay olmadı. Bu protokol yönünden yanlış ve üzücüdür. Bence Ticaret Odası yönetimi, başkanı da dahil,bu olayı düzeltmek için ne gerekirse yapmalı. Eğer Cumhurbaşkanı’ndan özür dilenmesi gerekirse de özür dilenmesi gerekir.
Ortada bir protokol yanlışlığı vardı. Çünkü devlet tektir ve devletin başkanı da Cumhurbaşkanıdır. bunun tartışması dahi olamaz. ‘Konumuz gündemimiz ekonomiydi, Cumhurbaşkanı direk ekonomi ile ilgili değildir’ mazereti arkasına saklanılmamalıdır.
Daha birçok böyle toplantılar oldu ve olacak, Cumhurbaşkanı devletin sembolik başkanıdır. Dolayısıyla; yapılması gereken ki, Cumhurbaşkanı davet edilmişti zaten en başında fakat ondan daha sonra nasıl olduysa yönetim kurulundan söz verilmeme kararı alındı. O Tarihi bir yanlıştı.
Burada çok kibar şekilde ve etikete uygun olarak Cumhurbaşkanına denilebilirdi ki ; ‘kalabalık bir gurubumuz var gündemimiz çok yoğundur, mümkün mertebe 3-5 dakika gibi kısa bir konuşma yaparsanız programımız da aksamamış olur’. Eminim Sayın Akıncı da bunu anlayışla karşılayacaktı.
Toplantı da ben de vardım, iyi çalışmalar yapılmaya çalışıldı, Oktay Bey’in gelmesi, bize verilen önemin göstergesiydi, güzeldi ama bunun olmaması gerekirdi çünkü devletimizin tekliği vardır tekinde en üstünde başkanı vardır. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, siyasi görüşleriyle hiç ilgisi yoktur. Makamdır asıl önemli olan ve o makama saygı duyulmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.