1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Cumhuriyet işte bu süpürgedir
Cumhuriyet işte bu süpürgedir

Cumhuriyet işte bu süpürgedir

Münih Türkiye Halk Derneği tarafından Cumhuriyetin 96’ncı yılı kutlandı.

A+A-

Münih Türkiye Halk Derneği tarafından Cumhuriyetin 96’ncı yılı kutlandı. Almanya’nın Münih kentinde ki Eine Welthaus konferans salonunda Cumhuriyet’in önemini anlatan Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) Genel Başkanı Necip Şahin’in toplantının ardından eline küreği ve süpürgeyi alıp salonu temizlemesi dikkat çekti.

Gecenin açılış konuşmasını Münih Türkiye Halk Derneği Başkanı Fulya Kip Barnard gerçekleştirdi. Cumhuriyet ve değerlerine sahip çıkmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Barnard, "Cumhuriyet’e ve değerlerine karşı olanlara inat bu tip toplantıları gerçekleştirmeye devam edeceklerini" söyledi.

“CUMHURİYET ÇOK BÜYÜK BİR DEVRİM”

Geçen toplantılara oranla salonda bulunan gençlerin sayısının fazla olmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Fulya Kip Barnard; “Bugün salonda genç arkadaşlarımızın olması sevindirici. 7’den 70’e buradayız diyebilirim. Cumhuriyet hepimize emanet, hep birlikte sahip çıkacağız. Cumhuriyet sadece 29 Ekim’de kurulmuş bir rejim değil, Cumhuriyet çok büyük bir devrim. Türkiye’de büyük değişikliklere neden olmuş bir süreç. Bunu yeniden ve tekrar tekrar anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere anlatmamız gerekiyor. Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili söylediği en çok şu sözünü seviyorum 'Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir' Bizler de böyle olması için her türlü mücadeleye devam etmeliyiz. Cumhuriyet bize eşitlik, laiklik, hukuk, medeniyet getirmiştir. Atatürk bütün bu rejimi gençliğe emanet etmiştir ki daha ileriye gitsin” dedi.

Cumhuriyet’in kendileri için yaşamsal bir önemi olduğunu söyleyen HDF Genel Başkanı Necip Şahin; “Biz Cumhuriyet ile yaşamaya, Cumhuriyetin kuralları ile yaşamaya alıştık. O kuralları bizden aldıkları zaman denizden çıkmış balığa döneriz ve çok fazla yaşayamayız. Onun için Cumhuriyetin kurallarına sıkı sıkıya bağlı olup,  o kuralları yaşatmak için her türlü çabayı göstermemiz lazım.  Burada o kurallardan herkese sorumluluk düşüyor. O sorumluluk altında olan herkesin de ciddi bir şekilde emek vermesi gerekiyor ki Cumhuriyet yaşasın. İnsanlık kötüye doğru gitmez cumhuriyet iyi olduğu için insanlar iyiye gider. Türkiye’de hep iyiye gidecek. Bugün kötü yönetiliyor olsa bile gelecekte mutlaka iyiye gidecektir. Bundan hiç kuşkumuz yok, umutsuzluğumuz da yok. Onun için bu konuda çalıştığımız sürece umutluyuz” dedi. 

Cumhuriyet ile ilgili yapılan konuşmaların ardından "Bir Saz İki Ses” grubundan Süreyya Akay ve Yasin Yardım’ın Nazım Hikmet’in bestelenmiş şiirlerinden oluşan müzik dinletisi kutlamaya katılanlara keyifli anlar yaşattı. Dinletinin ardından kokteyle geçildi.

BAŞKANIN ELİNDE SÜPÜRGE…

Gecenin dikkat çeken görüntülerinden biri de HDF Genel Başkanı Necip Şahin’in toplantının ardından eline süpürge ile küreği alıp salonu süpürmesi oldu. Toplantı salonunu temizlemekten hiç gocunmadığını belirten Şahin; “Ben Münih Türkiye Halk Derneği’ne 1993 yılında girdiğim zaman en tabanında en üstüne kadar ne gerekiyorsa onu yapacağım diye söz vermiştim. Bu işe belli bir amaçla, bir yere geleyim diye başlamadım. O gün neysem bugünde oyum. Bu örgütün her şeyini yapmak sorumluluğunu üzerimize aldıysak temizliğini de yapmak boynumuzun borcu” dedi.

Deniz Gezginci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.