1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Davulcu: "Kitap suç delili olamaz!"
Davulcu: "Kitap suç delili olamaz!"

Davulcu: "Kitap suç delili olamaz!"

TKP Yeni Güçler Genel Sekreteri Davulcu, hükümete kitabı suç delili olmaktan çıkaracak tedbirleri alma çağrısı yaptı.

A+A-

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Sekreteri Mehmet Davulcu, hükümete kitabı suç delili olmaktan çıkaracak tedbirleri alıp acilen hayata geçirme ve sahip olduğu meclis çoğunluğu eliyle  sömürge döneminden kalan “mızır neşriyet” gibi içerikli yasaları yürülükten kaldırılması çağrısı yaptı.

Davulcu, “Polisin arama emri ile evinde yaptığı aramada bulduğu bazı kitap ve saati delil göstererek terör propagandası suçlamasıyla bir kadını tutuklaması kamuoyunda endişe ve tepkiyle karşılandı” ifadelerini kullandı.

Davulcu yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmelerin, ülkede özgürlüklerin kısıtlanmaya başladığı ve demokratik toplumsal  yaşam biçimine müdahale edilerek değiştirileceği kaygılarını en üst seviyeye tırmandırdığını belirtti.

“Demokrasi dışı yaklaşımlarla mücadele edilecek diye özgürlük ve demokrasi ortamının daraltılması ya da ortadan kaldırılması asla kabul edilemez” diyen Davulcu açıklamasında, “Toplumsal hedefimiz evrensel hukuk normlarına dayalı insan hak ve özgürlüklerini hedeflemek olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

Davulcu, hükümete kitabı suç delili olmaktan çıkaracak tedbirleri alıp acilen hayata geçirme ve sahip olduğu meclis çoğunluğu eliyle  sömürge döneminden kalan “mızır neşriyet” gibi içerikli yasaları yürülükten kaldırma çağrısı yaptı.

İşte o açıklama:

Polisin arama emri ile evinde yaptığı aramada bulduğu bazı kitap ve saati delil göstererek terör propagandası suçlamasıyla bir kadını tutuklaması kamuoyunda endişe ve tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı makamından, “Ülkemizde herhangi bir yasaklı kitap listesi bulunmamaktadır” içeriğiyle yapılan açıklamaya karşın, kitabın suç delili sayıldığı bir hukuki sürecin başladığı görülmektedir.

Türkiye'deki siyasi iktidar sahiplerinin "Türkiye'de ne varsa KKTC'de de olacak " şeklindeki cümleyle özetlenen politik tutumu yanı sıra kitabın suç delili sayılışı Kıbrıslı Türk toplumunda iç hukukumuzun bir parçası olarak kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden uzaklaşan bir rejime yönelindiği endişelerine yol açmaktadır.

Bu gelişmeler, ülkemizde özgürlüklerin kısıtlanmaya başladığı ve demokratik toplumsal  yaşam biçimimize müdahale edilerek değiştirileceği kaygılarını en üst seviyeye tırmandırmıştır.

Türkiye ile imzalanan bazı protokollerin ülkemizde var olan yasal mevzuatı zorladığı uygulamada görülmüştür. Toplumda oluşan karamsarlık ve tepki yoğunluğunun giderilmesi için etkin önlemlere ihtiyaç olduğu ortadadır.

Demokrasi dışı yaklaşımlarla mücadele edilecek diye özgürlük ve demokrasi ortamının daraltılması ya da ortadan kaldırılması asla kabul edilemez.

Toplumsal hedefimiz evrensel hukuk normlarına dayalı insan hak ve özgürlüklerini hedeflemek olmalıdır.

Bu vesileyle, hükumeti kitabı suç delili olmaktan çıkaracak tedbirleri alıp acilen hayata geçirmeye çağırırken, sahip olduğu meclis çoğunluğu eliyle  sömürge döneminden kalan "mızır neşriyet" gibi içerikli yasaları yürülükten kaldırmaya davet ederiz.

Saygılarımzla.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.