1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Davulcu: Uzman önerilerine uyun, bayramınız sağlıklı ve mutlu olsun!
Davulcu: Uzman önerilerine uyun, bayramınız sağlıklı ve mutlu olsun!

Davulcu: Uzman önerilerine uyun, bayramınız sağlıklı ve mutlu olsun!

Çağ-Sen, tüm yurttaşlara Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlık uzmanlarının önerilerine uygun önlemler almaları çağrısında bulunarak, sağlıklı ve mutlu bayramlar diledi.

A+A-

Çağ-Sen, tüm yurttaşlara Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlık uzmanlarının önerilerine uygun önlemler almaları çağrısında bulunarak, sağlıklı ve mutlu bayramlar diledi. Çağ-Sen Başkanı Mehmet Davulcu yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin toplum sağlığını önde tutan uzman önerilerinin tersine, kumar sektörünün çıkarlarını önde tutan kararlar alarak, bugün birinci dalgadan daha fazla ithal Covid-19 vakasıyla karşı karşıya kalındığını söyledi. Kıbrıslı Türk toplumunun  kendi geleceğini kendi özgür iradesiyle belirleme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlama aşamasında olduğunu belirten Davulcu, o noktaya ulaşıldığında bayramların çok daha anlamlı olacağının altını çizdi.

Davulcu açıklamasına şöyle devam etti; Covid-19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bir dönemde, toplumsal kültürümüzü bütünleyen parçalardan olan inanç temelli bir bayramı daha karşılıyoruz. Salgının dünya üzerindeki tüm ülke ve toplumları olumsuz etkilediği görmezden gelinemeyecek bir gerçekliktir. Buna karşın salgına karşı verilen mücadelede bilimin rehberliğini tercih eden ülkelerin göreceli olarak daha az zarar görmekte olduğu gerçeği de apaçık ortadadır. İyi eğitimli ve buna bağlı olarak bilimin rehberliğini kabullenmiş bilinçli bir toplum olarak salgının ilk dalgasını en zararla atlatmayı başarmış olmamıza karşın, hükümetin toplum sağlığını önde tutan uzman önerilerinin tersine, kumar sektörünün çıkarlarını önde tutan kararları nedeniyle bugün birinci dalgadan daha fazla ithal Covid-19 vakasıyla karşı karşıyayız. Ülkeye girişlerde karantina zorunluluğunu kaldırarak uçuşların açılması kararı, halkın sağlığının değil, kumarhane patronlarının çıkarlarının öncelikli sayıldığının açık göstergesidir. UBP-HP Koalisyon hükümeti bu kararına kılıf olmak üzere ekonomik sıkıntıları öne sürmüştü. Ancak bu karar uygulanmaya başladığından bu yana aradan geçen bir aylık devrede ekonomik sıkıntılarda hiçbir azalma olmadığı gibi, ithal Covid-19 vakaları nedeniyle 2. dalga salgın tehdidiyle karşı karşıya kalınmasına sebep olmuştur. Hükümetin yürürlükteki yasaları uygulamaktan ısrarlı kaçışları nedeniyle işverenler Covid-19 olayını fırsata çevirip karlarına kar katmanın peşine düşmüştür. Hükümet tarafından hazırlanıp yürürlüğe konan teşvik ve destek paketlerinin tümü işverenlere yönelik olmasına karşın en karlı ve güçlü sektörler bile insaf sınırlarının ötesinde işçi çıkarmakta, hükümet de seyretmektedir. Umut bilinçli halk kitlelerindedir. Örgütlü halklar kendi geleceğini kendi belirleme hakkını kullanma becerisine sahip olurlar. Kıbrıslı Türk toplumu da kendi geleceğini kendi özgür iradesiyle belirleme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlama aşamasındadır. İşte o noktaya ulaşıldığında bayramlar çok daha anlamlı olacaktır. Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlık uzmanlarının önerilerine uygun önlemler alarak herkese sağlıklı ve mutlu bayramlar dileklerimizi iletiriz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.