1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Değiştirin ve kurtulun” dediler
“Değiştirin ve kurtulun” dediler

“Değiştirin ve kurtulun” dediler

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler ve Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) yetkilileri, ittifak ilanının ardından ilk kez bir araya geldikleri televizyon programı Er Meydanı’nda halka “değiştirin ve kurtulun” mesajı verdi.

A+A-

(ER MEYDANI TV-ÖZEL): “Değişim ve Kurtuluş İttifakı”nı oluşturan Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler ve Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) yetkilileri, ittifak ilanının ardından ilk kez bir araya geldikleri televizyon programı Er Meydanı’nda halka “değiştirin ve kurtulun” mesajı verdi.

İttifakın sadece erken genel seçim için oluşturulmadığını, seçimden sonra da devam edeceğini ve dağılmayacağını söyleyen TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ve TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, amaçlarının ülkedeki kötü gidişatı, ekonomik çöküntüyü durdurup daha güzel bir ülke yaratmak, statükoyu yıkmak, eşitlikçi ve adaletli bir yönetim kurmak olduğunu söyledi.

Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’na karma oyu zorlaştırdığı ve çarşaf liste içermediği için eleştirilerde bulunan üç siyasi, yasanın anlaşılmasının güç olduğu görüşünde…

Tunalı: “Halk değişim istiyor”

Dün akşam Kıbrıs Genç TV’de yayımlanan Er Meydanı programında Mustafa Alkan’ın sorularını yanıtlayan TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, başkanı olduğu ve sosyal demokrasiyi benimseyen Sosyal Demokrat Parti’nin aynı görüşü paylaşanlarla bir araya gelerek TKP YG’yi oluşturduğunu söyledi.

Meclis’teki partilere artık dur deme zamanı olduğunu savunan Tunalı “Değişmeyen 4 parti var, bu ülkede değişimi biz yapabiliriz. Halk ‘değişim’ diyor, ‘yeni yüzler istiyorum’ diyor. Artık bu partiler hizmet verecek pozisyonda değil” dedi.

Tunalı, değişim ve kurtuluşun olabilmesi için tek başlarına güçlerinin yetmeyeceği gerçeğini de gördüklerini ve o yüzden bu oluşuma gittiklerini anlattı.

“Bu birleşme değil ittifaktır” diyen Tözün Tunalı, BKP’nin de TKP YG’nin de kendi parti faaliyetlerini sürdüreceğini ancak seçimlerde ortak hareket edeceklerini söyledi.

“Seçim yasası UBP ve CTP’nin kumpası”

“Tek gailemiz KKTC insanını yaşayabilir hale getirmektir” diyen Tunalı, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nı da “UBP ve CTP’nin kumpası” diye niteledi.

Yasanın bu hali almasında iki partiyi eleştiren Tunalı, bu iki partinin daha çok mühürden oy aldığını bildiğini o yüzden karma oyu zorlaştırdıkları ve bu yüzden karma oylarda çok hata çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Tözün Tunalı, “Benim gönlümde yatan çarşaf listeydi, tek liste olmalıydı ve herkes bölge değil KKTC milletvekilliği için oy kullanmalıydı” dedi.

“Sandığa değil 4 partiye küsün”

TKP Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, seçim anketlerinin algı operasyonu olduğu görüşünü ifade ederek, “Oy kullanmayacağım diyenler ilk sıradadır. Halkımız lütfen sandığa gidip oyunu kullansın. Halk artık değişim istiyorsa sandığa, devletine küsmesin. Bu 4 partiyi meclisten götürsün. Devlete değil, bu 4 partiye küssün. Halkımız bu değişimi de ancak bizimle gerçekleştirebilecek” diye konuştu.

İzcan: “Sol terbiyeye uygun olmayan yaklaşım sergilediler”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, partisindeki tartışmalı dönemle ilgili sorular üzerine, değişimin kolay olmadığını, direnç gösterenlerle karşılaşılabildiğini belirtti. İzcan, parti meclisindeki bazı arkadaşlarının değişime hayır dediğini bunun üzerine genel başkan olarak tüzükteki yetkisini kullanarak kurultay çağrısı yaptığını ve üyelere sormaya karar verdiğini, sonuçta da üyelerin iradesi doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

“Artık işimize bakıyoruz”

Bunu yapınca partideki üç beş kişinin sol terbiyeye uygun olmayan, alışık olmadıkları yaklaşımlar sergilediğini, sosyal medyada da yalanlar eklendiğini belirten İzcan, “Daha sonra istifa ettiler. Partimiz kurultayını da ittifakını da yaptı. Biz artık işimize bakıyoruz” dedi.

İzzet İzcan, Değişim ve Kurtuluş İttifakı’nın bir seçim ittifakı olmadığını, bu çalışmayı bir yıldır sürdürdüklerini ve amaçlarının ülkedeki kötü gidişatı, ekonomik çöküntüyü durdurup daha güzel bir ülke yaratmak olduğunu vurguladı.

Seçime TKP Yeni Güçler amblemi altında katılacaklarını, kampanyayı ise oluşturdukları 10 kişilik yönetim kurulunun yöneteceğini ifade eden İzcan, bu kurulun ittifakla ilgili temel kararları alacak yetkili kurul olduğunu söyledi.

İzcan, sendikalarla, derneklerle görüşmeler yaptıklarına işaret ederek “Bu oluşumun kapıları açık. Ülke tükenmek üzere. Vatandaşlık dağıtarak irademizi elimizden alıyorlar. Bunlar hırsızlık yapıyor. Hepsi iktidara geldi, bir tanesi hesap sormadı. Biz hesap soracağız, partizanlıkları önleyeceğiz” diye konuştu.

İzcan, ittifaktakilerin fikirlerinin farklı olabileceğini ama yurtsever insanlar olarak ortak yanlarının önem taşıdığını vurguladı.

İzzet İzcan, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nı eleştirerek kendini büyük gören partilerin barajı koruyup hatta yükseltip kendilerine avantajlı bir sistem yarattığını oysa seçim yasalarının demokratik iradeyi yansıtması gerektiğini kaydetti.

“Berbat bir yasa”

“Berbat bir yasa yapıp halkın önüne koydular” diyen İzcan, karma oy kullanmak isteyen vatandaşların çoğunun oylarının yanacağını, çünkü statükonun sürdürülmesinin istendiğini savundu.

İzcan, “Bizim bir araya gelmemizin temel amacı da bu statükoyu yıkmak, bu değişimi yapmak, eşitlikçi ve adil bir yönetim kurmaktır” diye konuştu.

Seçimden değişim ve taşların yerinden oynamasını beklediğini ifade eden İzzet İzcan, toplumun da bunun için son zamanlarda epeyce çırpındığını söyledi.

“On binlerce vatandaş yapıp değişimi engellemeye çalışıyorlar ama…”

İzcan, “İstedikleri kadar algı operasyonu yapsınlar, anket yapsınlar. Değişim olacak. On binlerce vatandaş yaparak bu değişimi engellemeye çalışıyorlar, ama akacak kan damarda durmaz. Bu ittifak iktidara taliptir, yönetmeye taliptir, halkın desteğini de alacaktır” dedi.

“En güzel anket 7 Ocak’ta”

Anketler konusundaki sorular üzerine İzcan, maliyeti çok yüksek olan anketlerin sahibi olmadığına ve yapanın da “reklam olsun diye yapıyorum” dediğine işaret ederek, “Bu anketler yalandır, düzmecedir. Vergi de kaçırılıyor, yolsuzluk var. Maliye Bakanı bunları denetlemeli” diye konuştu. Türkiye’den gelen bir firmanın, kimin için yaptığı belli olmadan ve vergi de ödemeden anket yaptığını belirten ve bunu eleştiren İzzet İzcan, “En güzel anket 7 Ocak’ta olacak. Biz de bu değişimin başını çekeceğiz. Biz bu değişimi ve hesap sormayı yapmaya talibiz. Halkımız yeter ki destek versin, ondan sonra her şey daha farklı olacak” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: “Elini arı kovanına sokmak isteyen halk kitlesi var”

TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ittifakın bir taleple gündeme geldiğini, 40 yıldır ülkede her alanda yüksek rant sağlayan birkaç aile bulunduğunu belirterek “Şimdi bunların karşısında elini arı kovanına sokmak isteyen bir halk kitlesi var.  Her kesimden insan bir araya gelip bir harekete yöneldi. Bu yapıyı yıkmak istiyor” dedi.

Çakıcı, barış, demokrasi, kendi kimliğini korumak ve  insan hakları gibi hedeflerinden söz etti.

Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’na Meclis’te ret oyu kullandığını, TDP’ye de ret kullanması tavsiyesinde bulunduğunu belirten Mehmet Çakıcı, “Lefke’de dar, Lefkoşa’da geniş bölge seçim var. Bir tarafta da karma oyları yakmak istiyorlar ki iktidarları devam etsin” dedi.

“Bu yasa acayip karmaşık, bulmaca gibi”

Çakıcı, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’na eleştirilerini “Bu yasa acayip karmaşık, bulmaca gibi! Oylarınız yanacak. Milletvekilleri de anlamadı. Uyarmaya çalıştık ama maalesef dinletemedik. Bu da şu anki sistemin devamı için rüşveti,yolsuzluğu örtmek için başka bir oyun… Evet çarşaf liste beklerken örtü çarşafa çıktı” ifadeleriyle özetledi.

TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “bazı ağaların” kendilerinden korktuğunu ve büyük paralar harcadığını, bazılarının da para dökerek medyayı ele geçirdiğini savundu.

“Kilit parti olacağız”

Bu güne dek hükümette yer alacakken iki kez direkten döndüklerini ama bu kez çok daha güçlü olduklarını ifade eden Çakıcı, “Halk da onlardan bıktı. Biz kilit parti olacağımızı görüyoruz” diye konuştu.

“Değiştirin ve kurtulun”

Çakıcı, iktidara gelip hesap soracaklarını, Meclis’e girip milletvekili olmanın yetmediğini, hükümetin de değişmesi gerektiğini belirterek “Adı o yüzden değişim ve kurtuluş ittifakıdır. Değiştirin ve kurtulun diyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Çakıcı, mesleği metalurji mühendisliği olan bir kişinin seçim anketi yapmasını eleştirerek özetle şunları söyledi:

“Yalan söylüyor ve hedefinde biz varız. Para ağalarından para alıyor ve bizi kötü gösteriyor. Neredeyse bizi eksiye çıkaracak! Biraz daha eşim dostum da bana oy vermeyecek diyecek. Çünkü bunları ödeyen ağaların arkasındaki güç UBP’dir ve onu ilk sırada gösterir. Bizi de kötü gösterip ‘bunlara oy vermeyin, oyunuz yanmasın’ diyorlar. Halk bu anketten sonra ‘neden bu adamları kötüleyip dışlıyorlar, neden algı operasyonuyla beslenerek saldırıyorlar’ diye düşünmeli. Düşünmezse zaten 40 yıldır bu düzen aynıdır. Eğer değişim istiyorlarsa adres buradadır.”

“Gemiye koyup geri göndereceğim”

Mehmet Çakıcı, seçim anketi yapıp açıklayan kişiyle ilgili olarak “Vergisini ödemeyen bu adamı ben gemiye koyup geri göndereceğim. Önce hukuken hesap verecek, vergisini ödeyecek. Hesap sorulmadığı için, denetlenmediği için istediğini yapabileceğini sanıyor” dedi.

kaynak: www.ermeydanitv.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.