1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Dünyanın en pahalı etini biz yiyoruz”
“Dünyanın en pahalı etini biz yiyoruz”

“Dünyanın en pahalı etini biz yiyoruz”

Üreticiler canlı hayvan fiyatlarının sabit olduğunu vurgularken, kasaplar hayvan sayısının azalması ve nüfus artışından kaynaklı et fiyatlarının yükseldiğini söyledi

A+A-

Vatandaşlar, “dünyanın en pahalı etini biz yiyoruz” diyerek et fiyatlarının yüksekliğinden yakınırken, Hayvan Üreticileri Birliği, ülkedeki canlı hayvan fiyatlarının sabit olduğunu, kasaplar ise ülke nüfusunun artmasına bağlı olarak canlı hayvan sayısının azaldığını, bunun da et fiyatlarına yansıdığını iddia etti. Hayvan üreticileri, serbest piyasa koşullarından kaynaklı etin fiyatının her yerde farklı olduğunu öne sürerek bunun önüne geçebilmek adına ilgili kuruluşlar aracılığıyla denge unsuru olabilecek satış noktalarının şart olduğunu savundu. Kasaplar ise, nüfus artışının canlı hayvan sayısında azalma yarattığına dikkat çekerek bunun et fiyatının yükselmesine neden olduğunu ve ithal etin gündemde olduğunu kaydetti.

Naimoğulları: Denge unsuru olabilecek satış noktaları gerekli

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, canlı hayvan fiyatının her yerde sabit olduğunu ancak serbest piyasa koşullarından dolayı kasaplardaki et fiyatının farklı olduğunu vurguladı. Fiyat farkının önüne geçebilmek adına; hükümet, kooperatif ve birlik vasıtasıyla denge unsuru olabilecek satış noktalarının açılması gerektiğine işaret eden Naimoğulları, birçok ülkede bu şekilde önlem alındığına dikkat çekti. Etin en pahalı marketlerde olduğunu vurgulayan Naimoğulları, “Onlar kasap değil. Kasaptan alıp üstüne ekleyerek satıyorlar” dedi. Rum tarafındaki et satışlarının bu şekilde olmadığına işaret eden Naimoğulları, “Güney’de mezbahadan çıktıktan sonra her satış noktasında aynıdır. Etler sınıflandırılmıştır” dedi. Tarım Bakanlığı’nın bu konuda açıklama yaparak mutlak suretle etlerin kontrol edilerek sınıflandırılmasının sağlanacağını bildirdiğini kaydeden Naimoğulları, “Bizde dana kıyma fiyatı başka, inek kıyma fiyatı başka. Hangi etten, hangi kıymadan alındığı bilinmiyor. Ama ilgili kuruluşlarla denge unsuru olabilecek satış noktaları açılırsa bu sorun dengelenecektir” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.