1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünyanın gözünün çevrildiği buluşmadaki o ayrıntı
Dünyanın gözünün çevrildiği buluşmadaki o ayrıntı

Dünyanın gözünün çevrildiği buluşmadaki o ayrıntı

Tüm dünya, Erdoğan ile Putin arasında yapılan Suriye görüşmesine odaklanmış ve bu görüşmeden çıkan sonuca dikkat kesilmişken, görüşmenin yapıldığı mütevazi oda ayrıntısı dikkat çekti.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Rusya’nın Soçi kentine giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Putin tarafından karşılandı ve iki liderin görüşmesi başladı.

Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşmede, önemli bir ayrıntı dikkat çekti. Türkiye’deki gösterişli karşılamalar, araçlar ve eşyalar “israf” diye eleştirilirken, AKP’liler “itibardan tasarruf olmaz” diye yanıt veriyorlar. Buna karşın, Putin ile Erdoğan arasında baş başa yapılan tarihi görüşmenin olduğu odadaki sadelik, gösterişten uzak görüntü dikkat çekti.

Tüm dünya, Erdoğan ile Putin arasında yapılan Suriye görüşmesine odaklanmış ve bu görüşmeden çıkan sonuca dikkat kesilmişken, görüşmenin yapıldığı mütevazi oda ayrıntısı, Türkiye’deki karşılamaları hatırlattı.

“BU DAVETİN BÖLGEDE FAYDALAR…”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi'de bir araya geldi. İki lider, Suriye'nin kuzeyindeki durum için belirleyici olması beklenen kritik bir görüşme gerçekleştiriyor.

Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Erdoğan, "Bu davetin bölgede faydalar sağlayacağına inanıyorum. Buluşma öncesinde de çok faydalı görüşmeler yaptık. İkili ilişkileri de ele alma fırsatı bulacağız. Barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşmemizin ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum" derken, Putin ise, "İnanıyorum ki bugünkü görüşme ve istişareler verimli olacak" dedi.

"ABD'NİN ÜLKEMİZE VERDİĞİ SÖZLER TUTULMAZSA..."

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Soçi'ye hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir basın açıklaması düzenledi. Erdoğan, toplantıda dikkat çeken ifadeler kullandı.

Erdoğan, "Barış Pınarı Harekâtı ile bir terör koridoruna izin vermeyeceğimizi çok açık bir şekilde ortaya koymuş bulunuyoruz" dedi.

Erdoğan, "ABD ile vardığımız mutabakata göre, bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılmasıyla ilgili bugün son gün. ABD'nin ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekâtımızı kaldığı yerden, bu defa çok daha büyük bir şekilde devam ettireceğiz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

- Putin ile Suriye'deki meseleleri konuşacağız.

- Barış Pınarı Harekâtı ile bir terör koridoruna izin vermeyeceğimizi çok açık bir şekilde ortaya koymuş bulunuyoruz.

- ABD ile vardığımız mutabakata göre, bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılmasıyla ilgili bugün son gün. ABD'nin ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden, bu defa çok daha büyük bir şekilde devam ettireceğiz.

- Rusya'yla yakın temasımızı daha da arttırmayı hedefliyoruz.

- Türkiye ile Rusya, terörün her türlüsüyle mücadele konusunda hemfikirdir. 

- Suriye'nin geleceğinde YPG, PKK gibi örgütlere yer yoktur, olmayacaktır.

"KINIYORUM"

- Putin ile rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki YPG varlığının sonlandırılması konusunda da görüşmelerde bulunacağız.

- Şu anda çekilme devam ediyor. Savunma Bakanımdan aldığım son bilgilere göre, 700-800 kişi civarında bir çekilmenin söz konusu olduğu, kalan 1200-1300 civarında bir grubun olduğu onların da süratle çekileceği söyleniyor. Tabii biz bunların izini sürüyoruz.

- İran'dan gelen bazı açıklamalar gerçekten bende ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. İran aslında 15-20 yıl öncesine varıncaya kadar geçmişine bakarsa, nükleer başlıklı silahlar konusunda Erdoğan'ın İran'la ilgili takındığı tavırları tüm dünya bilir. Biz tüm bu tavrı her şeye rağmen yaptık ama İran'dan bazı çatlak sesler çıkıyor. Sayın Ruhani'den değil, yanındaki mesai arkadaşlarından bazı çatlak sesler çıkıyor. Tabii bunları başta Sayın Ruhani olmak üzere susturmaları gerekirdi. Ve bu, başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımı ciddi manada rahatsız etmektedir. Zira biz şu anda Soçi mutabakatının 3 ülkesiyiz, biz bu süreci nasıl yürüteceğiz? Astana'dan başlayan ve Soçi'yle devam eden bu süreçte ortaklık içerisinde bulunan ülkeler birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Bu yapılanlar yanlıştır ve bu süreçle ilgili olarak ben kendilerini ciddi manada kınıyorum. 

(Macron, Merkel ve Johnson ile görüşme iddiası) Böyle bir planlama yok, ancak Sayın Boris Johnson'la bir görüşmemiz oldu, kendisi bir görüşme teklif etti. Ben de kendilerine bunun yapılabileceğini ancak bir şartım olduğunu söyledim. Bu görüşme İstanbul veya Şanlıurfa ile Gaziantep şehirlerimizden birinde olabilir dedim. Alternatif bir şey istiyorsa da 3-4 Aralık tarihinde Londra'da NATO Liderler Zirvesi'nde de görüşebileceğimizi söyledim ve noktayı böyle koyduk. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.