1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Düzenli olarak analiz yapılmalı
Düzenli olarak analiz yapılmalı

Düzenli olarak analiz yapılmalı

Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı, sularında koli basili bakterisine rastlanan okullardaki depoların temizlendiğini ve bazı okullardaki su depolarının değiştirildiğini açıkladı. Ancak KTÖS bu açıklamaları güven verici bulmadı ve eleştirdi:

A+A-

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanlığı’nın 40 okula ait 42 su deposunda koli basili bakterisine rastladığını açıklamasının ardından temizlenip, temizlenmediği yönünde kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmaması tedirginliğin sürmesine neden oldu.

KIBRIS Gazetesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bu konuda ne yapıldığı sordu. Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, gerek özel gerekse de devlet okullarının depolarından su numunesi alınarak analiz yapıldığını ve son yapılan analizlerde depo sularının temiz çıktığını açıkladı.

İlköğretim Dairesi Müdür vekili Hakkı Başarı ise, temizleme çalışmalarının tamamlandığını ve gerekli görülen okullarda da su depolarının değiştirildiğini anlattı.

Ancak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), bu açıklamaları yeterli bulmadı. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nı okullardaki su depolarından düzenli olarak numune alıp, analiz yapmamakla suçladı.

Elcil, ayrıca bu depoların kilitli olmadığına da işaret ederek, öğretmen ve öğrencilerin okullarda olmadığı saatlerde bu depolardaki sulara zarar verecek bir şey atılabileceği konusunda da uyardı.

Sucuoğlu: Devlet okulları da, özel okullarda kontrol edildi

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, gerek devlet gerekse de devlet okullarının su depolarından su numuneleri alınarak gerekli denetimlerin yapıldığını kaydetti.

Bu doğrultuda hazırlanan raporların Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na iletildiğini ifade eden Sucuoğlu, Eğitim Bakanlığı ile istişare halinde bu sorunu çözdüklerini kaydetti.

Sucuoğlu, yapılan son denetimlerde bütün okulların su depolarının temiz çıktığını belirtti ve “denetimler yapıldı. Sorun tespit edilen okullar Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na iletildi. Temizlik çalışmaları yapıldı. Ayrıca devlet okulları gibi aynı denetimler özel okullar için de yapıldı” dedi.

Başarı: Temizlendi ancak denetimler de devam ediyor

İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başarı, Sağlık Bakanlığı’nın depolarında koli basili tespit edip, raporladığı okulların depolarının temizlendiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan gelen raporlar doğrultusunda hareket ettiğini kaydeden Başarı, ayrıca okullardaki su depolarının da değiştirildiğini ifade etti.

Başarı, “rapor geldikçe gidip temizlemesini yapıyoruz. Elimizden geldiğince bu konuda tüm tedbirleri almaya çalıştık” dedi.

Elcil: Bu testlerin düzenli olarak yapılması gerekir

KTÖS Şener Elcil, bu soruna Sağlık ve Eğitim bakanlıklarının daha ciddi bir şekilde eğilmesi gerektiğini söyledi ve analizler yapılıp, yapılan analiz sonuçlarının da düzenli olarak kamuoyuna duyurulması gerektiğini kaydetti.

Koli basili bakterisine birçok okulun deposunda rastlanmasının beraberinde su şebekesinde bir sorun olduğu şüphesini getirdiğine de değinen Elcil, su şebekelerinin de belediyelerin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.

Elcil, “belediyeler de, hükümet de düzenli olarak analizler yaptırıp, bunu halka paylaşmalıdır” dedi.

“Su depoları kilit altında değil”

Okullardaki su depolarının kilit altında olmayıp, her isteyenin bu depolara ulaşabileceğini kaydeden Elcil, şu ifadeleri kullandı:

“Okullardaki su depolarının kilit altında olması gerekir. Şu anda her isteyen bu depolara ulaşabilir. Bugün koli basili çıktı, yarın biri gelip zehir atabilir ya da art niyetli biri gelip ölü hayvan atabilir. Büyük bir ihmal var. Bir genelge çıkarılıp, bu gibi analizlerin okullar açılmadan yapılması gerekir.”

“Bakanlık bir kuruş para vermedi”

Deposunda koli basili bakterisine rastlanan okulların depolarının yöneticiler tarafından temizletildiğini kaydeden Elcil, bakanlığın bu konuda tek bir kuruş bile vermediğini iddia etti.

Elcil, duruma örnek de vererek, Atatürk İlkokulu’nun deposunun okul yöneticileri tarafından temizlettirildiğini ifade etti.

“Müdürlerin yetkisi yok”

Okul müdürlerine test sonuçları hakkında bilgi verilmediğini iddia eden Elcil, ayrıca okul müdürlerinin de bu konuda yeterli yetkiye sahip olmadığını anlattı.

Elcil, “müdürler yeterli yetki ile donatılmamıştır. Kimse okul müdürlerine test sonuçlarıyla ilgili bilgi vermedi” dedi.

“Tavsiyemiz, okul çeşmelerinden su içilmesin”

Öğrencilere tavsiyelerinin okul depolarından su içilmemesi olduğunu ifade eden Elcil, şu an depolar temiz çıkmış olsa dahi analizlerin düzenli olarak yapılmadığını ve bu depoların da güvende olmadığını kaydetti.

Elcil, “ciddiyetle yaklaşılması gereken bir konudur” dedi.

“Okul saatleri dışında güvenlik yok”

İlkokullarda okul saati dışında binaları denetleyecek kimse olmadığını kaydeden Şener Elcil şu ifadeleri kullandı:

“Bazı okullarda sadece kamera sistemi var. O da ancak suçlunun ortaya çıkması için kullanılıyor. Zaten suçlular da kamera sistemini bildiği için oralara girerek yüzünü kapatıyor. Kamera sistemi çözüm değildir. Bu konu ciddiye alınması gereken bir konudur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.