1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: “KKTC, Akdeniz'in enerji fotoğrafında yerini alacak”
Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: “KKTC, Akdeniz'in enerji fotoğrafında yerini alacak”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: “KKTC, Akdeniz'in enerji fotoğrafında yerini alacak”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun: “KKTC, Akdeniz'in enerji fotoğrafında yerini alacak”

A+A-

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Akdeniz açıklarındaki petrol ve doğalgaz araştırmalarından elde edilen örneklerin bölgede önemli bir doğalgaz rezervi olduğuna işaret ettiğini belirterek, "Bölgede yerleştireceğimiz sondaj platformu beraberinde muhtemel bir boru hattının oluşmasına yol açacak. Dolayısıyla bu durum bölgenin enerji fotoğrafında KKTC'ye bir yer vermiş oluyor." dedi.

Atun, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 2011'den bu yana Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında ısrarlı olduklarını ve temmuz sonu itibarıyla sismik araştırmaların tamamlandığını söyledi.

Araştırmalardan elde edilen verilerin yeni bir yazılıma yüklenerek anlaşılabilir hale geldiğini ifade eden Atun, sonuçların bölgede önemli doğalgaz rezervi bulunduğunu destekler nitelikte olduğunu aktardı.

Atun, bu noktadan hareketle Türkiye Petrolleri'nin sondaj gemisini bölgeye gönderdiğini dile getirerek, "Yıl sonu itibarıyla sığ denizlerde sondajlamalar başlayacak ve yeni yılda daha derin denizlerde gazın elde edilmesi ve değerlendirilmesi sürecine başlanacak." dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bu doğrultuda bir yol haritası oluşturduğunu belirten Atun, şunları kaydetti:

"Benimsediğimiz üç önemli nokta var. Bunlardan biri, KKTC olarak ada etrafındaki ve kendi münhasır alanımızdaki kaynaklara erişim ve bu kaynakların ticari olarak değerlendirilmesi. Bu, bize öncelikle ekonomik menfaat sağlayacak ve milli gelirimiz içinde son derece önemli. İkincisi, Türkiye'nin büyük miktarda enerji ithalatı var. Kıbrıs doğal kaynakları demek, Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli rezervi demek. Dolayısıyla buradan çıkacak kaynaklar kendi kapasitesi içerisinde Türkiye'nin enerji ithalatına ödediği miktarın bir bölümünü ikame etmiş olacak. Üçüncüsü, bölgede yerleştireceğimiz sondaj platformu beraberinde muhtemel bir boru hattının oluşmasına yol açacak. Dolayısıyla bu durum bölgenin enerji fotoğrafında KKTC'ye bir yer vermiş oluyor."

Atun, adada yapılacak çalışmalar sonucu inşa edilecek bir boru hattıyla önemli bir enerji ticaret merkezi olan Ceyhan'a bağlanmanın mümkün olabileceğini dile getirerek, "Böylece buradan Türkiye'nin kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde bulunan enerji hatlarına bağlantı yapılabilir. Bu da gerek Türkiye'nin iç tüketimi gerek Türkiye üzerinden farklı pazarlara gazın rahatça ticari olarak kabul edilebilir maliyetler dahilinde pazarlanabilmesi anlamına geliyor. Sonuç olarak yapılacak muhtemel boru hattı bölgede araştırma yapan diğer ülkelere çok önemli bir fırsat sunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

 YENİLENEBİLİRDE HEDEF 70 MEGAVAT

Atun, KKTC'nin açmayı planladığı rüzgar ve güneş ihalelerinde son noktaya gelindiğini belirterek, gelecek birkaç hafta içinde yenilenebilir enerji alanında ihale açılabileceğini söyledi.

En geç kasım ayında ihalelerin duyurulacağını bildiren Atun, "Güneşte yapılacak ihale 25 megavata kadar küçük ölçekte başlangıç projesi. Hedefimiz bir yıl içinde çoğu güneş olmak üzere yenilenebilir enerjide 70 megavatlık kapasiteye ulaşmak." dedi.

Atun, bu noktada haneleri ve büyük tüketicileri kendi üretimlerini yapmaya teşvik ettiklerini ifade ederek, özellikle otel ve fabrikaları süratle elden lisanslandırdıklarını aktardı.

Şu an rüzgar enerjisi alanında da araştırmalar yapıldığını vurgulayan Atun, "Araştırmalarda rüzgar potansiyelinden tatmin olan yatırımcılara kapılarımız açık. KKTC'de şu anda kurulu güç 400 megavatlarda. Bu kurulu güç içinde 70 megavatlık yenilenebilir enerji, yaklaşık yüzde 18-20'lik bir pay demek. Bu da öngördüğümüz, uygulanabilir bir kapasite." diye konuştu.

“SU PROJESİ FİYATLARI UCUZLATTI”

Atun, KKTC'nin su sorununu çözmek için 2015 yılında hayata geçirilen "KKTC Su Temin Projesi" sayesinde ülkenin su kalitesinin arttığını ve sürdürülebilirlik kazandığını ifade etti.

Devlet Su İşleri, Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bakan Veysel Eroğlu’nun da projeyi sahiplenmesiyle tarım alanlarında dağıtım ağı oluşturulduğunu belirten Atun, böylece tarımda önemli bir dönüşüm ile hasat verimliliği ve kalite artışı beklendiğini söyledi.

Projenin su fiyatları üzerinde de etkili olduğunu dile getiren Atun, "KKTC'de 28 belediyenin tamamı sistemin içinde yer alıyor. Belediyelerden bazıları su fiyatlarını ucuzlattılar bile. Belediyelerin deposuna su, tonu 2,30 liraya teslim ediliyor. O noktadan alarak kendi tüketicisine 3,75 liraya veren belediye de var, 7-8 liraya veren de var. Ben inanıyorum ki halk bunun takdirini yapar." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.