1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ & BİLİM

  3. En güvenilir meslek soruldu
En güvenilir meslek soruldu

En güvenilir meslek soruldu

Ipsos, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 23 ülkede en güvenilen meslekleri sordu.

A+A-

Ipsos, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 23 ülkede en güvenilen meslekleri sordu. “Bilim insanları” dünyanın en güvendiği meslek olarak görüldü. Bilim insanlarını, doktorlar ve öğretmenler izledi. Global ortalamada her 10 kişiden altısı bilim insanlarını güvenilir buldu.

Bilim İnsanları, Arjantin, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya, Rusya, İsveç ve Türkiye olmak üzere 12 ülkede en güvenilir iken; Doktorlar ise Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, İngiltere, Güney Afrika, İspanya ve İsveç (İsveç’de bilim insanları ile doktorlar aynı oranda) olmak üzere 8 ülkede en güvenilir meslek...

Öğretmenler ise Brezilya ve ABD’nin en güvendiği meslek olarak görüldü. Hindistan’da en güvenilen meslek askerler olurken, Çin’de ise en güvenilen meslek mensupları polisler...

Araştırmaya Türkiye’den katılan bireylerin belirttikleri en güvenilen mesleklerde ilk 3 sıralama küresel ortalama ile aynı kaldı. Bilim İnsanları, doktorlar ve öğretmenler olarak güvenilen meslekler sıralandı.

MESLEKLERE GÜVEN ENDEKSİ

Ipsos Global Advisor Araştırması kapsamında aynı zamanda güven skorlarına bakarak bir mesleklere güven endeksi oluşturuldu. Buna göre 22 ülkenin sadece dokuzunda endeksin pozitif değerde olduğu görülüyor. Bu da, bu ülkelerde mesleklere olan güvende pozitif sonuçların olduğunu gösteriyor, yani insanlar bu mesleklere güvensizlikten ziyade güven duyuyorlar. Geri kalan 13 ülkede ise endeks birçok meslekte güvensizliğe işaret ediyor. 

Mesleklere Güven Endeksi’nde Türkiye’nin skoru -93 ile birçok meslekte güvensizliğe işaret ediyor. Araştırma kapsamında sıralanan mesleklere olan güvensizlik oranı güvenilirlik oranından daha fazla. 

Tüm sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde; bilim insanları tüm dünya çapında saygınlığını korumaya devam ediyor. Doktorlar ve öğretmenler de güvenilir mesleklerde başı çekiyor. Yine de dünya geneline bakıldığında genel bir güven sorunu olduğu ve önyargıların yükseldiğini söylemek mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.