1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ertuğruloğlu hakkında meclis soruşturması açılması önergesi reddedildi
Ertuğruloğlu hakkında meclis soruşturması açılması önergesi reddedildi

Ertuğruloğlu hakkında meclis soruşturması açılması önergesi reddedildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul’unda CTP grubuna bağlı bazı milletvekillerinin birlikte sunmuş olduğu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Hakkında Meclis Soruşturması Açılması Önergesi görüşülerek reddedildi.

A+A-

ERHÜRMAN

Görüşme sırasında konuşan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Dürüst’ün konuşmasında, Başsavcılık görüşü alındığını belirttiğini, Bakanlar Kurulu kararının tarihinin ise öğrenilemediğini savunarak, karar alındıktan 20 gün sonra Sayıştay’dan görüş geldiğini dolayısıyla  görüşün dikkate alınmadığını ileri sürdü.

Erhürman,  birbiriyle çelişen iki şeyin aynı anda doğru olamayacağını söyleyerek, “Ertuğruloğlu’nun yaptığı açıklama hep şu oldu. Dedi ki ‘mukaveleye baktım, bu mukavele kontrol ve denetim hizmetlerinin ilgili şirket tarafından ödenmesi gerekir. Bu mukaveleyi imzaladım iki taksit de aldım’” ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu’nun başta da Kemal Dürüst ile Tahsin Ertuğruoğlu’nun kamuyu ve devleti zarara uğrattığını ileri süren Erhürman, mantıken hem Ertuğruloğlu’nun, hem de Dürüst’ün aynı anda haklı olması ve kamuyu zarara uğratmamış olmasının mümkün olmadığını ileri sürdü.

Erhürman, Bakanlar Kurulu’nda sözleşmenin uzatılmasına Ertuğruloğlu’nun karşı çıktığına dair belgelerin ellerinde olduğunu, buna rağmen Dürüst’ün sözleşmeyi imzaladığını söyledi.

ERTUĞRULOĞLU

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da, Erhürman’ın eleştirilerine cevaben yaptığı konuşmada, konunun ne zaman nasıl başladığının unutulduğunu, konunun Ombudsman’ın kendisini hedef alan bir açıklamasıyla gündeme geldiğini anımsattı.

Kendisinin neyin ne olduğunu defalarca anlattığını belirten Ertuğruloğlu, mükellefiyetin kendisinin iddia ettiği şekilde var olup olmadığının tartışıldığını kaydetti.

“Ercan konusunun ‘sözde’ değerlendirildiğini ve hala doğruya gidilmediğini” söyleyen Ertuğruloğlu, Ercan İhale şartnamesinde yer alan bazı maddeleri anımsattı.

Ercan konusunda gerçekler saptanmadan, konunun değerlendirilemeyeceğini ve kimin hatalı olduğunun belirlenemeyeceğini ifade eden Ertuğruloğlu, 2 ödeme konusunda devletin hiçbir mükellefiyeti olmadığını kaydetti.

“Nasıl olur da denetleyecek olan, denetlenecek olanın tazminatını öder” bunun hala tartışıldığını ifade eden Ertuğruloğlu, bu sözleşmenin burada hazırlanmadığını anımsattı.

Devletin 1 kuruş bile ödeme mükellefiyeti olmadığını, 3 şirketten teklif aldıklarını, ihaleye çıkıldığını ancak bunun Merkezi İhale Komisyonu aracılığıyla olmadığını anlatan Ertuğruloğlu, 400 bin doların devletin mükellefiyeti olmadığını yineledi.

Ertuğruloğlu, devleti zarara uğratmadığını ve tüm suçları reddettiğini vurguladı.

Konuşmalar ardından oylamaya geçildi ve Tahsin Ertuğruloğlu hakkında Meclis’te Soruşturması Açılması Önergesi, oy çokluğuyla reddedildi.

Önergenin oylanmasının ardından güncel konuşmalara geçildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.