1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ertuğruloğlu Mahalle politikacısı gibi davranıyor”
“Ertuğruloğlu Mahalle politikacısı gibi davranıyor”

“Ertuğruloğlu Mahalle politikacısı gibi davranıyor”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-Yeni Güçler) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Davulcu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun açıklamalarını eleştirdi.

A+A-

Davulcu yazılı açıklamasında “Kamuya ait bir makamda bulunan kişiler bileceklerdir ki, temsil ettikleri makam gereği bulundukları her konum veya mekânda söyledikleri her şey sadece kendisini değil kamuyu da bağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk toplumunun "yurtta barış, dünyada barış" ilkesine sıkı sıkıya bağlı bir toplum olduğunu söyleyen Davulcu, “Dışişleri Bakanı’nın bunu bilmesi ve buna göre davranması gerekirdi” dedi.

Açıklamasına; “Öyle görülüyor ki, yaklaşan seçimlerde yeniden seçilebilme kaygısı Sayın Ertuğruloğlu'na da sirayet etmiştir” şeklinde devam eden Davulcu, yapılacak ilk seçimde Kıbrıs Türk halkının kendi özgür iradesiyle "halkın iktidarını" oluşturacağını ifade etti. 
 

İşte o açıklama;

Kamuya ait bir makamda bulunan kişiler bileceklerdir ki, temsil ettikleri makam gereği bulundukları her konum veya mekânda söyledikleri her şey sadece kendisini değil kamuyu da bağlamaktadır.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun bu genel kuralı bilmediğini kabul edemeyiz. O makamda olduğuna göre bilmek ve buna uygun davranmak durumundadır.

Sayın Ertuğruloğlu'nun ABD ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları basından izledik. Ancak yaptığı basın toplantısında Amerikan düşünce kuruluşunda söylediklerinin kendi şahsi görüşleri olduğu yönündeki ifadeleri kabul edilebilir değildir. Sn. Ertuğruloğlu oraya kendi imkânlarıyla değil KKTC adına devletin imkânlarıyla gitmişti. Bu bakımdan orada söyledikleri şahsi düşünce olmanın çok ötesindedir ve Kıbrıs Türk toplumunu olduğunun dışında saldırgan bir toplum gibi göstermektedir.

Kıbrıs Türk toplumu "yurtta barış, dünyada barış" ilkesine sıkı sıkıya bağlı bir toplumdur. Dışişleri bakanının bunu bilmesi ve buna göre davranması gerekirdi.

Mahalle politikacısı olmakla devlet adamı olmak arasında ince bir park vardır. Basit tarifiyle mahalle politikacısı ilk seçimi yeniden kazanmayı, devlet adamı ise toplumunu selamete taşımayı düşünendir.            

Öyle görülüyor ki, yaklaşan seçimlerde yeniden seçilebilme kaygısı Sayın Ertuğruloğlu'na da sirayet etmiştir.  Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan bir politikacının savaş kışkırtıcılığı yapar bir üslup kullanması nedeniyle kendisinin eleştirmesine tahammül edemeyip topunu birden "teslimiyetçi" olarak nitelemesi ilk seçimde kendisine oy devşirmeyi hedefleyen mahalle politikacılarının davranış biçimi olabilir.

Sn. Ertuğruloğlu "Sözde devlet değil özde devlet" yaratmak isterse bunun yolu savaş kışkırtıcılığı yapmaktan değil, iktidarında bulunduğu devleti simdi ki soygun, vurgun sosyal düzeni yapısından kurtarıp adaletli sağlamış, insan hak ve özgürlüklerine bağlı, hukukun üstünlüğüne saygılı bir devlet haline getirmekten geçer.

Yapılacak ilk secimde Kıbrıs Türk Halkı kendi özgür iradesiyle "Halkın İktidarını" oluşturacaktır. Bundan kimsenin kuskusu olmasın.

 

Saygılarımızla.

 

Mehmet Davulcu

Genel Başkan Yardımcısı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.