1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. FİBA ve FİNA Holding'de, liderliği Murat Özyeğin devraldı
FİBA ve FİNA Holding'de, liderliği Murat Özyeğin devraldı

FİBA ve FİNA Holding'de, liderliği Murat Özyeğin devraldı

FİBA Holding ve FİNA Holding'in son genel kurullarında Yönetim Kurulu Başkanlığına Murat Özyeğin getirildi. Grubun Onursal Başkanı unvanını alan Hüsnü Özyeğin, "Çok büyük mutluluk ve gururla görevlerimi Murat Özyeğin'e devrediyorum" dedi.

A+A-

Temeli 1987'de Hüsnü Özyeğin tarafından atılan FİBA Grubu şirketlerinde ikinci Özyeğin dönemi başladı.

Murat Özyeğin (43), FİBA Grubunun kurucusu, babası Hüsnü Özyeğin'den (75) grubun liderliğini devraldı. Ayşecan Özyeğin Oktay (38) ise FİBA Holding ve FİNA Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.

2018 Forbes listesinde 2.9 milyar dolarlık kişisel serveti ile Türkiye'nin en zengin üçüncü kişisi olan Hüsnü Özyeğin, grubun Onursal Başkanı unvanını aldı. Hüsnü Özyeğin, Fibabanka ve Credit Europe Moskova'daki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürecek.

İş hayatında 50 yılı geride bıraktığını, bu süreçte 32 yıl önce Finansbank'ı kurarak FİBA Grubunun temellerini attığını vurgulayan Hüsnü Özyeğin şunları ifade etti: Ülkemize güçlü bir finansal altyapı, önemli tesisler ve nitelikli eğitim kurumları armağan ettiğimiz dolu dolu bir 32 yıl geçirdik. FİBA Grubu olarak bizi çok gururlandıran pek çok başarıya imza attık. En önemlisi de bu başarılar, sadece iş sonuçları değildi; Grubumuza dünya çapında itibar kazandıran, iş dünyası tarihimize geçen ve ülkemize çok büyük yatırım çeken işlerdi....

"BÜYÜK BİR MUTLULUKLA DEVREDİYORUM"

 

Murat Özyeğin-Ayşecan Özyeğin Oktay-Hüsnü Özyeğin
Murat Özyeğin-Ayşecan Özyeğin Oktay-Hüsnü Özyeğin

 

Yıllardır fiilen devam eden bir liderliğin bugün adını koyduklarını belirten Hüsnü Özyeğin, Murat Özyeğin işlerin içine doğdu, işlerle büyüdü. 2003 yılından beri de Grubumuzda çalışıyor. Finansbank'ın satışı sonrası Grubumuzun stratejik ve mali dönüşümünde güçlü bir sorumluluk üstlendi. Kendisi, başta liman işletmeciliği, yenilenebilir enerji, varlık yönetimi ve madencilik sektörlerinde Gruba büyük fayda sağlayan doğru yatırım kararlarına imza attı, iyi bir lider oldu. Bu kararı alırken, Grubumuzun sürdürülebilirliğinin gelecek nesilleri de kapsaması için uzmanlarla birlikte son bir yıl içinde yoğun olarak çalıştık. Bu çerçevede, bugün çok büyük gurur ve mutlulukla holdinglerdeki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerimi Murat Özyeğin'e devrediyorum. Kızım Ayşecan Özyeğin Oktay'ın da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak bu sorumluluğu paylaşması, gururumu ve güvenimi daha da artırıyor diye konuştu.
 
MURAT ÖZYEĞİN: DAHA İYİSİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

FİBA Grubunun yeni Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, 12 ülkede faaliyet gösteren bir grubun başkanlığına gelmekten büyük gurur duyduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: Lise yaz tatillerimde bankada vezne çalışanlarıyla para sayarak, zırhlı araçta para taşıyarak başladığım ve üniversiteden hemen sonra yurt dışında yatırım bankacılığı ile devam ettiğim iş hayatımın bugünkü noktaya evrilmesi benim için büyük bir onur. Stratejik bakış açısını, başarmak için çok çalışmayı, sürdürülebilirliği gözetmeyi ve üretmekten mutlu olmayı babamdan öğrendim. Grupta çalıştığım 16 yılda pek çok başarıya imza attık. Bundan sonra da kardeşim Ayşecan Özyeğin Oktay ve tüm yöneticilerimizle birlikte Grubumuz ve ülkemiz için daha iyisini yapmak üzere var gücümüzle çalışacağız.
 
HÜSNÜ BEY İŞ HAYATINI BU KİTAPTA TOPLADI

 

 

12 ülkedeki 67 şirkette 48 ulustan 13 bin çalışanla faaliyet gösteren FİBA Grubu, Hüsnü Özyeğin tarafından 1987 yılında kuruldu. 1969 yılında Harvard İşletme Fakültesindeki eğitimini tamamlayan Hüsnü Özyeğin, o dönem Çukurova holding bünyesinde bulunan Pamukbank'da 1977 yılında, 1984'te ise Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü oldu. 1987'de Finansbank'ı kurarak FİBA Grubunun temellerini attı. Grup halen bankacılık alanında Fibabank'a ve yurt dışındaki Türk sermayeli en büyük banka olan Credit Europe Bank ile faaliyet gösteriyor. Credit Europe Bank, başta Hollanda ve Rusya olmak üzere 10 farklı ülkede 7 milyona yakın müşteriye hizmet veriyor. Grubun finans sektöründeki diğer faaliyetleri ise sektörünün öncü oyuncusu Gelecek Varlıkla, ayrıca Fiba Faktoring ve Fiba Emeklilik ve Hayat ile sürdürülüyor.
 
BİR BAKIŞTA FİBA GRUBU ŞİRKETLERİ

 

FİBA Holding'de iki kuşak Özyeğinler
FİBA Holding'de iki kuşak Özyeğinler

 

FİBA Grubu bünyesinde bulunan FİNA Enerji, faaliyette olan 369 MWlık rüzgâr ve 40 MWlık güneş santralleri ile devam etmekte olan 260 MWlık rüzgar yatırımlarıyla Türkiyenin yenilenebilir enerji sektöründe öncü rol oynuyor. Dünyaca ünlü moda markaları Marks&SpencerGAP ve Banana Republic'in Türkiye, Rusya, ve Ukrayna'daki franchising haklarının sahibi olan FİBA Grubu, perakende sektöründeki 160 mağazasıyla markaların bölgedeki güvenilir ortağı olarak faaliyet gösteriyor. Romanyada Bucuresti Mall ve Plaza Romania, Çinde StarMall Shenyang Plaza, Moldova'da MallDova ile FİBA Grubu, bu ülkelerde gayrimenkul geliştirme sektöründeki en büyük Türk yatırımcı oldu. Metro AG ile ortak olarak M1 Merkez AVM'leriyle yurt içinde de geniş bir yatırım portföyüne sahip olan FİBA Grubu, Swissotel The Bosphorus ile turizm sektöründe de yer alıyor.
 
MURAT ÖZYEĞİN KİMDİR?

Murat Özyeğin, lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesinde Endüstri Yönetimi ve Ekonomi alanlarından çift ana dal diploması alarak 1998 yılında tamamladı. Aynı yıl Bear Stearns & Co. Yatırım Bankasının New York ofisinde Şirket Birleşme ve Satın Alma Grubunda Finansal Analist olarak iş hayatına başladı. 2000 yılında şirketin Londra ofisine Kıdemli Analist unvanıyla transfer oldu.
 
2003 yılında Harvard Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamlayıp Türkiye'ye dönerek aile şirketlerinin yönetiminde aktif rol üstlendi. Finansbank ve Fiba Holdingte Stratejik Planlama ve İş Geliştirme bölümlerini kurdu.
 
FİBA Holding ve FİNA Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmeden önce yönetim kurullarında üye olarak görev aldı. Grubun finans alanında en büyük iştiraki olan Credit Europe Bankın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını, finans dışı tüm iştirak şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.
 
AYŞECAN ÖZYEĞİN OKTAY KİMDİR?
 
Duke Üniversitesi Ekonomi Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Ayşecan Özyeğin Oktay, 2003-2005 yılları arasında Finansbankta Bireysel Bankacılık Bölümünde ve 2005-2007 yılları arasında FİBA Grubunda İş Geliştirme ve Strateji Bölümünde farklı projelerde aktif rol aldı. 2009 yılında Stanford Üniversitesi MBA programını tamamladıktan sonra tekrar FİBA Grubu'na katıldı. Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmeden önce, 10 yıl FİNA Holdingin ve çeşitli iştiraklerinin Yönetim Kurulunda üye olarak görev aldı. Ayşecan Özyeğin Oktay, Fiba Grubunda görevlerinin yanı sıra Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olarak Özyeğin ailesinin sosyal sorumluluk çalışmalarına öncülük etmektedir. Ayrıca Stanford İşletme Yüksekokulu İdari Danışma Kurulu, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası, Ashoka Sosyal Girişimcilik Destekçi Ağı, Doğal Hayatı Koruma Derneği Mütevelli Heyeti, Synergos Hayırseverler Ağı, UN SDSN Danışma Kurulu, Esas Sosyal Danışma Kurulu ve Endeavour Mentörlük Ağı üyesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.