1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Green Card başvuruları ne zaman?
Green Card başvuruları ne zaman?

Green Card başvuruları ne zaman?

Amerika’da çalışma ve yaşama hakkı veren, bir süre sonra da ABD vatandaşı olmanın yolunu açan ‘Yeşil Kart‘ (Green Card) 2019 çekilişi için başvurular başladı.

A+A-

Resmen ABD Çeşitlilik Göçmen Vizesi, gayrı resmi adıyla da Yeşil Kart Piyangosu olarak bilinen bu süreçte her yıl 50 bin kişiye çekiliş yoluyla ABD'de yaşama ve çalışma hakkı veriliyor. Bugün başlayan süreçte başvurular Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın www.dvlottery.state.gov sitesinden ücretsiz olarak yapılıyor. Green Card çekilişi için başvuralar 7 Kasım Salı günü öğle saatinde sona erecek. Başvurular nasıl yapılıyor?

3 BİN 680 TÜRK VATANDAŞININ GİTMESİ BEKLENİYOR

2019 yılı için düzenlenecek Yeşil Kart çekilişinde yaklaşık 3 bin 500 – 4 bin civarında Türk vatandaşının da çekiliş talihlileri arasında yer alması bekleniyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre 2015 yılı çekilişine 157 bin 780 Türk vatandaşı katılmış. Aileleriyle birlikte 254 bin 660 kişiyi kapsayan başvurular sonrasında 3 bin 680 Türk vatandaşı çekiliş yoluyla Yeşil Kart sahibi oldu.

KURANIN TALİHLİLERİ RASTGELE BELİRLENİYOR

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen çekiliş, izlenen yasal göçmenlik politikaları çerçevesinde, her yıl 50 bin yeni göçmeni kura yoluyla alıyor. Kuranın talihlileri bilgisayar aracılığıyla rastgele belirleniyor. Her yıl Amerikan Kongresi yetkisiyle düzenlenen çekiliş, Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve özellikle, Amerika'ya göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için uygulanıyor.

ÇEKİLİŞE KİMLER KATILABİLİR?

Yeşil Kart çekilişine katılmak için en az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak ya da son beş yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte, en az iki yıllık bir iş deneyimine sahip olmak gerekiyor.

Çekiliş, Yeşil Kart verilecek takvim yılından bir yıl önce gerçekleşiyor. Bir başka deyişle, 2019 yılında sağlanacak kotanın çekilişi için başvurular 2017'in son aylarında yapılıyor. Sonuçlar 2018 yılında açıklanıyor ve talihliler, işlemleri gerçekleştirilip yasal olarak ABD'de 2019 yılından itibaren yaşama hakkına sahip oluyor.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, özellikle çekilişe katılacak kişileri, yapacakları başvurularda kesinlikle aracı kullanmama yönünde uyarıyor.

Dışişleri Bakanlığı: “Başvurunuzu kendiniz yapın, aracı kullanmayın, vize danışmanlarının, vize aracılarının ya da onlar adına başvuru yapmak isteyen diğer kişilerin yardımları olmadan kendilerinin yapmalarını önemle tavsiye ederiz. Eğer bir aracıdan yardım alacaksanız, başvurunuzun yapıldığı sırada orada bulunmalı, soruların cevabının doğru olduğunu teyit etmeli ve başvuru tamamlanınca gelen onay sayfasını ve size özel onay numaranızı mutlaka almalısınız. Elektronik onay numarası daha sonra web sitesinden kurayı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz için gereklidir. Bu numara olmadan başvurunuzun durumunu öğrenebileceğiniz sisteme erişiminiz olmayacak. Bahsedilen bu aracılar veya danışmanlar, daha sonra yasal olmayan bir şekilde sizden para talep etmek amacıyla teyit numaranızı kendilerinde saklamak isteyebilirler. Lütfen bu bilgileri saklamayı öneren kişiler karsı dikkatli olunuz. Asla para göndermeyiniz.”

‘GREEN CARD ÇEKİLİŞİ SONA ERSİN’ TARTIŞMASI

İki Cumhuriyetçi Partili senatör, Tom Cotton ve David Perdue'nun desteklediği yasa tasarısı, Amerika'ya her yıl kabul edilen yasal göçmen sayısını yüzde 50 oranında azaltmayı öngörüyor. Tasarı, her yıl kabul edilen ortalama 1 milyon yasal göçmen sayısını 500 bine indirmeyi hedefliyor. Bu yasa çerçevesinde Yeşil Kart çekilişinin sonlandırılması ve çalışma vizesiyle Amerika'ya gelenlere Yeşil Kart edinme sürecinin zorlaştırılması gibi yaptırımları da öngörüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.