1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Güdümlü ve Yalan Anket
Güdümlü ve Yalan Anket

Güdümlü ve Yalan Anket

Yaklaşan erken seçim öncesi seçmen üzerinde algı operasyonları… Ismarlama ve güdümlü anketler iş başında…

A+A-

Yaklaşan erken seçim öncesi seçmen üzerinde algı operasyonları… Ismarlama ve güdümlü anketler iş başında… “Parayı veren düdüğü çalar” anketini kim yada kimler talep etti ? 50 bin Türk Lirasını bulan anket maliyetinin finansörü kim? Yapılan bu anket için devlete ne kadar vergi ödendi?

Erken seçim çanları çalınmaya başladığı şu günlerde ülkedeki seçmen üzerinde algı operasyonları yapılmaya başlandı. “Parayı veren düdüğü çalar” misali ısmarlama anketlerle ün salmış olan Türkiye MŞ’li Gezici Araştırma Şirketi, dün tamamen manipüle edilmiş ve en üst tepelerden ısmarlanmış olduğu bilinen bir anket çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. Ortaya çıkan sonuçlar toplumun genelinde hayret uyandırdı.  

Bir önceki seçimlerde öve öve bitirmediği ve bu gidişle olası bir erken seçimde tek başına iktidar olacağını iddia ettiği Halkın Partisi’ni bu anketinde para konusunda anlaşamadığı için oyunu %21 olarak gösteren Gezici Araştırma Şirketi, bir önceki anketinde “erime ciddi boyutta” yorumunda bulunduğu, kendi tabanından dahi geçer not alamadığını öne sürdüğü UBP’yi ise yere göğe sığdıramıyor.

Ankette en öne çıkan bir diğer detay ise, TDP oylarındaki akla mantığa sığmayan ve tamamen manipüle edilmiş oy oranı sonuçları oldu. 2013 Milletvekili seçimlerde %7 oranında bir oy alan TDP, Gezici Araştırma Şirketinin Mayıs 2016’da yapmış olduğu ankette % 2,4 oy alacağı sonucu çıkmıştı. Toplumun tümündeki düşünce olası bir seçimde baraj altı kalacağına kesin gözüyle bakılan, son ankette oy oranı % 2,4 çıkan ve daha sonrasında karpuz gibi ikiye bölünen TDP’nin, söz konusu ankette oy oranının % 11,2 olarak çıkması halk nezdinde hayretler uyandırdı.

Eski Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Eski Milletvekili Mustafa Emiroğluları ile birlikte yaklaşık 500 kişinin TDP’den ayrılması sonrasında kurulan TKP Yeni Güçler’in, SDP ile birleşmesi, CTP’nin en önemli isimlerinin (Sonay Âdem, Ali Gülle vb.) partiye katılması ve son olarak BKP ile yapılması kesinleşen seçim İttifakı, birilerini rahatsız etmişe benziyor. Gezici Araştırma şirketinin açıkladığı ankette özellikle Demokrat, ilerici ve barış yanlısı partilerin birleşmesi sonrasında büyük bir ivme kazanan TKP Yeni Güçler’in hiç yokmuş gibi gösterilmeye çalışıldığı gözüküyor.

Kurulduğu ilk günden beri tüm ilçelerde örgütlerini kuran ve birçok değerli siyasetçinin içinde barındırdığı TKP Yeni Güçler’in bu önlenemez yükselişi, anlaşılan o ki ısmarlama, güdümlü ve maksatlı anketlerle kamuoyunda algı operasyonları yapılarak engellenmeye çalışılıyor. TKP Yeni Güçler belli çevreler tarafından mahkemelere verilmiş ve siyaset yapma hakkı ve hürriyeti elinden alınmaya çalışılmış, sahte sosyal medya hesapları ile kamuoyuna yanıltıcı haberler paylaşılarak halkın gözünde partinin imajı kötülenmeye çabası içerine girilmesi bunun en bariz örneklerinden birisi olmuştur. Son dönemlerde TKP Yeni Güçler ile BKP’nin işbirliği sonrasında her iki partiye de ciddi anlamda saldırılar var. Her iki parti içerisinde çeşitli ali cengiz oyunları oynanmaya çalışılarak ve söz konusu işbirliği engellenmeye çalışanların bir diğer hamlesi de bu tür manipüle anketler olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Son bir yıl içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta toplam 3 anket çalışması yapan GEZİCİ Araştırma Şirketi’nin son anket çalışması 3.641 kişi ile yapıldığı açıklandı. Araştırma şirketinin yaptığı tüm anketlerde oy oranlarında anormal değişkenlikler hemen göze çarpıyor. Gezici Araştırma şirketinin yapmış olduğu üç anket çalışmasının sonuçları şöyle;

ARALIK 2016 GEZİCİ ANKET SONUÇLARI:

HP:38,1

UBP:26,7

CTP:19,6

DP:5,2 

TDP: 2,4

YDP: 2,4

TKP: 1,3

SDP: 1,4


MAYIS 2017 GEZİCİ ANKET SONUÇLARI:

HP:30,8

UBP:23,4

CTP:18,1

DP:7.8

YDP: 4.8 

TDP: 10,2

TKP: 2,2

BKP: 1,5

EKİM 2017 GEZİCİ ANKET SONUÇLARI

HP:21

UBP:31

CTP:22

DP:4.8

YDP: 6.3

TDP:11

TKP: 1,3

BKP: 1

 

13-15 Mayıs 2017 tarihinde 70 anketörün 1481 kişi ile yapmış olduğu anketin maliyeti 25.000 TL civarında olduğunu bizzat Gezici Araştırma Şirketi sahibi Murat Gezici açıklandı. Bu da gösteriyor ki son anketin maliyeti yaklaşık 50 bin Türk Lirası civarında…

Anketin geneline bakıldığında bariz bir algı operasyonu olduğu apaçık ortaya çıkıyor. Peki, bu anket sonuçları kimlere hizmet ediyor ve neyi amaçlıyor? Buradan Gezici Araştırma Şirketi Murat Gezici’ye soruyoruz?

  1. Bu anketi kim talep yada kimler talep etti?
  2. Yaklaşık 50 bin Türk Lirasını bulan maliyetini kim karşılıyor?
  3. Yapılan bu anket için devlete ne kadar vergi ödendi?
  4. Anketörlere ne kadar ücret ödendi?
  5. Anketörlerin çalışma izinleri var mı?

Bu soruları Gezici araştırma şirketinin bir an önce şeffaflık ve hesap verebilirlik adına toplum ile paylaşması ve kamuoyunu aydınlatması gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.