1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Haberatör Web TV canlı yayına geçti
Haberatör Web TV canlı yayına geçti

Haberatör Web TV canlı yayına geçti

Haberatör Web TV canlı yayınlarına başladı. Daha önce bant kaydı yayınlarla sesini duyuran Haberatör Web TV bu kez canlı yayınlara geçerek, daha çok insana ulaşmayı hedefliyor.

A+A-

Haberatör Web TV canlı yayınlarına başladı. Daha önce bant kaydı yayınlarla sesini duyuran Haberatör Web TV bu kez canlı yayınlara geçerek, daha çok insana ulaşmayı hedefliyor. 

Haberatör Web TV'de ilk canlı yayın dün saat 12:00'de gerçekleştirildi. Girne İlçe Başkanı Yurdaer Garip, TKP Genel Sekreter Yardımcısı, Dışilişkiler Sekreteri ve Tarım eski Bakanı Sami Dayıoğlu ile 'Halk Konuşuyor' programında gündeme yansıyan gelişmeleri değerlendirdi. Programın başında bugünlere gelmemizde büyük katkıları olan tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler günü kutlandı. 

Girne İlçe Başkanı Yurdaer Garip, halkın gür sesi olmak için yola çıktıklarını belirterek, her salı çeşitli sektörlerden emekçileri ve küçük işletme sahiplerini konuk ederek sorunlarını aktarmalarına imkan vereceklerini söyledi.

"İMAR PLANLARINA KARŞI DEĞİLİM ANCAK TARIMSAL ARAZİLER KORUNMALI"

TKP Genel Sekreter Yardımcısı, Dışilişkiler Sekreteri Sami Dayıoğlu da, ülkemizdeki tarım sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Geçmişte Lapta limonu olduğunu ve narenciyede açılış sezonunun bununla başladığını kaydeden Dayıoğlu, fakat şu anda Lapta'da bilinçsiz bir şekilde oluşturulan yapılaşmadan dolayı sadece adının kaldığını, sadece bir kaç evde bulunabildiğini ifade etti. Sami Dayıoğlu, tarımsal arazilerin 1974'ten sonra resmen katledildiğini, Girne'nin %98 tarım arazisinin betonlaştığını ve bundan büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Güncel konulardan biri olan Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı'nda tarım arazilerinin ne kadarının kullanılacağını Tarım eski Bakanı ve yıllardır tarımla uğraşan biri olarak bilmediğini belirten Dayıoğlu, bir zamanlar arpa-buğday ambarı olarak nitelendirilen Meserya ovasının da aynı kaderi yaşadığını ve tarımsal arazilerinde ciddi bir daralma yaşandığını söyledi. Dayıoğlu, İmar planlarına karşı olmadığını ancak tarımsal arazilerin de korunması gerektiğinin altını çizdi.Ada ülkesi olduğumuz için toprağın korunması gerektiğine vurgu yapan Sami Dayıoğlu, TKP'nin de bu konuya duyarlı olduğunu ve seçim manifestosunda yer verdiğini belirtti.

"KÜÇÜK HAYVANCIYA DEVLET DESTEK ÇIKMALI"

Sami Dayıoğlu, programda hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılarla ilgili de konuştu. Hayvancılık sektörüyle uğraşan bazı kişilerin ağıllarını köy dışına çıkaramamasından dolayı bazı sorunlar yaşandığını belirten Dayıoğlu, bunun maddiyata dayalı bir sorun olduğunu söyledi. Dayıoğlu, küçük hayvancıya yani köy yerindeki insanlara devletin destek çıkması gerektiğini, 5 ya da 10 yıllık planlamalar yapılarak ağıl bölgelerinin oluşturulması gerekliliği üzerinde durarak, maddi boyutuyla ilgili de uzun vadede ücretinin talep edilebileceğini dile getirdi.

"HANGİ ŞARTLARDA OTURUP KONUŞULACAK MERAK EDİYORUM"

Sami Dayıoğlu, Hükümet kurma çalışmalarına da değinerek, UBP'nin hükümeti kuramaması nedeniyle görevin CTP'ye verildiğini ve Tufan Erhürman başkanlığındaki heyetin partileri ziyaret ederek çalışmalara başladığını söyledi. Dayıoğlu ziyaretlerde CTP'nin ilk etapta kendi düşünce ve fikirlerini aktaracağını, benimseyecek partilerle de bakanlık pazarlıklarının yapılacağını kaydetti. Geçmişte kurulan dörtlü hükümet ve UBP-HP hükümeti döneminde Halkın Partisi'ne yönelik söylenen sözleri hatırlatan Sami Dayıoğlu, şu anda hangi şartlarda oturup konuşulacağını merak ettiğini ifade etti.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNE SICAK BAKMIYORUM"

Başkanlık Sistemine sıcak bakmadığını da kaydeden Dayıoğlu, bizim parlementer sistemde Bakanlar Kurulu'nun dışarıdan da atanabileceğini, bu yüzden Başkanlık Sistemine gerek olmadığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.