1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. “Halkımızın yanıtı tweet atmak olmayacak”
“Halkımızın yanıtı tweet atmak olmayacak”

“Halkımızın yanıtı tweet atmak olmayacak”

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehdidine Türkiye’de siyasi partilerden ardı ardına tepkiler geldi...

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehdidine Türkiye’de siyasi partilerden ardı ardına tepkiler geldi. İlk tepkiyi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) verirken Türkiye Komünist Partisi (TKP), dikkat çeken ifadelerle bir açıklama yaptı. TKP açıklamasında “NATO’dan çıkılsın” talebini dile getirdi ve “Halkımızın yanıtı tweet atmak olmayacak” ifadelerini kullandı.

CHP: TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ HİÇ BİR TEHDİDE BOYUN EĞMEMİŞTİR

CHP Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin olası bir Suriye operasyonuna yönelik açıklamalar yapan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi.

Öztrak sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti  hiç bir tehdide boyun eğmemiştir ve eğmeyecektir. Egemen ve bağımsız bir ülke olan Türkiye her konuda kendi kararını kendi verecektir” ifadelerini kullandı.

"HALKIMIZIN YANITI TWEET ATMAK OLMAYACAK

TKP'den Trump'ın "Ekonomini yok ederim" tehdidi sonrası AKP Hükümeti'ne çağrıda bulunularak, "NATO’dan çıkılsın! - İncirlik üssü kapatılsın, bütün ABD askeri personeli sınır dışı edilsin!-Suriye’de ABD ve Rusya ile kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapmak yerine Suriye hükümeti ile ilişki kurulsun, Suriye topraklarında örtülü ya da açık ilhak politikalarından derhal vazgeçilsin!" denildi.

 

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi'nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, sosyal medya üzerinden halkımıza savaş ilan etti. ‘Türkiye ekonomisini mahvetmekten söz eden’ bu kişinin sözlerinin ne arka planı, ne gerekçesi, ne de bu açıklama öncesinde ABD iç politikasının yarattığı baskı bir önem taşıyor. Trump, kısa sürede ikinci kez Türkiye ekonomisini yıkıma uğratacağını söylemiş oldu, önemli olan budur.

Bir, Trump ABD emperyalizminin en küstah ve zorba hizmetkârlarından biridir. Bütün dünyaya paranın ya da silahın gücüyle hükmetmeye çalışmakta, ABD’nin uluslararası alanda sarsılan hegemonyasını geri kazanmaya uğraşmaktadır.

İki, Trump aynı zamanda bir zavallıdır. Kişisel kurtuluşu için hem dış hem de iç politikada saat başı yeni bir manevra yapmak zorunda kalmakta, tükürdüğünü yalamaktadır.

Üç, Trump bir yalancıdır. Bütün dünyaya, kendi halkına, varsa dostlarına, herkese yalan söylemektedir. Ayrıca Trump uydurmaktadır. Örneğin Türkiye ekonomisinin yaşadığı sorunlar tek başına ABD’nin müdahalelerinin ürünü değildir, Türkiye ekonomisinin zayıflıklarında bizzat Türkiye kapitalizminin yapısal sorunları belirleyici rol oynamaktadır.

Ancak mesele Trump değildir, sonuçta Trump ABD emperyalizmin çıkarları doğrultusunda hareket etmektedir. ABD içindeki büyük mücadele asla ve asla bu gerçeği değiştirmemektedir.

Bu nedenle, Türkiye ekonomisini yıkmakla tehdit eden tek başına Trump değil, ABD’nin egemen sınıfıdır.

Peki ABD’nin olası yaptırımlarından kim etkilenecektir? Türkiye’nin egemen patron sınıfı, bu yaptırımların ortaya çıkaracağı sorunları, şimdiye kadar olduğu gibi yine emekçi halkımızın sırtına yıkacaktır. Yeni zamlar, yani hayat pahalılığı, ücret kısıntıları, işten çıkarmalar, ücretlilere ek vergiler, Türkiye’den geri kalan ne varsa uluslararası tekellere daha barbarca talan etmeleri için sunulması...

Dolayısıyla Trump’ın tehditlerinin asıl muhatabı her tür ekonomik zorluğun faturasını ödemek zorunda bırakılan halkımızdır. Yıllardır ülkemizdeki siyasi iktidarların ABD ve Avrupalı emperyalistlerle dostluk nutukları ata ata baskıladığı halkımız. Bugün Trump’la söz düellosuna girmeden önce ABD ile “stratejik ortak” olmakla övünen, yıllar önce hükümet olmasını ABD’nin desteğine borçlu olan AKP tarafından karanlığa mahkum edilen halkımız. Halkımızın ne ABD’nin ne de başka ülkelerin halklarıyla bir sorunu olabilir. Halkımızın sorunu sömürücüler, zorbalar, emperyalistlerledir.

Bu nedenle şimdi haykırmanın tam zamanıdır:

- NATO’dan çıkılsın!

- İncirlik üssü kapatılsın, bütün ABD askeri personeli sınır dışı edilsin!

- Suriye’de ABD ve Rusya ile kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapmak yerine Suriye hükümeti ile ilişki kurulsun, Suriye topraklarında örtülü ya da açık ilhak politikalarından derhal vazgeçilsin!"

BİR TEPKİ DE MHP’DEN

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Yalçın, "Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu'ya asla ayak basamazsın. O takdirde dünyanın jandarmalığını unut" ifadelerini kullandı.

Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ABD Başkanı Donald Trump; Türkiye'nin, Suriye'de kendisinin istekleriyle çelişen bir adım atması hâlinde Türk ekonomisini mahvedeceğini söylemiş. Hadi ordan densiz! Hadi Ordan!

Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu'ya asla ayak basamazsın. O takdirde dünyanın jandarmalığını unut!

Washington yönetimi Türkiye'yi hedef alırsa ne ABD'nin müttefikliği, ne NATO'nun caydırıcılığı kalır. Türkiye kendine yeni bir dünya kurar ve Washington "İNFİRAT" politikasına dönmek zorunda kalır.”

VATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI DOĞU PERİNÇEK’TEN TRUMP’A YANIT

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD Başkanı Donald Trump'ın “Türkiye ekonomisini mahvederim” tehdidine İngilizce ve Türkçe yanıt verdi:

"Trump sen ancak ABD’yi mahvedebilirsin!"

MUHARREM İNCE: HEPİMİZE KARŞI YAPILDI

CHP'li Muharrem İnce, Türkiye'nin ekonomisini tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'a sert çıktı.

Twitter hesabından paylaşım yapan İnce, şu ifadeleri kullandı:

"Trump’ın yaptığı açıklamalar hepimize karşı yapılmış açıklamalardır. Uluslararası ilişkilerde bu tür ilişki biçimlerine ve tehditlere yer yoktur.

10 bin km öteden gelip Irak’ı, Suriye’yi mahvettiniz. Tehdit etiğiniz ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir, haddinizi bilin!"

"BU AZİZ MİLLETE KOVBOYLUK SÖKMEZ"

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim'den ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi hedef alan açıklamalarına sert tepki geldi. "Kimse, istisnasız hiç kimse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, hükümetini ya da bir görevlisini tehdit edemez" denilen sosyal medya açıklamasında Sevim şu ifadelere yer verdi:

"Bu aziz millete kovboyluk sökmez. Kuru hamasete karnımız ne kadar toksa, sosyal medya tehditlerine de bir o kadar tok. Kimse, istisnasız hiç kimse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, hükümetini ya da bir görevlisini tehdit edemez.

Türkiye, 81 milyon vatan evladı ile tek vücuttur ve her zorluğun altından kalkabilecek güçtedir.

Bu noktada, Mr. Trump'a gereken mesaj anladığı dilden verilmeli, başta İncirlik olmak üzere bütün ABD üsleri kapatılmalıdır.

Sayın Erdoğan BOP eşbaşkanlığını bıraktığını derhal açıklamalıdır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.