1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Halkın ortak malı gasp ediliyor… Yargıya başvuracağız”
“Halkın ortak malı gasp ediliyor… Yargıya başvuracağız”

“Halkın ortak malı gasp ediliyor… Yargıya başvuracağız”

Girne kentinin plansız yapılaşma sebebiyle birçok sorunla boğuştuğunu, çeşitli hükümetler döneminde amacına aykırı bir biçimde kullanılan emirnamelerle, yerel idarenin denetim noktasındaki zafiyetinin kenti bir sorunlar yumağı haline geldi.

A+A-

Girne İnisiyatifi adına yazılı bir açıklama yapan Gürcan Bayramoğlu, yetkili makamlarla birçok defa gerçekleştirilen görüşmeler, çeşitli tarihlerde gönderilen yazılı uyarılar ve yaptıkları eylemlerin idareyi harekete geçirmekte başarısız olduğunu kaydetti.

Bayramoğlu, gerek kaçak yapılarla mücadele konusunda gerekse dere yataklarına müdahaleler noktasında idarenin, elindeki yetkileri kullanmakta tereddüt ettiğini ve kurumların adeta “topu birbirine attığını” ifade etti.

Bayramoğlu, geçtiğimiz yıl içerisinde kaçak inşa ettiği katlarla ülke gündemini meşgul eden Karaoğlanoğlu bölgesindeki otel inşaatının yatırımcısının şimdi de halkın erişimine açık olması gereken kıyıyı işgal etmeye başladığını savundu.

Kıyıda gerçekleştirilen müdahalelerin Girne Belediyesi, Girne Kaymakamlığı, Şehir Planlama Dairesi ve ilgili kurumlara yazılı olarak bildirildiğini kaydeden Bayramoğlu, bu hukuka aykırı uygulamaya müdahale edilmesini istediklerini, buna karşın aradan geçen sürede hiçbir müdahalede bulunulmadığını anlattı.

“İdarenin bu kadar açık bir yasa dışılığa karşı sergilediği kayıtsızlığı anlamak da kabul etmek de mümkün değildir” ifadelerini kullanan Bayramoğlu, Anayasa ve yürürlükteki mevzuat uyarınca halkın denize erişiminin hiçbir biçimde engellenemeyeceğini hatırlattı.

“HALKIN ORTAK MALI GASP EDİLİYOR… YARGIYA BAŞVURACAĞIZ”

Bayramoğlu şöyle devam etti:

“Bunun yanında ilgili şirkete verilen planlama onayında açıkça belirtilen koşullara da tamamen aykırı bir şekilde kıyıda gerçekleştirilmekte olan faaliyetler sebebiyle halkın denize erişimi açık bir biçimde engellenmektedir. Ayrıca yasal olarak Girne Belediyesi’ne devredilmesi gereken alan da işgal edilmekte, yani halkın ortak malı gasp edilmektedir. 

Bu gerekçeler ışığında, yapmış olduğumuz tüm görüşme ve yazışmalar neticesinde harekete geçirmeyi başaramadığımız idare ile ilgili yasal tüm haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi ve kısa bir süre içerisinde bağımsızlığından kuşku duymadığımız yargıya başvuracağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.