1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hiperaktif Çocukların Ebeveynlerine Öneriler
Hiperaktif Çocukların Ebeveynlerine Öneriler

Hiperaktif Çocukların Ebeveynlerine Öneriler

Klinik Psikolog Berrak Yörük, hiperaktif çocuklar hakkında bilgi vererek ebeveynlerine önerilerde bulundu.

A+A-

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) var olan dikkatsizlik ve hiperaktivite ile birlikte dürtü kontrolünde yetersizlik ile de bir arada görülebilen bir bozukluktur.

DEHB olan çocukların güçsüz taraflarını görmek yerine güçlü olduğu taraflarını görmek ebeveyn ve çevresi tarafından çocuğa daha olumlu yön verecektir. Örneğin DEHB olan çocuklar heyecanlı ve meraklı oldukları gibi insanlarla kolay iletişim kurabilirler.

DEHB olan çocukların gösterdiği olumsuz davranışlara odaklanmak çocuğu ileriye asla götürmez bunun yerine olumlu davranışlarını pekiştirmek için neler yapılabilir nasıl desteklenebilir ve bu olumlu yönleri nasıl geliştirebilir bu konulara kafa yorarak organize olmak gerekmektedir. Bu konuda öğretmen ve uzman desteği çok önemlidir. Mutlaka doktor, ebeveyn ve öğretmen iletişim halinde olmalıdır.

DEHB olan çocukların tedavi süreci sadece ilaç tedavisinin ile mi gerçekleşmektedir?

Sadece ilaç tedavisi tek başına yeterli değildir. Yapılan bir çok araştırma DEHB olan çocukların ilaç tedavisinin yanı sıra davranış terapisinin olumlu yönde etkisini kanıtlamıştır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmez ise başka sonuçlar doğurur mu?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmez ise çocuğun okul başarısızlıkları devam edebilir. Ve halihazırdaki başarısı giderek azalabilir. Ve bu durumda çocuğun akademik sürecini alt üst edebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmez ise gelecekte iş yaşamındaki başarısızlığa neden olabilir ayrıca sosyal çevre ve aile ilişkilerinde bir takım sorunlara yol açabilir.

Tedavi edilmeyen Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişide yetişkinlik döneminde neler gözlemlenebilir?

Tedavi edilmeyen Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kişi de yetişkinlik döneminde depresyon, davranış bozukluğu, kişilik bozukluğu,  alkol ve madde bağımlılığı gibi psikiyatrik bozukluklar görülebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.