1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HP Genel sekreteri Atakan: “Vatandaşlık siyasetin aracı olmaktan çıkarılacak”
HP Genel sekreteri Atakan: “Vatandaşlık siyasetin aracı olmaktan çıkarılacak”

HP Genel sekreteri Atakan: “Vatandaşlık siyasetin aracı olmaktan çıkarılacak”

Halkın Partisi Genel Sekreteri Tolga Atakan, yeni bir vatandaşlık yasası hazırlığı içinde olduklarını belirterek, iktidara gelmeleri halinde vatandaşlığın, “siyasetin aracı olmaktan çıkarılacağını” ifade etti.

A+A-

Atakan söz konusu tasarıyla, vatandaşlıkların kriterlere göre belirleneceğini ifade ederek, “Yapılacak planlama  ve projeksiyonla, nasıl bir iş gücü istediğimiz, nasıl bir nüfus yapısı istediğimiz net bir şekilde ortaya çıkacaktır” diye konuştu. 

Partiden yapılan açıklamaya göre, gündeme dair  değerlendirmeler yapan Atakan, partinin kurulduğu günden itibaren seçime hazırlandığını, her an bir seçime girecekmiş gibi çalıştığını belirterek şöyle dedi: 

 “Genel bir prensip ortaya koyduk. Bu prensip için çalışacak, bunu hayata geçirmek için bize güç verecek olan kişilerle de bu yolu yürümek istiyoruz dedik.  Siyasi partiler kapalı kutu gibi olmaması gereken yapılar. Aslında bu bir bayrak yarışı. Bize bu konularda katkı koyacak herkese kapımız açık dedik.” 

Girne’de 83 öğrencinin eğitimi için sınıf bulamamasına değinen Atakan, “DPÖ’müz var ama bu çalışmaları yapabilecek teknik altyapısı tamamlanmamış, daire müdürleri atanmamıştır. Biz böyle karanlığın içinde el yordamıyla önümüzü görmeye çalışan bir yapı içerisindeyiz.  Girne de bunun en ironik, en acı örneklerinden bir tanesi. 

“10 KATLI BİNALAR VAR AMA GİRNE İTFAİYESİNİN MERDİVENLERİ 5. KATA ERİŞEBİLİYOR”

Sadece eğitim olarak bakmayın. 10 ve üzeri katlı yapıların olduğu bir bölge. Ama Girne itfaiyesinin merdivenleri beşinci kata erişebiliyor. Biz bunu bile planlayamıyoruz. Artan nüfusa uygun arıtma tesisi yok. Asayişte sıkıntılar var. Sağlık keza aynı şekilde. Ciddi bir planlama yapmanız lazım. Bunun için de nüfusu bilmeniz lazım. Biz nüfusu bilmiyoruz. Kimse bilmiyor. Yönetenler de bilmiyor. Herhangi bir alanla ilgili bir planlama şimdiye kadar yapılmadı” dedi.

“MERKEZİ PROJE BİRİMİNİ KURACAĞIZ”

Türkiye’den yatırımlar için kaynak alınmasında yaşanan sıkıntıların da, KKTC’deki mevcut iktidarın proje yapamamasından dolayı yaşandığını savunan Atakan şunları ifade etti: 
 “Halkın Partisi iktidarında hayata geçirilecek olgulardan bir tanesi de bir merkezi proje birimidir. Bu konuyla ilgili de çok ciddi çalışmamız var. Özellikle yurt dışında bu konularda görev almış ve halen bu görevleri yürütmekte olan vatandaşlarımız var. Onların bilgi ve 
deneyiminden de faydalanacağız.”

Kırsal kesim arazisi konusuna da değinen Atakan, işlemlerin örgüt binalarında gerçekleştirildiğini,  bu konuda işin aslına odaklanılması gerektiğini belirtti. 

Atakan, “Kırsal kesimde yaşayan gençler bu hakka sahiptir de, şehirlerde yaşayan gençler ne olacak? Aynı maddi sıkıntıyı yaşayan ve hayatını kurmak isteyen gençlerin başı kel mi? Birinci sıkıntı burada. İkincisi; bu arazilerin hiçbir alt yapısı yok. Elektrik yok, su yok, yol yok. Elektrik çalışması yapsanız, ödeyeceğiniz trafo parası ile belki de şehirde ev peşinatı oranında para veriyorsunuz” ifadelerini kullandı. 

Atakan, kırsal kesim arazisi vermek yerine Halkın Partisi’nin sosyal konut projesini hayata geçirmeyi hedeflediğini belirterek, “İyi bir çalışmayla ayarlanabilecek, gerekirse devletin kasasından hayal edildiği miktarlarda para çıkmadan da yapılabilecek bir şey. Kamu özel ortaklığında sosyal konut projesini Halkın Partisi iktidarında hayata geçireceğiz” dedi. 

“YENİ BİR VATANDAŞLIK YASASI HAZIRLIYORUZ”

Atakan, şu an yeni bir vatandaşlık yasası hazırlığı içinde olduklarını ve iktidara gelmeleri halinde de bu taslağı hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirtti. Ancak öncelikle, önlerini görebilmek anlamında  
belli bir süre vatandaşlık verilmesinin durdurulması gerekeceğini ifade eden Atakan açıklamalarına şöyle devam etti: 

“ Bir kere açık, net ve anlaşılabilir bir yasadır öngördüğümüz. Bugün genel algı nedir? Belli bir süre çalışma izni varsa vatandaş olabilirsiniz. Algı budur. Halbuki  realite vatandaşlığa başvurma hakkı doğurmasıdır bu kriterlerin. Kabul edilip edilmeyeceğiniz belli kriterlere göredir. Nedir bu kriterler? Bununla ilgili 7 farklı ülke inceledik. Nüfus yapıları bize göre çok daha küçük, bize göre daha büyük ve bizimle aynı seviyede olan ülkeleri de aldık. Tabii ki ilk başta konuştuğumuz konuya geleceğiz yine. Bütün bu politikaları  belirleyebilmemiz için öncelikle nüfusumuzu bilmemiz ve o gerekli planlamayı yapmamız lazım ki nasıl bir artış projeksiyonu ortaya çıksın. Yapacağımız planlama ve projeksiyonla, nasıl bir iş gücü istediğimiz, nasıl bir nüfus yapısı istediğimiz net bir şekilde ortaya çıkacaktır ve buna göre ki bunu yapan bir sürü ülke vardır. Örneğin dersiniz ki biz 2020 yılına kadar yeni vatandaşlık verilmesini durduruyoruz ama burada bir parantez açmak lazım, ülkemizde uzun yıllardır, burada yaşayan, burada doğmuş, burada büyümüş, annesi babası KKTC vatandaşı olup da kendilerine vatandaşlık verilmeyen insanlar da var. Bu şekilde mağdur edilen insanları da belli bir şekilde sistemin içine dahil ettikten sonra, örneğin 2020 yılına kadar herhangi bir vatandaşlık verilmeyecek 2020 ile 2025 yılları arasında da bin vatandaş yapacağız şeklinde.”

“TÜRKİYE İLE ADLİ KONULARDA İŞBİRLİĞİ SİSTEMİNİ UYGULAYACAĞIZ”

Halkın Partisi Genel Sekreteri Tolga Atakan, kimlikle giriş konusunda da değerlendirmede bulundu. 

Atakan,“Bununla ilgili bir taahhüdümüz var. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında adli bir iş birliği anlaşması var. Fakat bu tek taraflı olarak çalışıyor. Yani Türkiye’den buraya gelenlerin bizim sınır kapımızda, Türkiye’nin kullandığı adli mekanizma üzerinden kontrol edilmesi bizim tarafımızdan kullanılmıyor. Biz bunu işler hale getireceğiz. Bu çift taraflı olacak. Bu sistem uygulanmıyor. Biz bunu uygulamaya sokacağız” dedi.
 

“YEREL GELİRLER, YEREL GİDERLERİ KARŞILAYABİLECEK SEVİYEDE”


Yerel gelirlerin, yerel giderleri karşılayabilecek seviyede olduğuna vurgu yapan Tolga Atakan, “Sağlıklı toplanması halinde yerel gelir gider durumu bu noktadadır” dedi. 

Bu konunun sağlıklı bir şekilde işleyebileceği yapıyı kurup kuramamanın önemli olduğunu ifade eden Atakan, “Minimum 3 yıllık bir süreç içerisinde KKTC ekonomisi kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya ulaşabilir. Yine Türkiye’den özellikle yatırım konusunda ekonomik bir kaynak alınması gerekiyorsa alınabilir” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.