1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İklim krizine karşı buluşuyorlar
İklim krizine karşı buluşuyorlar

İklim krizine karşı buluşuyorlar

Ödemiş, geleneksel olarak düzenlenen Süs Bitkileri ve Meyve Fidanları Sergisi’ne 15. kez ev sahipliği yapıyor..

A+A-

Ödemiş, geleneksel olarak düzenlenen Süs Bitkileri ve Meyve Fidanları Sergisi’ne 15. kez ev sahipliği yapıyor. Ödemiş Belediyesi’nce düzenlenen ve dört gün sürecek olan Türkiye’nin en zengin ve kapsamlı süs bitkisi ve meyve ağacı sergisinin açılışı perşembe günü üretici ve tohum birlikleri, Ödemiş’in mülki ve yerel yöneticileri, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz’un katılımıyla yapıldı.

Açılışta kürsüye gelerek söz alan konuşmacılar üretime paralel pazar arayışı, kalite sorunu ve ihracat olanakları üzerinde durarak sadece yerel yönetimlerin ürün satın almasına dönük bir yaklaşımın zaafına ve sürdürülemez oluşuna dikkat çektiler.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, iklim istikrarsızlığına dikkat çekerek başladığı konuşmasında geçen yıl aynı tarihte soğuktan titrediklerini şimdi ise sıcaktan piştiklerini belirtti. Eriş, ilgiyle izlenen konuşmasına şöyle devam etti:

DÜNYANIN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZİ

 “Yeşil endüstrinin kalbinden sesleniyoruz…

Eşine az rastlanır bir iklim, tarih boyunca bereket saçan topraklar, bu eşsiz iklim ve toprak yapısına sahip çıkarak üreten marifetli eller…

 

Yeşil endüstrinin kalbi, yeşil dokunun üretim merkezi Ödemiş, 15.’sine sahne olacağı Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi’ni heyecanla bekliyor. ‘İklim krizine karşı üretici ve tüketicinin buluşması’ temasıyla düzenlenen sergimiz, her geçen yıl etkilerini daha da fazla yaşadığımız iklim krizine ‘dur’ demek için yapabileceklerimizi doğanın tüm renkleriyle bizlere fısıldıyor.

Yılda 55 milyon adeti aşan süs bitkisi üretimiyle Türkiye’nin ve dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri haline gelen Ödemiş, her yıl başarıyla düzenlediği sergi organizasyonuyla da sektörün bileşenlerini sıcak ve samimi bir ortamda birbiriyle buluşturuyor.

Yıl boyunca üretim yapılabilmesi, yayla ve ova iklimindeki farklılıklar sayesinde farklı iklim koşullarına uygun süs bitkilerinin üst düzey kalite ve standartlarda üreten ve ülkemizin bu alanda ithalata duyduğu ihtiyacı her geçen yıl azaltan Ödemiş, ihracat pastasındaki payını arttırma hedefiyle yarınlara umutla bakıyor. Çok geniş bir flora ile kentlerin ihtiyacı olan çalı, ağaç, sarılacı ve birçok Akdeniz bitkisini üretebilen Ödemiş, meyve fidanı üretiminde lokomotif olmaya devam ediyor.

Buzulların eridiği, kentsel ısı yükünün her geçen gün arttığı, her yaz mevsiminin bir öncekinden daha da sıcak geçtiği ve tüm bunların çevre ve sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği 2010’lu yılların sonunda yeşil endüstri daha da önem kazanırken bizler bu bereketli topraklardan sizlere şunu müjdeliyoruz: ‘Güzel bir dünya için, iklim krizine dur demek için biz hazırız’.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Sergimiz aracılığıyla ‘İklim krizine çare, daha fazla yeşil doku’ derken yerelde kalkınma hedefimiz doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyemizin ve Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in de destekleriyle üreticimizin yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Kentleri yeşil dokuyla buluşturan marifetli ellerin emeğinin karşılığını alabilmesi, üretimin yarınlarda da sürdürülebilir olması için Ödemiş Belediyesi olarak üreticimizin hayatını kolaylaştırmak, üretim bölgelerinin altyapısını iyileştirmek, üreticimize tanıtım desteği sunmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz.

Üreticilerimizin birlikler ve kooperatifler aracılığıyla bir arada olmasını önemserken bir yandan ülkemizdeki yerel yönetimlere de kentlerini daha da güzelleştirmek adına çağrıda bulunuyoruz. Yüzeylerde her geçen gün artan kentsel ısıya ve betonlaşmanın yarattığı ısıya karşı en önemli çözüm olan yeşil dokuyu en güzel örnekleriyle Ödemiş’te bulabilirsiniz…

Yeryüzü cennetine hoşgeldiniz...”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.