1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlahiyat mezunları isyan etti
İlahiyat mezunları isyan etti

İlahiyat mezunları isyan etti

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi İsmail Hakkı Yiğit, Salih Tugay ve Emre Özkan, KKTC’de ilahiyat alanına öğretmen istihdamlarının Türkiye’den yapılıyor olmasına tepki gösterdi.

A+A-

YAZIK BU GENÇLERE: Ülkede 40’ı Pedagojik Formasyon Sertifikası’na sahip 60 civarında mezun varken, KKTC’ye Türkiye’den ilahiyat alanına 32 öğretmenin istihdam edilmesi için düğmeye basıldı. Mezunlar, yeterli eğitimi almalarına rağmen öğretmenlerin Türkiye’den gelmesine anlam veremedi

FETÖ KARIŞTI: Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi Emre Özkan, KKTC’de 2016 yılında münhal açıldığını ve sınavda birinci gelen öğretmen adayının “FETÖ üyesi olmak” suçundan Türkiye tarafından iadesinin talep edildiğini söyledi. Özkan, benzer olayların yaşanmaması için KKTC vatandaşı mezunlara şans verilmesini istedi

İMAMLAR DA TÜRKİYE’DEN: Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi Salih Tugay,  KKTC Din İşleri Başkanlığı’na da istihdamların Türkiye’den yapıldığını söyleyerek Kıbrıs İlahiyat mezunlarının değerlendirilmediğini gündeme getirdi, “Neden eğitim alıyoruz?” diye sordu

Duygu ALAN

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi İsmail Hakkı Yiğit, Salih Tugay ve Emre Özkan, Din Bilgisi Öğretmenliği kadrolarının boş olmasına rağmen münhal açılmamasına eleştirdi. Dernek üyeleri, ülkede 40’ı Pedagojik Formasyon Sertifikası’na sahip 60 civarında mezun varken KKTC’de ilahiyat alanına Türkiye’den 32 öğretmenin istihdam edileceğini belirtti ve buna tepki koydu.

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyeleri, Türkiye’den istihdam edilecek 32 öğretmenin 16’sının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği alanında 16’sının ilahiyat branş alanında olacağını söyledi.

Özkan: 2016 yılındaki münhal, FETO gerekçesi ile askıya alındı

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi Emre Özkan, KKTC’de 2016 yılında münhal açıldığını ve sınavda birinci gelen öğretmen adayının “FETÖ üyesi olmak” suçundan Türkiye tarafından iadesinin talep edildiğini söyledi.

Özkan, bu olaydan sonra kadronun yine boş kaldığını ancak sınavda başarılı olan diğer 10 öğretmen adayının değerlendirmeye alınmadığını kaydetti. Emre Özkan, bu yıl ise münhal açılmadığını dile getirdi.

Tugay: Din İşleri Başkanlığı’na da istihdam Türkiye’den

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi Salih Tugay,  KKTC Din İşleri Başkanlığı’na da istihdamların Türkiye’den yapıldığını söyleyerek Kıbrıs İlahiyat mezunlarının değerlendirilmediğini dile getirdi.

Özkan, “İstihdamların tümünün Türkiye’den yapılmasının nedeni bu öğretmenlerin KKTC’deki ev kiralarının ve maaşlarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödeniyor olmasıdır. KKTC hükümeti için ekstra masraf olacağımızdan bizi değerlendirmiyorlar” diye konuştu.

Yiğit: Sembolik sayıda olmasına itirazımız yok

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği üyesi İsmail Hakkı Yiğit ise İlahiyat alanında KKTC’ye Türkiye’den öğretmen istihdam yapılmasına tamamı ile karşı olmadıklarını ancak bu istihdamların sembolik sayıda olması gerektiğini dile getirdi.

Yiğit, “Bizler ‘Türkiye’den hiç öğretmen gelmesin’ talebinde değiliz, böyle bir egomuz da yoktur. Ancak Türkiye ile KKTC arasındaki Kültür Anlaşması çerçevesinde KKTC’ye Türkiye’den yapılan ilahiyat öğretmeni istihdamları sembolik sayıda olmalı, Kıbrıs İlahiyat mezunları da istihdam edilmelidir” dedi.

KKTC’de Türkiye’den istihdam edilen 150 civarında İlahiyat alanında öğretmen olduğunu kaydeden Yiğit,  “Bu kişilerin birçoğu da önyargı ile ülkeye geldiklerinden toplum ile uyum sağlamakta zorlanıyorlar ve sorunlar doğuyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.