1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "İskele bölgesi Üniversitelerden mahrum bırakılmıştır”
"İskele bölgesi Üniversitelerden mahrum bırakılmıştır”

"İskele bölgesi Üniversitelerden mahrum bırakılmıştır”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Emiroğluları, İskele’ye Üniversite yapılmaması konusunda UBP-DP azınlık Hükümetinin tutumunu ve icraatlarını eleştirdi.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her ilçede Üniversite olmasına karşın, İskele bölgesine ne yazık ki halen daha bir Üniversite izni ve yeri tahsis edilmemiş olmasını eleştiren Emiroğluları, daha önce Üniversite yapmak için müracaat eden bazı üniversitelerin, hükümetin yanlış tutumundan ve halkın yanlış bilgilendirilmesinden dolayı bölgeye yatırımdan vazgeçtiklerini dile getirdi.

Yakın zaman içerisinde İskele bölgesine Üniversite kampüsü kurmak için Yakındoğu Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ihaleye katıldığını anımsatan Emiroğluları, İhaleye katılan Üniversitelerin görevlendirdiği üst düzey yöneticilerin İskele Belediye’sinin öncülüğünde bugün İskele Kültür Sarayı’nda düzenlenen bir toplantı ile bölge halkını bilgilendirilmekte olduklarını söyledi.

İskele Bölgesine, bütün branşları ile Üniversite yatırımı yapılması arzusunda olduklarını,  ancak ilk etapta Üniversitelerin belli bölümleri için kampus izni verilmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Emiroğluları,“ Ne yazık ki UBP-DP azınlık hükümeti, bugüne kadar ihale sürecini hala daha sonlandırmamış ve İskele bölgesini Üniversitelerden mahrum bırakmıştır.” açıklamasında bulundu.

Bölgeye yapılması planlanan kampüs yerlerinin bölge halkının da rızası ile daha mütevazi arazilerin tahsis edilerek bölgenin menfaati doğrultusunda olması gerektiğini ve ihale sürecinin biran evvel karara bağlanması gerektiğinin altını çizen Emiroğluları, bölgenin ekonomik ve gelişimine yarar sağlayacak Üniversiteler ile İskele halkının bir an önce buluşturmanın yolu açılmalıdır” ifadesini kullandı.

Emiroğluları, “ TKP Yeni Güçler olarak 7 Ocak 2018’den sonra hükümete geldiğimizde, İskele öncelikli olmak üzere tüm Üniversitelerin, hem eğitim kalitesini, hem ekonomik yapısını güçlendirileceğiz. Ülkemizde daha çok üniversiteden ziyade, daha kaliteli ve öğrenci odaklı bir eğitim politikası izleyeceğiz. Özellikle Vakıf Üniversitelerinin özerkliğini sağlayacak gerekli yasaları yapmak en önemli icraatlarımızın başında yer alacaktır.  Üniversitelerden gelecek olan özellikle sosyoekonomik yapıyı ve ekonomik getiriyi ilçelerde homojen kalmasını sağlayacağız.” dedi.

Emiroğluları, “ Üniversitelerin niteliğinin yüksek düzeyde olması, yabancı ülke gençleri içinde da olanak yaratması sağlanacak, ancak standardı düşük, parayla diploma veren kurumlar haline gelmeleri önlenecektir. Üniversite sayısının ülke boyutu ve gerçekleri ile orantılı olarak ele alınacak, yüksek düzeyi korumayan ve bir üniversite enflasyonuna yol açmakta olan gelişmeler denetim altına alınacaktır. Daha çok öğrenciyi adamıza çekebilmek adına gerekli altyapı çalışmalarını yaparak, ülkemiz gerçek anlamda bir eğitim adası haline dönüştürülecektir.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.