1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ & BİLİM

  3. İstanbul'da "Kuantum" semineri
İstanbul'da "Kuantum" semineri

İstanbul'da "Kuantum" semineri

Bilim ve Gelecek dergisi Büyükçekmece Temsilciliği, Büyükçekmece Belediyesi ile birlikte, "Kuantum ve Gerçeklik" konu başlıklı sezonun ilk seminerini gerçekleştirdi...

A+A-

Bilim ve Gelecek dergisi Büyükçekmece Temsilciliği, Büyükçekmece Belediyesi ile birlikte, "Kuantum ve Gerçeklik"  konu başlıklı sezonun ilk seminerini gerçekleştirdi.

Bilim ve Gelecek dergisinin, Büyükçekmece temsilcisi Eğitimci, Yazar Ahmet Doğan açılış konuşmasında: “Öncelikle Büyükçekmece Belediyesine ve Kerem Cankoçak’a teşekkür etmek isterim. Kendisi Anadolu yakasından geldiği için, Belediye’nin kendisine tahsis edeceği aracı, “ Belediyenin parası, halkın parasıdır”, diyerek geri çevirdi. Şimdiye kadar her konuşmacı ve konukların özverileri ile birlikte. Bugün ki gençlerin kalabalığı da, bizleri fazlası ile mutlu etmektedir.” dedi.

Konuşmacı Prof.Dr. Kerem Cankoçak, etkinliği düzenleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı ile Bilim ve Gelecek dergisine teşekkür ile konuşmasına başladı ve şöyle devam etti:

"Kuantum ve Gerçeklik,  çok geniş bir konu. Bir saate sığdırmak zor. Nedir ve ne değildir soruları ayrıntılarıyla anlatılamaz. Umarım bazı kavramlar açıklığa kavuşur. Konunun bazı bölümlerini Bilim ve Gelecek yayınlarından çıkan ve benim başlangıç kitabım olan '50 Soruda Maddenin Evrimi' kitabında ele aldım.

GERÇEKLİK KAVRAMI

Gerçeklik kavramı, binlerce yıldır konuşuluyor. Aynı zamanda felsefi bir konu.  ‘Teori,  gerçekten bir gerçekliği mi anlatır’ sorusu hep sorulmuştur. Örneğin,  kuarklar gerçekten var mı? Sorun şurada. Bizim dünyayı algılamamız metre boyutlarında.  Oysa Kuantum Fiziği milyarda birler boyutlarında. Bu durum bizim gerçeklik algımızı değiştiriyor. ...”

 

SÜREKLİLİK/SÜREKSİZLİK

Örneğin süreklilik/süreksizlik kavramları MÖ tartışılıyordu. Bu gün de tartışılıyor. MÖ 450'de Leukippes, maddeyi sonuna kadar bölemeyiz, diyordu. Ona göre sonsuza kadar küçükleri yeniden birleştirerek, sonlu parça elde edilemezdi.  Buna itiraz  ‘en küçük parça olan atomlar varsa ve bölünemiyorsa, bunlar boşlukta yer almalıdır.  O zaman boşluk diye bir kavram yoktur’  biçiminde oldu. Oysa Newton Fiziği, boşluk kavramına dayanıyor. Newton, kuvvetle ilgili, meşhur formülünü ortaya koyduğunda,  ona  ‘kuvvet nedeni nedir’ diye soruyorlar. Onun yanıtı ‘nedenini bilmiyorum ama formül matematik olarak çalışıyor’ biçiminde oluyor…

BİLİM POZİTİVİST DEĞİLDİR

"… Bilim, pozitivist değildir. Pozitivistler, idealist kimselerdir. Kurucusu Auguste Comte(1798-1857), ‘görebildiklerimiz gerçektir ‘ der. Oysa Newton(1643-1727) bunu çürütmüştür. Kuvveti göremiyoruz ama gerçek!  Bir de pozitivizm ile pozitif bilimler karıştırılıyor… "

"Kuantumun, 1900'lerde Planck ile başladığı söylenebilir. Dalga boylarını inceliyor…  Gözümüz, güneşten gelen ve ısının yarattığı birçok ışını görmüyor. Biz belli dalga boylarında olanları görebiliyoruz. Bu evrimleşmenin sonucudur. Geldiğimiz noktada bugün teknolojinin geliştirdiği birçok olayı Kuantum Fiziği,  açıklayabiliyor. Cep telefonlarının çalışması, cep telefonu kameralarının nasıl çalıştığı gibi..."

"Kuantumun birinci özelliği,  öbekliliktir yani kesikliliktir. Makro dünyada süreklilik vardır. Çok küçük dalga boylarındaki olayları açıklar. Önceden en küçük parça atom olarak tanımlanıyordu. 1900'lerde, atomların negatif ve pozitif parçacıklarının olduğu anlaşıldı. "

"Heisenberg'in(1901-1976), Belirsizlik İlkesi de çok temel olgulardan biridir. Başka bir özelliği de, atom altı parçacıkların aynı anda, iki yerde olmasıdır. Bizim algılarımıza tamamen ters olan bir durum. Aynı anda hem burada hem de Ankara’da olmak gibi. Oysa Kuantum, bunun olduğunu gösteriyor.  Elbette bunu gözlemle ortaya koyamıyoruz ama çalışma mekanizmasının bu olduğunu biliyoruz. Yani süperpozisyon denilen, mikro dünyasının olgusu, makro dünyada görülemiyor.  Bu, makro dünyada doğru olan Newton Fiziğinin, mikro dünyada büyük yanlışlara yol açtığı gibidir. Bu çelişki Einstein 'ın, görelilik kavramı ile açıklanmıştır.

KUANTUM GERÇEKLİĞİ

"Atom altı parçacıkların dünyasında ayrıca "bozunum" diye bir olgu görüyoruz. Örneğin,  bir nötron durduğu yerde protona bozunuyor. Yanında da bir elektron, bir nötronom çıkarıyor. Giden bir otobüsün,  bir otomobile dönüşmesi yanında bir bisiklet bir de kaykay üretmesi gibi…"

" Fizikte boşluk yoktur. Yok olma sürekli var olmaya dönüşüyor. Suya iki taş attığımızı düşünelim. Bunların yarattığı dalgalar ya birbirini sönümlendirir ya da güçlendirir. Elektronların yarattığı dalgaların hareketi buna benzer. Bu da,  ‘ne dalga’, ‘ne katı’  dediğimiz bir özelliğe yol açıyor. Buda bilinçli gözlemciden bağımızdır. "

"Bir önemli kavram da 'dolanıklılık' tır. Aynı kaynaktan çıkan iki parçacık evrenin iki ucuna da gitse birbirleriyle ilişki içindeymiş gibi davranıyor. Aynı anda iki yerde olma ilkesi dediğimiz bu durum nasıl çalışıyor derseniz, şu anda bunun nasıl olduğunu bilmiyoruz."

"… Sonuçta günümüzün görünen fiziğini tümüyle,  Kuantum Fiziği ile açıklayabiliyoruz. Röntgen,  tomografi... cihazları, bu ilkelere göre çalışıyor. Alışkın olduğumuz gerçekçilik kavramına uymasa da! Bu gerçeklik bizi çoklu evrenler dünyası olasılığına götürüyor. Kuramlar, çelişkiler, gerçekler…  Bilim böyle işliyor... Örneğin Kuantum Bilgisayarları, kripto çalışmaları. Bunlar çok kapsamlı konular ama Kuantum bilgisayarları, klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı ve kapsamlı. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Yine Kuantum,  kripto vb. çalışmalarda da, yeni boyutlar ortaya koymaktadır. "

Prof.Dr. Kerem Cankoçak'in sunumundan sonra sorulara geçildi. Etkinliğe katılanların çoğunluğu gençler ve bunların önemli bir kısmı da liseli gençlerdi.  Akademik fizik eğitimi almamış bu gençlerin soruları Kuantum konusuna ne denli ilgili olduklarını göstermesi yönüyle sevindiriciydi. Soruların yanıtlanması ile seminer sona erdi. Etkinliğe katılan Büyükçekmece Belediyesi temsilcileri Kerem Cankoçak’a, Belediye  Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün teşekkürlerini ve hediyesini sundu. Ardından da imzaya geçildi.

Kerem Cankoçak’ın  "Maddenin Evrimi" kitabına da büyük ilgi gösteren katılımcılar, imza boyunca sorularına devam ettiler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.