1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzcan: “İttifak reddedilirse, adaylığımı geri çekeceğim”
İzcan: “İttifak reddedilirse, adaylığımı geri çekeceğim”

İzcan: “İttifak reddedilirse, adaylığımı geri çekeceğim”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, genel kurulda ittifak çalışmasının onaylanmaması durumunda genel başkanlık görevine talip olmayacağını söyledi.

A+A-

İzcan, BKP Genel Merkezi’nde 22 Ekim’de yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
İzzet İzcan, olağanüstü genel kurul kararının, 2018’de yapılacak seçimlerde Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler ve bazı sivil toplum örgütleriyle güç birliği ve ittifak yapılmasına yönlü çalışmaların üyelerin onayına sunulması için alındığını söyledi. Gündemin , “TKP Yeni Güçler ve diğer sivil toplum örgütleriyle üzerinde uzlaşılan ittifak metninin oylanması ve organların seçimi” olduğuna işaret eden İzcan, tüm üyeleri toplantıya katılmaya çağırdı.
 
“İTTİFAK REDDEDİLİRSE ADAYLIĞIMI GERİ ÇEKECEĞİM”

İttifak metinin olağanüstü genel kurulda reddedilmesi durumunda genel başkan adaylığı başvurusunu geri çekeceğini belirten İzcan, “İttifak reddedilirse adaylığımı geri çekeceğim” dedi.
İttifak çalışmalarını “değişim ve kurtuluş ittifakı” olarak niteleyen İzcan,  Nisan 2018 seçimlerde halka güçlü bir alternatif yaratabilmek için solda bulunan güçlerin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.
İzcan, “Mümkün olan en geniş koalisyonu yapmak istiyoruz. Sadece Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler ve bazı sivil toplum örgütleriyle değil, diğer siyasi partilerle de, Yeni Kıbrıs Partisi ya da Toplumcu Demokrasi Partisi olsun, en geniş ittifakı yaratmak istiyoruz” dedi.

“İTTİFAK ÇALIŞMALARINI, PARTİ MECLİSİNİN VERDİĞİ YETKİYLE YÜRÜTTÜK”

BKP Parti Yürütme Kurulu ile genel başkanının ittifak çalışmalarını, parti meclisi tarafından verilen yetkiyle yürüttüğüne işaret eden İzcan, ittifak çalışmalarıyla ilgili görüşleri berraklaştırmak için düzenlenen genişletilmiş parti meclisinin karar alma yetkisi olmadığını ancak toplantıda görüş birliği sağlanmadığı için olağanüstü genel kurula gidilmesinin gerekli görüldüğünü ifade etti.
Parti meclisi toplantısını karar defteri ile birlikte terk etme yöndeki suçlamalar hakkında İzcan, parti meclisi toplantılarını açma ve kapama görevinin genel başkanda olduğunu, bu doğrultuda toplantıyı da kendisinin açtığını, toplantıda görüş birliği sağlamadığını da görünce toplantıyı kapatıp salondan ayrıldığını söyledi.
Parti meclisi üyelerinin, aleyhindeki iddialarla parti ve partinin verdiği mücadeleye zarar verdiğini savunan İzcan, “Bu şekilde devam etmesi mümkün değil” dedi. İzcan, iddiaların “küçük düşürmeye yönelik yalan ve yanlış” beyanlar olduğunu kaydetti.

İzcan, partinin facebook hesabı şifrelerinin değiştirildiğini, partideki internet kablo ve flaş belleklerin de çalındığını ileri sürdü.
İttifak kurarak seçimlere katılmanın bir mecburiyet halini aldığını kaydeden İzcan, bunu, “ülkede Kıbrıslı Türklerin azınlığa düştüğünü ve idareye müdahaleler yapıldığı” için yapmak zorunda olduklarını söyledi.
İzzet İzcan, parti meclisinde ittifak yönünde alınan bir karar bulunmadığını belirterek, böyle karar alınmış olsa dahi genel kurulun daha üst bir organ olduğunu ve kararı değerlendirebileceğini de belirtti.
Genişletilmiş parti meclisi toplantısında ittifak çalışmalarıyla ilgili alınmış karar bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak da İzcan, toplantıdan ayrıldıktan sonra oylama yapılmaya çalışıldığını ancak oylamanın yapılmadığını söyledi.
İzcan, organların 3 yıllığına seçildiği ve BKP Olağanüstü Genel Kurulu’nda organ seçimi yapılmasının yasal olmadığı yöndeki iddialar üzerine, seçim konusunda iki avukattan görüş alındığını ve alınan görüşler doğrultusunda seçim yapılmasına engel bulunmadığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.